Hollanda’nın liman kenti Rotterdam, Amsterdam kadar ilgi görmese de kendine has bir ruha sahip. Şehir merkezinde birbirinden değişik yapıları görebilir; şehrin azıcık dışarısında çıktığınızda ise Kinderdijk’in yeşillikleri arasında huzur bulabilirsiniz.

Nereleri görmeli Rotterdam’da?

Aslında şehir merkezinde yürümek bile keyifli ama görülmesi gereken yerleri sizler için sıralayalım.

1) Küp evler ve Markthal

Rotterdam’ın belki de en ünlü yapısı küp evleri. Düşecekmiş gibi görünen sarı küplerden oluşan bu evler birlikte güzel bir görüntü oluşturuyorlar. Hem bu evlerde yaşanabiliyor da!

Küp evlerin hemen yakınında Markthal bulunuyor. Markthal aslında içerisinde ofis ve yaşama alanlarının bulunduğu bir yapı. Ama onu güzel yapan iç tarafındaki market alanı. İçerisinde birçok restaurant ve market bulunduran Markthal lokal lezzetleri tatmak için birebir.

2) Het Park ve Euromast

Euromast Rotterdam’ın en yüksek binası. Tam 185 m boyunda! Rotterdam’ın yukarıdan, güzel fotoğraflarını çekmek istiyorsanız gitmeniz gereken yer Euromast. Yolda ise Het Park’tan geçiyorsunuz. Park, yemyeşil ve oldukça büyük. Yaz ve bahar aylarında festivallere ev sahipliği yapabiliyor.

3) Erasmusbrug Köprüsü

Rotterdam fotoğraflarında en çok görebileceğiniz yapı Erasmusbrug köprüsü. Şehrin bütünüyle birlikte yine enteresan bir yapısı var kendisinin.

4) Kinderdijk

Rotterdam’ın en huzur dolu, en keyifli yeri Kinderdijk. UNESCO Dünya Mirasları listesinde de bulunan bu köy içerisinde rüzgar değirmenlerini barındırıyor. İsterseniz bu değirmenlere girebiliyorsunuz da. Bir değirmeni içeriden çalışırken görmek oldukça enteresan bir deneyim.

Kinderdijk’in tek kötü yanı biraz uzakta olması. Erasmusbrug köprüsüne yakın bir yerden vapura binebiliyorsunuz gitmek için. Tabii arada aktarma yapmanız ve indikten sonra da biraz yürümeniz gerekiyor.

5) Mauritshuis

Küçük ama etkileyici bir koleksiyona sahip olan bu müze aslında Rotterdam’da değil. Ancak kısa bir yolculukla ulaşmak mümkün. Günübirlik The Hague’a gidebilir ve hem şehri hem de müzeyi gezebilirsiniz. Sadece 841 eserden oluşan bu müzede Johannes Vermeer’in İnci Küpeli Kız gibi ünlü eserleri görmeniz mümkün.

Bonus: Santa Claus heykeli

Dünyanın en enteresan heykellerinden biri olan Santa Claus heykelini oldukça fazla ilgi çekiyor. Kendisi şöyle bir şey:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here