Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
142

Lorenzo’yu anlatmadan önce, Medici ailesinin ününden biraz bahsetmek gerekiyor. Floransa’da (İtalya) yaşayan bu aile, 14. ve 17.yüzyıllar arasında adından sıkça söz ettirmeyi başardı. Mütevazi başlayan hayatlarını, bankacılık sektörüne atılıp farklı bir boyuta taşıdılar. Floransa’dan sonra ünleri tüm Avrupa’ya yayılacak ve sanatçılara verdikleri desteğin yanı sıra, tiyatronun da gelişmesine katkı sağlayacaklardı.

Ailenin eski topraklarından birisi olan Giovanni di Bicci de Medici, eşinin servetiyle Roma’da bir banka satın aldı ve ardından 1397 yılında bankacılık faaliyetlerini Floransa’ya taşımaya karar verdi. Böylece çok uzun yıllar hüküm sürecek olan “Medici Bankası” kurulmuş oldu.

Banka güçlendikçe Mediciler de güçleniyordu. Ayrıca aile hem Papa’ya hem de önemli kişilere finansal destek sağlayıp Avrupa’da hızla yükseliyor ve siyasette de etkin bir konuma erişiyordu. Giovanni’nin ölümünden sonra yerine geçen oğlu Cosimo de Medici, ailenin gücünü daha da arttırdı. İlk yıllarında sürgün edilerek Venedik’e gitmek zorunda kalan Cosimo, daha sonradan Floransa’ya geri dönecek ve kredi verdiği kişilere sağladığı kolaylıklar nedeniyle rakiplerini alt edecekti. Bununla birlikte Floransa’nın gayri resmi yöneticisi olmuştu. Şehirde ilk Platon Akademisi’nin kurulmasına öncülük edip, Platon’un eserlerini Yunanca’dan Latince’ye çevirtti. Onun vefatından sonra ailenin başına geçen Piero de Medici, babası kadar etkin bir siyaset yürütemedi. Gut hastalığına yakalanması nedeniyle de 1467’den itibaren yönetimi 18 yaşındaki oğlu Lorenzo de Medici’ye bıraktı.

Lorenzo de Medici

1 Ocak 1449’da Floransa’da doğan Lorenzo, halk tarafından ”Lorenzo il Magnifico” yani “Muhteşem Lorenzo” adıyla da bilinir. Annesinin gözetimi altında iyi bir eğitim alarak büyüdü. Latince ve Yunanca öğrendi. Siyasi işlerinin yanı sıra İtalyanca yazdığı eşsiz şiirleriyle de ünlüdür. Felsefeyi oldukça önemsemiş, edebiyata da yoğun bir ilgi duymuştur.

1471’de Papa IV.Sixtus ile anlaşma yapmasına rağmen, 1474 yılına gelindiğinde Venedik ve Milano’nun kurduğu birliğe dahil oldu. Bu durumdan rahatsız olan Papa, Medici ailesinin en büyük rakibi olan Pazzi ailesiyle anlaşıp Lorenzo ve kardeşi Giuliano için suikast planı hazırladı. 1478’de Floransa Katedralinde gerçekleşen suikastte Giuliano hayatını kaybedecek, Lorenzo ise bu saldırıyı hafif sıyrıklarla atlatacaktı.

Halkın desteğini arkasına alan Lorenzo; Pazzi ailesinin başı Jacopo de Pazzi ve Pisa Başpiskoposu Francesco Salviati’nin de içerisinde bulunduğu suikastçileri yakalatarak öldürttü. Ancak yakalanamayan bir katil daha vardı: Bernardo Bandini! Olay yerinden bir şekilde kaçarak Türk kılığına girmiş ve İstanbul’a sığınmıştı. Durumu haber alan Lorenzo, dönemin Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet’ten Bandini’yi kendisine teslim etmesini istedi. Fatih bu isteği kırmayarak, kutsal mekanda cinayet işleyen birisini zaten topraklarında tutmayacağını belirtti. Katili yakalatıp hemen yolladı Floransa’ya. Lorenzo da Fatih’e jest olarak,  Bertoldo di Giovanni’ye hazırlattığı bronz madolyonu gönderdi.

Bertoldo di Giovanni’nin Fatih için hazırladığı madalyon.

Suikast olayından sonra Papa’nın nefreti bir türlü dinmiyor, çıkar çarkı istediği gibi işlemiyordu. Bu nedenle yeni bir hamle yapmaya karar verdi. Önce Lorenzo’yu aforoz ederek Floransa’da ayin yapılmasını yasakladı. Ardından Napoli kralı ile anlaşıp Floransa’ya savaş açtı. Fakat Lorenzo; savaş aleyhine döndüğü sırada Napoli kralının yanına bizzat gidip onu savaştan çekilmeye ikna edince, Papa IV.Sixtus da mecburen barış ilan etmek zorunda kaldı.

Sonraki yıllarda 70 kişilik bir meclis kurdu Lorenzo ve hızla hakimiyeti eline aldı. 1484 yılında Napoli, Milano ve Venedik arasında yapılan Bagnola Barışı’na öncülük edecek kadar sözünü dinletiyordu artık. Bir dargın bir barışık olduğu Papa IV.Sixtus öldükten sonra, yerine geçen VIII.Innocentius ile ilişkilerini normalleştirdi. Öyle ki, oğlu Giovanni bu yeni Papa tarafından kardinal yapılacak ve daha sonra X.Leo adıyla Papalığa kadar yükselecekti.

Lorenzo’nun oğlu Papa X.Leo

Lorenzo, Floransa’yı yönettiği sırada kendi ailesinin çıkarlarını değil halkın refahını düşünerek son derece önemli işlere imza atıyordu. Sanatçıları destekliyor, eski Yunan ve Latin kültürlerinin yeniden canlanması için uğraşıyordu. Bu doğrultuda 1472 yılında Floransa Üniversitesi’ni kurdu. Kütüphaneleri zenginleştirmek ve kütüphane sayısını artırmak, gerçekleştirdiği en güzel faaliyetler arasındaydı.

Sandro Botticelli, Michalengelo, Fra Filippo Lippi, Andrea del Verrocchio gibi ünlü sanatçıları koruma altına alıp bu değerli ustaların eserlerinin günümüze kadar ulaşmasını sağladı. Özellikle Michalengelo’yu genç yaşında Medici sarayına davet edecek ve tarihin en ünlü iki heykeli “Pieta” ve “Davut”un insanlığa hediye edilmesine bir nevi vesile olacaktı. Onun ortaya çıkardığı bu hür düşünce sistemi Rönesans’ın temelini oluşturdu. Soyluların gücünü kırarak halkın ve sanatçıların gelişmesine önem veriyordu.

Lorenzo de Medici

Yaşamı boyunca altın çağını yaşayan Floransa, Lorenzo’nun ölümünden sonra bir daha asla eski gücüne kavuşamadı ve işgalcilerin yegane hedefi haline geldi.

Kaynak: 1,2,3

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
142

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here