Roma Belediyesinin katkılarıyla opera dünyasını yalnızca güzel salonlarda değil şehir meydanlarında ve kenar mahallelerde; yalnızca imkanı olan insanlara değil, düşük gelirli kişilere de tanıtmak ve yaymak amacıyla başlatılan Opera Camion (Kamyon Operası) projesi yaklaşık 3 yıl önce başlamıştı.

Opera kumpanyası sahne olarak bir kamyon dorsesi kullanıyor, kamyon şehri gezerek opera eserlerini halkın her kesimine sunuyor. Tabii ki gösterişli sahnelere nazaran çok daha sadeleştirilmiş bir halde. Karakter sayılarında ve gösteri süresinde bir düşüş mevcut. İnsanlar yerlere oturarak veya evden getirdikleri eşyaları kullanarak gösteriyi ücretsiz bir şekilde izliyor.

Bu projede bulunan Türk tenör Murat Can Güvem aynı zamanda genç sanatçılara destek amaçlı Fabbrica (Fabrika) isimli programın da bir üyesi. Yani projeyi sahneleyen isimler aslında bu programda bulunan genç ve yetenekli sanatçılar.

Bu yıl 30 Haziran’a kadar toplam 5 gösteri yapılacak ve Gioachino Rossini imzalı “Sevil Berberi” sahnelenecek.

Roma’da bulunan İtalya’nın gözde opera evlerinden biri olan Teatro dell’Opera‘da yaklaşık 3 yıldır sahne alan Murat Can Güvem bu gösteride Kont Almaviva‘yı canlandıracak.

Güvem, yaptığı açıklamada “Operayı yeni bir seyirci kitlesine ulaştırmak üzerine yola çıkmış bir proje. Bir TIR, bir meydana, boş alana geliyor ve bir opera sahnesine dönüşüyor. Çok olağan bir düzende, hiçbir kulisimiz olmadan hazırlıklarımızı yapıyoruz. Tamamen operayı halka tanıtmak üzerine bir proje. Aslında bu Opera Camion’un kültürel açıdan katkı sağlamasının dışında bir de sosyal sorumluluk projesi olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü hatırlarsanız bir Amatrice (2016) depremi yaşandı ve biz depremzedelere, yine bu kamyonla Don Giovanni operasını sergiledik, eğlence amaçlı”. dedi.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here