Roma, yılın büyük bir kısmında turistleri çeken etkileyici bir şehir. Üstelik İtalyan mutfağının en güzel örnekleri olan makarna, pizza ve tiramisu konusunda da seçkin bir çizelgeye sahip. Ama bu tarihi şehirde çoğu turistin bilmediği gizli kalmış, hem lezzeti hem de tasarımıyla büyüleyen bazı mekânlar var. Bunlardan biri de Willy Wonka’nın Çikolata Fabrikası’na Roma’nın cevabı niteliğinde olan tarihi çikolata fabrikası S.A.I.D (Società Anonima Industria Dolciaria). İsmini İtalyanca bir kısaltmadan alan mekân, kabaca Türkçeye çevrildiğinde Şekerleme Sanayi Limited Şirketi anlamına geliyor.

Şehrin oldukça hareketli bölgelerinden biri olan San Lorenzo’da yer alan fabrika 1923 yılında kurulmuş. San Lorenzo bölgesi İkinci Dünya Savaşı’nda büyük hasarlar görmüş ve yeniden yaşanabilir hale gelmesi 1960’ları bulmuş. Günümüzde Avrupa’nın en büyük üniversitelerinden biri olan Sapienza Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapmasıyla Roma’nın uğrak semtlerinden biri haline gelmiş.

Beklemediğiniz anda bir sokaktan saptığınızda karşınıza çıkan bu şık kafe, içeriye girmenizle birlikte etrafınızı saran çikolata kokusu ve sıcak atmosferiyle etkisi altına alıyor. Kendinizi Johnny Depp ve Juliette Binoche’nin başrollerini paylaştığı “Chocolat” (Çikolata) filminde bulmanız an meselesi!

Kışın, soğuk bir günde size eşlik eden sıcak çikolata ile yanında tadabileceğiniz kaliteli pastalarla hem içinizi hem de gününüzü ısıtıyor. Dilerseniz seçtiğiniz bir pastanın üzerine beyaz, sütlü ve bitter çikolatalardan oluşan soslar ekletebiliyorsunuz. Dilerseniz de el yapımı çikolata tezgâhına bir göz atıp kendinize ve sevdiklerinize lezzetli bir hediye seçebiliyorsunuz. Üç çeşit çikolata ile kaplanmış fincanıyla kafenin imza içeceklerinden olan S.A.I.D. Mocha, yüzünüzde çikolata lekelerine sebep olsa da lezzetiyle bu küçük dağınıklığa sonuna kadar değiyor!

Eczacılık konusunda uzman olan ailenin İsviçre Zürih’te bulunan bir şirketle ortak olup bir çikolata fabrikası kurmaya karar vermesiyle başlayan hikâye, 1923’ten günümüze kadar nesilden nesle aktarılarak başarıyla süregelmiş.

S.A.I.D.’in doğal ve mükemmel kalitedeki çikolata üretiminde bugüne kadar hiçbir şey değişmese de, eskiden endüstriyel üretim yapılan mimari alan bir o kadar değişime uğramış.

Roma’nın ilk çikolata fabrikası olan tesis, orijinalinde kakao işleme tezgâhlarını bünyesinde barındırırken bugün Art Nouveau dönemine ait nişleri, iç bahçeleri ve çikolata tadım köşelerine sahip saygın bir kafeye dönüştürülmüş.

Büyük süt tenekeleri yüksek ve rahat tabureler haline gelmiş, sos yapım makinesi ve karamel soğutma tezgâhı ise orijinal halleri korunarak kafenin otantik atmosferine katkıda bulunan mobilyalar olarak yeniden değerlendirilmiş.

Çikolata ve pastane ürünlerinin yanı sıra öğle ve akşam yemeği saatlerinde restoran olarak da hizmet veren mekân, 2006 yılında yenilenerek bünyesine bu özelliği de katmış. Klasik Roma mutfağından tarifler sunan restoran kısmı, aperatif ve zengin kokteyl menüsüyle de ziyaretçilerine leziz bir öğün vaat ediyor.

 

Kaynak: 1, 2, 3, 4, 5

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here