Artık rock müziğin, müzik piyasasının en popüler türlerinden biri olmadığı kesin bir şey. Peki rock öldü mü yoksa başka bir şekle mi büründü? Gelin bir bakalım.

Müzik, son yıllarda daha tüketici odaklı ve elektronik olmaya başladı. Sanatçılar birçok enstrümanla aylar içinde yapabildikleri albümleri artık elektronik ortamda haftalar içerisinde yapabiliyorlar. Bunun, sanatçının müzik görüşünü de etkilediğini söyleyebiliriz. Durum bu olunca trap, EDM, synth pop gibi türler daha fazla öne çıkmaya başladı. Kimine göre bu, müziği kötü, kimine göre ise daha fazla müzik çıkmasına neden olduğu için iyi etkiledi. Tüm bu kargaşanın içinde rock, şu an tıpkı rap ve trap’de olduğu gibi kendine tekrarlamaya başlayınca biraz arka planda kaldı. Popüler olan müzik türlerinde bunu görmek çok normal, çünkü bir türün popüler olduğunu gören sanatçı o türdeki şarkılara bakıp bunlardan bir formül elde ediyor sırf hit bir şarkı yapmak için. Bu da türün kendisini tekrarlaması anlamına geliyor. Peki rock’ın hiçbir izi kalmadı mı? Tabii ki kaldı.

Bugünlerde birçok rapper’ı “rockstar hayatı” yaşama motto’suyla görüyoruz. Hatta “biz yeni rockstar’larız” diyeni bile oluyor (bkz. Lil Uzi Vert). Bir açıdan buna doğru diyebiliriz. “Rockstar hayatı” denen şeye baktığımızda bolca uyuşturucu, alkol ve tütün kullanımına rastlayabiliriz. Ancak rock, birçok açıdan “rockstar hayatı”nın simgelediği şeyden fazlası. Bazı sanatçılar bunu göremezken bazıları bunun farkında ve rock’dan kalan tek şey “rockstar hayatı” değil.

Son zamanlarda birkaç sanatçıyı rock klasiklerini seslendirirken görüyoruz. İlk olarak Post Malone‘u Aerosmith‘le “Dream On“u seslendirirken gördük:

Bunun ardından Post Malone, Grammy Ödülleri’nde Red Hot Chili Peppers ile sahne aldı.

Bu performansın hemen sonrasında ise Post Malone’un metalcore grubu Crown the Empire için gitarist seçmelerine katıldığı bilgisi daha da yaygınlaşmaya başladı. Tamamen rock’tan bağımsız bir müzik yapmasına rağmen Post Malone’un da kökleri rock müziğe dayanıyor. Sanatçının Nirvana‘dan Bob Dylan‘a kadar birçok sanatçının şarkısını coverladığı 17 dakikalık video da bunun kanıtı:

Aynı zamanda geçen günlerde Denzel Curry, “triple j”de Rage Against The Machine’in efsane şarkısı “Bulls On Parade“i coverladı:

Açıkça konuşmak gerekirsek Youtube’da bulabileceğiniz en iyi RATM coverlarından biri olabilir bu.

Rock belki eski gücünde değil ancak birçok insanın ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Bazıları buna saygı göstermez bazıları gösterir bu onlara kalmış ancak rock müziğin çoğu kişinin hayatında bir dönemde yeri olmuştur. Son olarak, bütün bunlar artık iyi rock albümünün çıkmadığı anlamına gelmiyor. Teenage Wrist – Chrome Neon Jesus, The Pineapple Thief – Dissolution, Brand New – Science Fiction son yıllarda çıkan iyi rock albümlerinden sadece birkaçı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here