Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1104

14 Nisan 1992 yılında dünyaya gelen Ufuk Beydemir, Gelişim Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu Antrenörlük Eğitimi Bölümünden mezun. Önceleri sadece kaliteli bir müzik dinleyicisiyken, 2008 yılında bir kutlamada sahneye çıkıp şarkı söyledi. Sahne büyüsünün onu içine alması ve dinleyicilerin reaksiyonundan etkilenmesiyle müzik yapmaya karar verdi.

Kendi kendine gitar çalmayı öğrendi,  farklı gruplarda vokal olarak çalıştı. Müzik hayatındaki dönüm noktası ise 2016 yılındaki Sofar Sounds’ta; sözü ve müziği kendisine ait olan Ay Tenli Kadın şarkısını söylemesi oldu. Oldukça beğenilen ve çoğunluğumuzun onu tanıdığı performansı, Sofar Sounds’un paylaştığı videolar arasında en çok dinlenen şarkı oldu. Sonrasında menajeri ve prodüktörü Engin Akıncı ile tanıştı ve müzik çalışmalarına birlikte hız verdiler. 5 aylık bir stüdyo sürecinden sonra 2018’in Mart ayında bestelerinden on bir tanesini bir araya getirdiği, Sevda Gibi albümünü Zoom etiketiyle piyasaya sürdü.

Biz de; tarzıyla ve sesiyle farkını ortaya koyan, severek dinlediğimiz Ufuk Beydemir ile samimi bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar diliyoruz!

1. Öncellikle merhaba, sizi hiç tanımayan birine Ufuk Beydemir’i nasıl tanıtırdınız?

Merhabalar. Birisini denize girmeye davet ederken; başta soğuk ama girince alışıyorsun diyerek çağırırsınız ya ona benzetiyorum biraz. Beni tanımayan insanlar yanlış anlamaya, alınmaya, bozulmaya çok müsait oluyorlar. Zamanla tavrıma alıştıklarında aslında eğlenceli biri olduğumu keşfediyorlar.

2. Müzik hayatınızın neresinde? Albüm çıkarmaya nasıl karar verdiniz?

Müzik hayatımın tamamında. Müzikten geriye hayatım kalıyor mu asıl soru bu olabilir belki. Ben yaklaşık 10 yıldır bestelerimi yapıp kenara koyuyorum, bana bir albüm yapılmasına benden ziyade Engin Akıncı karar verdi. Kendisiyle bu yola girmiş olmaktan son derece memnunum. Kimlerle çalıştığınız sizin kim olduğunuz kadar önemli.

3. Peki müzik konusundaki en büyük motivasyonunuz ne? Girdiğiniz bu yolda en büyük destekçiniz kim?

Ailem, prodüktörlerim, ekip arkadaşlarım bu insanlar projenin başından beri inanılmaz destek oldular sağ olsunlar. Sahneye çıktığım sürece motivasyona ihtiyaç duymuyorum çünkü şarkılarımı insanlarla söylemek beni doyuruyor. Bazen çok yorulmak, bir sürü aksilikle karşılaşmak bir takım şeyleri sorgulamanıza sebep oluyor ama sahneye çıkıp seyirciyle yüzleşince hemen ikna oluyorum ve neden bu işi yaptığımı hatırlıyorum.

4. Ay Tenli Kadın gerçekten etkileyici bir şarkı. Bundan dolayı bir çok insanın hayatındaki duygusal hikayelere eşlik ettiğini söyleyebiliriz. Peki bu güzel şarkının bir hikayesi var mı?

17 yaşındayken yazdığım ilk şarkılardan birisi. Herkes Ay Tenli Kadın’ın kim olduğunu soruyor ama aslında öyle birisi yok. Platonik olarak aşık olduğum bir insanı hayal ettiğim ütopik birisiydi Ay Tenli Kadın. Platonik olarak aşık olduğum insanla tanıştığımda bu yüzden hayal kırıklığı yaşamıştım. 🙂

5. Söylemekten en çok zevk aldığınız şarkınız hangisi?

Ayırt etmek gerçekten çok zor. Muhtemelen en son yaptığım beste neyse onu söylemekten keyif alıyorumdur en çok. Ama onu da şu an için sizler henüz bilmiyorsunuz 🙂

6. Albümden sonra Türkiye’nin birçok şehrinde konser verdiniz. İlk defa gittiğiniz ve sizi etkileyen bir şehir var mı?

Eskişehir diyebilirim hiç düşünmeden. Şehir planlanması çok iyi yapılmış harika rahat bir şehir bence. İnsanları da inanılmaz modern ve sıra dışı. Avrupa şehrinde geziyor gibi hissedip Eskişehir’e taşınmak istedim gittiğimde.

7. Konserlerinizde yaşadığınız en ilginç veya komik anınız hangisiydi?

Konserlerde genelde benim anlaşılamayan esprilerim eğlence malzemesi oluyor aslında. Espri yapamadığımı kabul etmiyorum gördüğünüz gibi anlaşılamayan espriler diyorum. 2050 esprileri bunlar ilerde anlaşılacaklar. 🙂 Onun için aslında bu soruyu ekip arkadaşlarıma sorarsanız anlatacakları bir sürü anımız olacaktır muhakkak.

8. Bir mekanda, arabada; yani rastgele bir yerde kendi şarkılarınızı duyduğunuzda ne hissediyorsunuz?

Dingin ve huzurlu hissediyorum. Ne yaptıysam ve ne olmuşsa, olması gerektiği gibi olmuş diyorum. Tüm yorgunluğunuzun anlam bulduğu güzel bir an o.

9. Son zamanlarda gerçekten hatrı sayılır bir dinleyici kitlesine ulaştınız, özellikle Ay Tenli Kadın şarkısı gençler arasında çok popüler. Peki sizin bu sıra en çok dinlediğiniz şarkı hangisi?

Aslında yeni bir şarkı değil ama bu aralar taktım bu şarkıya tekrar, The Verve grubunun solisti Richard Ashcroft‘un ilk solo albümündeki A Song For the Lovers şarkısını döne döne dinliyorum.

10. Kendinizle bağdaştırdığınız bir film karakteri var mı? 

Tony Stark demek isterdim ama uçamıyorum henüz. 🙂 Marvel karakterleri içinde en yakın hissettiğim karakterdir. Ve tabii ki Tyler Durden‘ı kafasında yaratan isimsiz, garip arkadaşımız (Edward Norton’ın canlandırdığı karakter).

11. Türkiye’deki müzik piyasası son yıllarda daha yenilikçi, sizin gibi genç ve yetenekli müzisyenlerin sayısı artış gösteriyor. Peki siz Türkiye’den en çok kimi dinliyorsunuz, ileride birlikte çalışmayı istediğiniz birileri var mı?

Sena Şener ve Nova Norda‘nın işleri epey dikkatimi çekiyor. Altın Gün diye bir grup var ama sanırım Türkiye’de takılmıyorlar pek, onları da epey takdir ediyorum. Biraz daha eskilerden günümüze gelmiş olan Melis Danişmend hanımefendi var, kendisiyle yakında bir iş birliği içine gireceğiz.

12. Zor bir soru olabilir ama; hayatınız boyunca sadece tek bir şarkı dinleme, tek bir filmi izleme ve tek bir kitabı okuma şansınız var diyelim. Hangi eserleri seçerdiniz?

The Doors – Soft Parade dinler, Fight Club izler, Böyle Buyurdu Zerdüşt okurdum.

13. Son olarak müzikle ilgili yeni projeleriniz neler? Hayranlarınızı neler bekliyor? 

Henüz kesin bir planımız olmasa da 2019’da tekli çalışmalar veya küçük bir EP albümü hazırlayabiliriz gibi hissediyorum. Demin belirttiğim gibi Melis Danişmend ve belki başka sanatçılarla ortak çalışmalar yapılabilir. Bir yandan albüm şarkılarımızı kliplendirmeye devam ediyoruz ve olabildiğince fazla şehre konser vermeye gelmek istiyoruz.

Kendisine bu eğlenceli röportaj için tekrar teşekkür ediyor, birbirinden güzel şarkılarla dolu albümüyle röportajımızı sonlandırıyoruz. Keyifli dinlemeler.

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1104

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here