13 Mayıs 1986 doğumlu olan Pattinson’ın Tam adı Robert Douglas Thomas Pattinson. İngiliz Aktör Robert Pattinson, 2005 yapımı Harry Potter ve Ateş Kadehi filminde canlandırdığı Cedric Diggory rolü ile hayatının dönüm noktasını yaşamış oldu. Film ve rol, Pattinson’un yaşamını ve kariyerini hayal edilemez yollarla ilerletti. Teen People dergisi ona “sıradaki Jude Law” adını verirken Screen International dergisi ona “Yarının İngiliz Yıldızı” adını vermişti. Birkaç sene beklendiği gibi gitmese de 2008 yapımı Twilight’ta canlandırdığı vampir Edward Cullen rolü ona büyük bir ün ve hayran kitlesi kazandırdı.

Robert Pattinson tabi ki Cedric ve Edward’dan oluşmuyor işte Pattinson’un rol aldığı 10 başarılı film.

1- Alacakaranlık Serisi (2008/2012)

Alacakaranlık (özgün adıyla Twilight), Stephenie Meyer’in 2005’te yazdığı aynı adlı romanından uyarlanan 2008 yapımı film. Catherine Hardwicke’in yönettiği filmin başrollerinde Kristen Stewart (Bella Swan) ve Robert Pattinson (Edward Cullen) yer almakta. 17 yaşındaki Bella Swan’ın babası Charlie ile yaşamaya mecbur kalarak Forks kasabasına yerleşmesi ile başlayan film serisinde kasabada ailesi ile yaşayan vampir Edward ve Bella aşkını konu alıyor. Edward’ın ilk başlarda Bella’dan uzak durmaya çalışmasına rağmen, sonrasında birbirlerine geri dönülemez bir şekilde aşık olmalarını izlediğimiz ilk film Twilight 2008 yılında yayınladı. Kristen Stewart ve Robert Pattinson bu filmler ile büyük bir üne kavuştular. Devam niteliğindeki filmler New Moon (2009), Eclipse (2010), Breaking Dawn – Part 1 (2011) ve son olarak Breaking Dawn – Part 2 (2012) oldu.

2- Remember Me (2010)

Romantik bir dram filmi olan Remember Me de Pattinson’ı başrolde izliyoruz. New York’ta yaşayan ve yaşadığı aile trajedisi yüzünden babası ile arası iyice bozulan isyankar bir genç adam olan ve yaşadığı sorunlar nedeniyle kötü zamanlar geçiren Tyler (Robert Pattinson) 2001 yazında Ally’le (Emilie de Ravin) tanışır. Geçmişte benzer bir trajedi yaşayan Ally onun acısına ortak olan tek kişi olacaktır. Aşk aklında ki son şey olsa da beklenmedik bir şekilde Tyler kendini onu  iyileştiren ona ilham veren bir ilişki içerisinde bulur. Sevgileriyle, hayatında mutluluk ve anlam bulmaya başlar. Ancak, kısa süre sonra, gizli sırlar açığa çıkıyor ve onları bir araya getiren koşullar yavaşça onları ayırmakla tehdit ediyor.

Yaşanılan her anın ne kadar önemli olduğunu anlatan film sürpriz bir sona sahip.

3- Good Time (2017)

Dram-Suç filmi olan Good Time filmini Ben Safdie ile Joshua Safdie’nin yönettiyor. Senaryosunu Ronald Bronstein ile Joshua Safdie kaleme alan filmin oyuncu kadrosunda ise Robert Pattinson, Jennifer Jason Leigh ve Barkhad Abdi yer alıyor.

Bir banka soygunu sonunda küçük kardeşi Nick’in hapishaneye girmesinin ardından, Connie Nikas (Robert Pattinson) kardeşini hapisten çıkarmak için gittikçe çaresiz ve tehlikeli bir girişimle New York Şehri’nin yeraltı dünyasın da kendini bulur. Konstantin, kardeşi ve kendisini kurtarmak için, hayatlarını dengede tuttuğunun bilincindeyken, zamana karşı yarış içerisine girer.

4- Water for Elephants (2011)

Water for Elephants filmi de bir kitap uyarlaması. İzleyenlere benzersiz derecede eşsiz bir ortamda beklenmedik bir romantizm sunuyor. Veteriner okulu öğrencisi Jacob Jankowski (Robert Pattinson)  son sınıfta ailesini kaybetmesinden dolayı gezici bir sirke katılır ve burada bir dönemin sirkindeki yıldız oyuncusu Marlena (Reese Witherspoon) ve kocası August (Christoph Waltzile) tanışır. Eğitilmesi zor olan sirkin asi fili Rosie ile Jankowski arasında sevgi dolu bir bağ oluşur ve Jacop fili eğitmenin bir yolunu bulur. Bu sırada Marlena ve Jacop bu farklı dünyada güzelliği keşfediyorlar ve özel bir fil için merhametleriyle bir araya geliyorlar ve aralarında duygusal bir yakınlaşma oluyor. Marlena’nın karizmatik ama tehlikeli kocasının gazabı dahil olmak üzere her şeye rağmen, Jacop ve Marlena hayat boyu aşkı bulurlar.

5- Cosmopolis (2012)

Yine bir Dram filminde izlediğimiz Pattinson’ın başrol aldığı film David Cronenberg’in yazdığı ve yönettiği Don DeLillo’nun romanından uyarlanmış olan 2012 Kanada yapımı Cosmopolis.

28 yaşındaki milyoner Eric Packer’ın sıradan bir gününde 24 saat içerisinde hayatının çizgisini değiştirecek ve hayatı akılalmaz bir hal alacaktır. Oldukça uzun görünen limuziniyle Manhattan’da bir iş için “şehre” inen Packer trafikte sıkışınca, limuzinine giren insanların Parker’ın hayatına etki edişleri konu alınıyor.

6- Bel Ami (2012)

Christina Ricci, Kristin Scott Thomas, Robert Pattinson, Uma Thurman
George Duroy karakterine can veren Robert Pattinson’a Uma Thurman, Kristin Scott Thomas, Christina Ricci ve Colm Meaney eşlik ediyor.

Guy de Maupassant’ın aynı isimli eserinden uyarlanmış film Pattinson’un canlandırdığı “George Duroy” isimli karakter üzerine kurulu. Genç bir gazeteci olan Duroy Paris’te çok etkili ve güzel bir kadınla kurduğu ilişki ve acımasızlığı sayesinde şöhret basamaklarını birer birer çıkarak kentin en güçlü adamı haline gelmesinin öyküsünü işliyor.

7- Life (2015)

2015 yapımı biyografik dram filminde Life fotoğrafçılarıdan Dennis Stock (Robert Pattinson) ve oyuncu James Dean’in (Dane Dehaan) arkadaşlığı konu ediliyor.

8- The Rover ( 2014)

David Michôd’un yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerinde Guy Pearce, Robert Pattinson ve Scoot McNairy yer alıyor.

Batı ekonomisinin ve toplumun çöküşünden on yıl sonra Avustralya madenlerinin aktif olması canlı kalmayı başarmış tehlikeli adamların hedefi olmuştur. Eric’te bir çete tarafından soyulur ve tüm varlığı olan arabasını kaybeder. Kanunların işlemediği bu yerde intikamını almak üzere çetenin peşine düşer ve yola çıkar, ancak bulduğu tek şey yaralandığı için geride bırakılan, yarım akıllı Rey’dir. Kendisine yardım etmesi için zorladığı Rey ile yola devam eden Eric sonuçlarını kendilerinin dahi hayal edemeyeceği bir yolculuğa çıkarlar.

9- The Lost City of Z (2017)

Gazeteci ve yazar David Grann’ın Fawcett’in azminden yola çıkarak kaleme aldığı ve kendi yaptığı seyahati de anlattığı aynı adlı kitabından uyarlanan film, 20yy.’ın gizemlerinden birini beyazperdeye taşıyor.  James Gray’in yönetmenlik yaptığı filmde bilinmeyenlerin kanıtlarını keşfeden kendini Amazon ormanlarına adamış bir kaşifin Percy Fawcett’in (Charlie Hunnam) inanılmaz gerçek hikâyesini anlatıyor. Fawcett bir zamanlar bölgeye yerleşmiş olabilecek ileri uygarlığa dair kanıtlar bulur fakat bilimsel kurum bunlara pek aldırış etmez bilim adamlarının gülüp geçmesine rağmen karısı (Sienna Miller), oğlu (Tom Holland) ve yardımcısı (Robert Pattinson) tarafından desteklenen kararlı Fawcett’in 1925 yılında tekrar ormana geri dönüşü gizemli bir şekilde ortadan kaybolmasıyla sonuçlanır. Pek çok maceraperestin Fawcett ve ekibini bulmak için yola koyulması sonuçsuz kalır ve bu bölge artık Kayıp Z Şehri olarak adlandırılır.

10- Little Ashes (2009)

Little Ashes şair Lorca’nın ressam Dali’ye yazdığı şu sözlerle başlıyor:

“Kumsalda çatırdayan şeylerin ve küçük küllerin resmini yaptığın zaman beni düşün. Ah benim küçük küllerim! İsmimi de resmin bir köşesine yaz ki bu dünyada hatırlanabileyim.”

İspanyol öncesi Sivil Savaş’ın baskısı ve siyasi huzursuzluğunun ortasında, eksantrik ressam Salvador Dalí (Robert Pattinson) ve tanınmış şair ve devrimci Federico García Lorca, sanatsal ve cinsel özgürlüklerini buluyor. İkili, şiddetli hırsları, dostları, sevgileri ve aşk karşısındaki mücadeleyle karşı karşıya kalmanın yarattığı bağı anlatan filmde Javier Beltran, Robert Pattinson, Matthew McNulty, Marina Gatell ve Arly Jover yer alıyor.

Kaynak: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here