Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Game of Thrones‘un sezon finali yapmasının ardından izleyiciler her sezon bitiminde olduğu gibi bekleyişe girdi. Dizinin gelecek sezonunu merak eden hayranlar, diziyle alakalı teoriler üreterek diziden yoksun geçen zamanları değerlendiriyor. Üretilen bu teoriler dizinin geçmiş sezonlarındaki olaylar hakkında da olabiliyor. Mert Graywind adındaki Twitter kullanıcısı (@mertatgaryen) site üzerinden paylaştığı teoriyle Stark Ailesi’nin en büyük çocuğu olan Robb Stark‘ın vahşice katledilmesine bir kez daha dikkat çekiyor.

Teorinin odak noktası Robb Stark’ın eşi Talisa’nın bir Lannister ajanı olması. Mert’in paylaştığı teoriye göre Tywin Lannister, Kuzeyli lordları doğrudan savaşarak yenemeyeceğini anlamış ve lordların arasında bir iç karışıklık çıkarmak için Talisa’yı Robb’un yanına göndermiş. Tywin Lannister’ın bir diğer planı da Robb’a, Frey ailesinin desteğini kaybettirmek ve bu sayede Red Wedding‘in önünü açmak.

Talisa, Volantisli değil ve soyadı da Maegyr değil. Dizide tüm Essos’lu karakterlerin bariz aksanları varken Talisa bu aksana sahip değil. Ayrıca Maegyr ailesinin kurucusunun mensubu olduğu grubun adı olan Kaplanlar da Castamere Yağmurları’ndaki “Sadece başka bir kürke sahip bir kedi” sözüne gönderme.

Savaşın pek çok aşamasında Talisa’nın insanlara “My lord, my lady” diye hitap ettiğini görüyoruz. Tywin Lannister’ın Arya’ya “Common girls say milord, not my lord” (Sadece sıradan kızlar milord tabirini kullanır) demesiyle Talisa’nın sıradan doğumlu olmadığını anlıyoruz.

Dizideki bir sahnede ise Robb’un Talisa’ya casus olması hakkındaki şakasından sonra Talisa casus olmadığını belirtmiş, Robb da bunun tam da bir casusun söyleyeceği bir şey olduğunu söylemişti. Bunun üzerine Talisa da elindeki mektubu Robb’a gösterip Robb’un onu yakaladığını ve mektuba da Genç Kurt’un nereye gittiğini yazıp mektubu Tywin Lannister’a yollayacağını söylemişti. Tüm bu olayların üzerine Robb’un annesi Catelyn sahneye giriş yapmış, Talisa’nın yüzünde de endişeyle karışık bir rahatlama görülmüştü. İlerleyen sahnelerde ise ailenin çetin cevizi Arya Stark, Tywin Lannister’ın masasının üzerinde Robb hakkında casus raporlarının bulunduğu bir mektup buluyordu.

Tywin Lannister gerçekleştirdiği savaş konseyi esnasında etrafındakilere Robb’un hata yapmasını beklemenin anlamsız olduğunu, harekete geçmeleri gerektiğini belirtiyordu. Bunun üzerine Amory Lorch, Tywin Lannister’a merak etmemesi gerektiğini, casuslarının görevini layığıyla yaptığını söylemişti.

Peki casus olduğu iddia edilen Talisa görevini nasıl yapıyordu? Hatırlarsanız Talisa, Robb’a dikiş için ipeğe ihtiyacı olduğunu ve bu sebeple de Crag‘e gitmek istediğini söylemişti. Robb da ordusundan ayrılıp Talisa ile birlikte Crag’e gidince bu durum Karstarklar‘ın tadını kaçırmış ve durumun gerginliği artmıştı. Bu olaydan sonra Karstarklar, Robb’a olan desteklerini çekmiş, Robb’un Freylere muhtaç hale gelmesine sebep olmuşlardı. Fakat Robb, Freylere verdiği sözü de tutmayıp Talisa ile evlenince, Red Wedding için gereken sebep ortaya çıkmıştı.

Öte yandan o zamanlar Bolton Hanedanı’nın başı olan Roose Bolton, Talisa’nın casus olduğunu başından beri biliyordu. Bu sebeple, Talisa’nın Robb ile yalnız kalmasını engellemeye çalışan Bolton, Robb ile planları hakkında görüşürken Talisa’nın geldiği anda haritaları kapatmak istemiş ve Talisa’ya hiç güvenmediğini izleyenlere bu şekilde belirtmişti. Fakat Robb Talisa’ya delicesine aşıktı ve Bolton onu uyarmak yerine Genç Kurt’un düşüşünü izledi. Roose Bolton, Robb’un gerçeği görmesi için son ana dek bekledi. Fakat daha sonra Robb’un gerçeği göremeyeceğini anlayan Bolton, Tywin Lannister ile anlaşıp Robb’u sırtından bıçakladı. Ayrıca Bolton, Rickard Karstark’ın infaz edilmesinin de Robb’un sonu olduğunu biliyordu.

Castamere Yağmurları, Robb’un Talisa ile evlenmesi sonucunda Frey ve Karstark ailelerini kaybetmesiyle Stark ailesinin üzerine yağdı. Tywin Lannister, Talisa’yı kullanarak Robb’u etkisiz hale getirip onu zayıf noktasından vurmuş ve savaşmadan büyük bir zafer elde etmişti. Talisa’nın Robb’a gerçekten aşık olup olmadığı bilinmez fakat Talisa Robb’un bulunduğu Kuzey Kampı’na Tywin Lannister’ın emriyle geldi.

Mert, bu önemli teoriyi teker teker açıkladıktan sonra bir de bonus ekliyor; Mert’in yazdığına göre Talisa, Crag’e ipek almak için gitmek istediğini söylerken yalan söylüyor. Bu yalanı ispatlayan da Qarth’taki tacirlere ipeğin Batı’da bulunmadığından bahseden Daenerys’ten başkası değil.

Son olarak Mert, alttaki video ile paylaştığı teoriyi güçlendiriyor. Kim bilir belki de Robb’un delicesine aşık olduğu kadın olan Talisa gerçekten Tywin Lannister’ın casusudur. Belki de Robb yaşının verdiği dürtülere kapılıp kolayca oyuna gelmiştir.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here