Şu anda dünya üzerindeki en popüler oyunların başında gelen League of Legends’ın yapımcısı Riot Games’e, California Adil İstihdam ve İskan Bakanlığı (The California Department of Fair Employment and Housing) tarafından cinsiyet ayrımcılığı yapıldığı sebebiyle dava açıldı ve soruşturma başlatıldı. Bakanlık eşit olmayan maaş ödemesi, cinsel saldırı ve cinsiyet ayrımcılığı yapıldığına dair iddiaların araştırıldığını açıkladı.

İlginç olan kısım ise Riot Games’in bakanlığın istediği verileri paylaşmayı reddetmesi ve bakanlığın bu verilere ulaşmak için Riot Games’i zorlamaya çalışması. Daha önce de Riot Games, çalışanlarını mahkemeye çıkmadan arabuculuk yöntemi ile ikna etmeye çalışmış ve bu yüzden de 100’ün üzerinde çalışanı eylem yapmıştı.

Bakanlık direktörü Kevin Kish, Riot Games’in işbirlikçi davranmadığını ve bu tarz durumlarda mahkemeler aracılığı ile soruşturmalarını devam ettirebildiklerini söylerken, Riot Games yetkilileri The Verge’e yaptığı açıklamada 2500’ün üzerinde belgeyi teslim ettikleri ve binlerce satır maaş ve ödeme bilgilerini bakanlığa ilettiklerini ve hatta bakanlıkla iletişime geçtiklerini nasıl daha fazla işbirliği yapabileceklerini sorduklarını ancak bakanlığın bu denemeyi yanıtsız bıraktığını söyledi.

Bakalım oyuncuların sevgilisi Riot Games bu soruşturmayı nasıl atlatacak?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here