Son albümü Lust For Life‘ı 2017’de yayınlayan Amerikalı şarkıcı, vintage tarzı ve hüzünlü, sakin ses tonuyla hepimizi büyülüyor. Yaptığı müzik türü “dream pop” olarak tanımlanan şarkıcı, romantik melodileriyle, jazz, blues ve soul gibi tarzlarda da öne çıkıyor. 2011’de “Video Games” şarkısı ve amatör kolaj klibiyle çıkış yapan sanatçı, tutkulu enerjisiyle ve hüzünlü sesiyle, hemen hemen her parçasında bizi hayallere dalmaya sürüklüyor.

Lana Del Rey, kendisinin besteleyip yazdığı şarkıların dışında, birçok şarkı cover’lamıştır. Nina Simone, Billie Holiday, Amy Winehouse gibi sanatçıların tınılarını şarkılarında görmekteyiz, kendisi bu şarkıcılardan esinleniyor. Yaptığı cover’lar, orijinallerini aratmayacak kadar harika. Leonard Cohen, Nina Simone gibi isimlerin efsanevi parçalarını kendi stiliyle harmanlaması, cesur bir hareket.

Lana Del Rey‘in, birbirinden güzel 7 cover’ına göz atalım…

1- “Chelsea Hotel No. 2” – Leonard Cohen

Leonard Cohen, bu şarkıyı Janis Joplin‘le aralarındaki romantik, flörtten öteye gitmeyen ilişkilerine ithafen yazmıştı. Aşkı ve yaşanan gelgitleri, umutsuz havasıyla anlatan bu şarkı, Lana Del Rey‘in de melankolik havasına mükemmel uymuş. Cohen‘in versiyonuna göre daha melodik, daha yumuşak olan bu cover, retro kraliçemizin hüzünlü ses tonuyla harika bir uyum sağlıyor.

“But you got away, dıdn’t you baby?”

2- “Blue Velvet” – Tony Bennett

Kalbinizi ağrıtacak, yoğun, tutkulu bir cover. Lana‘nın ‘Born To Die’ albümünde yer alan şarkılardan biri olan Blue Velvet, Bobby Vinton dahil birçok ünlü sanatçı tarafından seslendirilmiştir. Lana Del Rey‘in 2012’de bu şarkıyı seslendirdiği H&M reklamından sonra Rolling Stone, David Lynch‘in yazıp yönettiği Blue Velvet filminini göz önünde bulundurarak, Lana‘ya, bu cover için, iltifat maksadında, ‘kederli ve Lynchian’ yorumunu yapmıştır.

3- “Summer Wine” – Nancy Sinatra

Lana‘nın Summer Wine cover’ı Nancy Sinatra‘ya ait olan orijinal versiyonu kadar beğenilmiştir. Kendisini ‘gangsta Nancy Sinatra‘ olarak tanımlayan Lana, ‘Honeymoon‘ albümünde yer alan bu şarkının Lee Hazelwood kısmını, o sıralar nişanlısı olan Barrie-James O’Neill ile söylemiştir.

4- “Once Upon A Dream” – Maleficent

2014’te çekilen, orijinali Disney klasiği olan, ‘Uyuyan Güzel‘in live-action versiyonu ‘Maleficent‘da bu şarkıyı söylemesi için, Lana Del Rey, Angelina Jolie tarafından seçilmiştir. Orjinalinde, Prenses Aurora’nın söylediği klasik şarkı, Lana‘nın ürpertici yorumu ve filmin fantezi versiyonuyla bir arada.

5- “You Must Love Me” – Madonna

Beyonce ve Barbra Streisand gibi birçok müzisyenin dahil olduğu, Andrew Lloyd Webber’in besteleri derlemesi için Lana, ‘You Must Love Me’ isimli parçaya tekrar hayat vermiştir. 1996 yılında Madonna‘nın, ‘Evita’ müzikali için seslendirdiği bu şarkı, Del Rey‘in estetik ses tonuna çok yakışıyor.

“Deep in my heart, I’m concealing
Things that I’m longing to say
Scared to confess, what I’m feeling
Frightened you’ll slip away
You must love me, you must love me
You must love me”

6- “The Other Woman” – Nina Simone

Nina Simone gibi efsane bir ismin şarkılarını cover’lamak cesur bir hamle açıkcası. Lana‘nın 3. stüdyo albümü, ‘Ultraviolence‘a dahil ettiği bu parça, sesindeki melankoli ve şarkının karşılıksız sevgiyi gıptayla anlatan sözleri sayesinde kendisinin yazıp bestelediği şarkılardan çok farklı değil.

But the other woman will always cry herself to sleep
The other woman will never have his love to keep
And as the years go by the other woman
Will spend her life alone

 

7- Heart Shaped Box – Nirvana

Del Rey, grunge müzik yapan Nirvana grubunun, unutulmaz parçalarından biri olan ‘Heart Shaped Box‘a, narin melodileriyle, 2013 Oslo konserinde yorumlamış. Diğer cover’larından farklı olarak old-school, klasik Hollywood tarzlarından uzak bir yorum olmuş.

Lana Del Rey‘in kendi müziği ruhumuzda çiçekler açtırıyor ve cover’ları da bir o kadar başarılı. Umarız birçok hüzünlü şarkıyı daha cover’lamaya devam eder!

 

 

 

 

Kaynaklar: 1,2

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here