Sinemaseverler olarak her yıl birçok film izliyor, kimisini uzunca bir süre unutamıyor, kimisini ise ertesi gün hiç hatırlamıyoruz bile. Hem göze hem de kulağa hitap etmesi bir yana kaliteli yapımlar bizlerde belki de en çok replikleri ile iz bırakıyorlar. Bazısı öylesine anlam yüklü ve güzel ki, aradan ne kadar zaman geçerse geçsin daima hatırlıyoruz. İşte aklımızdan çıkaramadığımız, replikleri ile senaristini alkış tufanına tutmak istediğimiz 10 mükemmel filmden hafızalara kazınmış sözler sizlerle.

UYARI: İçerik spoiler içerebilir.

1-Devil’s Advocate

Yönetmen: Taylor Hackford
Oyuncular: Charlize Theron, Al Pacino, Keanu Reeves
Yapım Yılı: 1997

al pacino vanity definitely my favorite sin ile ilgili görsel sonucu

“Kibir, kesinlikle en sevdiğim günah.”

Göz doldurucu oyunculuklar ve mükemmel bir senaryonun ürünü: Şeytan’ın Avukatı. Verdiği kaliteli mesajlar, gerilim ve gizem dolu hikayesi ile sizi her an filmin içinde tutan harika bir yapım.

İlgili resim“Aklı başında olan kim 20. yüzyılın tamamen benim eserim olduğunu inkâr edebilir ki?”

Şeytanı canlandıran Al Pacino’dan film boyunca oldukça anlamlı sözler duyacağınıza emin olabilirsiniz.

devils advocate al pacino charlize theron keanu reeves ile ilgili görsel sonucu

“Özgür irade. Kelebek kanatları gibidir adeta; bir kere dokun, bir daha yerden havalanamazlar. Hayır, ben sadece sahneyi hazırlarım, siz kendi iplerinizi çekersiniz.”

İlgili resim

“Cennette hizmet etmektense cehennemde hükmetmeyi tercih ederim.” 

2-One Flew Over the Cuckoo’s Nest

Yönetmen: Milos Forman
Oyuncular: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Danny DeVito, Brad Dourif
Yapım Yılı: 1975

Oynadığı her filmde, benliğini ve rolünü kaynaştıran benzersiz bir oyuncu Jack Nicholson. Guguk Kuşu argoda deli anlamına da gelir ve bu kuşlar doğarken diğer yavru kuşları öldürerek bulundukları bölgeden kaçarlar. Guguk Kuşu bu nedenle sadece ismiyle bile değerini ve anlamını gösteren nadide bir film. Filmde, akıllılık ve delilik arasındaki o ince çizgiye çok değişik bir noktadan değinilmiş. İnsanda isyan etme, düzene karşı gelme gibi harekete geçirici duyguları uyandıran, bunun yanında hüzünlendiren ve aynı zamanda da gülümseten sıcacık anlam yüklü bir film.

guguk kuşu ile ilgili görsel sonucu

”Bana öyle geliyor ki, herkes yaşamını, bir başkasının yaşantısını mahvetmek için kullanıyor.”

guguk kuşu replikleri ile ilgili görsel sonucu

3-10 Things I Hate About You

Yönetmen: Gil Junger
Oyuncular: Heath Ledger, Julia Stiles, Joseph Gordon Levitt, Larisa Oleynik
Yapım Yılı: 1999

Efsanevi oyuncu Heath Ledger’ın ilk kez Hollywood’da yıldızının parladığı gençlik filmi Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi, Shakespeare’in Hırçın Kız isimli eserinden kurgulanmış ancak film yalnızca bir gençlik filmi değil. Shakespeare’den esintilerin bulunduğu filmde, özgüven aşılayan birçok güzel replik de bulunuyor.

10 things i hate about you quotes ile ilgili görsel sonucu“Kimseye istediğin şeyi hak etmediğini hissettirmelerine izin verme.”

ten things i hate about you quotes ile ilgili görsel sonucu

“Biliyorsun, her zaman başkalarının istediği gibi olmak zorunda değilsin.”

4-Good Will Hunting

Yönetmen: Gus Van Sant
Oyuncular: Matt Damon, Robin Williams, Minnie Driver, Ben Affleck
Yapım Yılı: 1998

Çok zeki olabilirsin, başarılı ya da yetenekli. Ama asıl soru hayattan ne istediğin? İnsana kendini sorgulatan, hayatın amacını, mutluluğu ve daha birçok şeyi gözden geçirmemizi sağlayan oldukça güzel bir film Can Dostum.

“Bana mutluluğun, aşkın ne anlama geldiğini anlatabilirsin; ama ondan aldığın o duyguyu bana tarif edemezsin. Yaşamadığın için bunu anlatamazsın.”

good will hunting ile ilgili görsel sonucu“Sen birini kaybetmenin ne demek olduğunu bilmiyorsun. Çünkü birini kaybetmen için, onu kendinden daha fazla sevmen gerekir.”

“Sana sanatı sorsam bana okuduğun sanat kitaplarını satmaya çalışacaksın. Michelangelo hakkında çok şey bilebilirsin. Çalışmalarını, politik etkilerini, papayla ilişkilerini, cinsel tercihini… Ama Sistine Şapeli’nin kokusunu söyleyemezsin.”

good will hunting sözleri ile ilgili görsel sonucu“O mükemmel değil, sen de mükemmel değilsin. Asıl soru birbiriniz için mükemmel olup olmadığınız.”

5-They Live

Yönetmen: John Carpenter
Oyuncular: Keith David, Roddy Piper, Meg Foster
Yapım Yılı: 1988

Film, gerçekçi bir sistem eleştirisini bilim-kurgu yolu ile harmanlayarak sunmuş izleyiciye. Tüketim toplumunu eleştiren, insanların bu kısır döngüde hapsolduğunu ve belirli kuralların baskısı altında yaşadığını vurgulayan film, eski bir yapım olmasına rağmen dönemine göre çekim kalitesi ve özellikle de vermek isteği mesajlar ile izleyiciye çok şey vadediyor.

they live ile ilgili görsel sonucu“Gerçeği görmememiz için bizi kör ettiler. İnsan ruhu baştan çıkarıldı. Neden aç gözlülüğe tapınıyoruz?”

They Live“En yüksektekilere kadar, doğumdan ölüme kadar onlar bizim sahibimiz. Bize sahipler, bizi kontrol ediyorlar.”

They Live“Acımasız bir toplum yarattılar ve biz kasıtsız suç ortaklarıyız… Bizi transa geçirdiler. Bizi kendimize ve diğerlerine göre farklılaştırdılar. Yalnızca kendi çıkarlarımıza odaklanmış durumdayız.”

they live ile ilgili görsel sonucuİnsanların bir robot misali hissizleştiği, düşünceden ve sorgudan uzak olduğu mesajı izleyiciye bu sahneler ile aktarılmak istenmiş.

6-Captain Fantastic

Yönetmen: Matt Ross
Oyuncular: Miggo Mortensen, George MacKay, Annalise Basso
Yapım Yılı: 2016

They Live misali bir sistem eleştirisi üzerine kurulu film Kaptan Fantastik, bugün bizlerin normal gördüğü hemen her şeyi, 21. yüzyıl hayat düzenini dışlayan ve özümüze yani doğadaki insana dönmemizin hiç de zor olmadığını düşüncesini aşılayan değişik bir film. Tema bakımından yer yer Into the Wild esintileri bulunsa da konunun işlenişi bakımından oldukça ilginç ve eğlenceli bir yapım.

İlgili resim“Bizler yaptıklarımızın eseriyiz, sözlerimizin değil.”

captain fantastic ile ilgili görsel sonucu“-Nasıl bir deli Noam Chomsky’nin doğum gününü resmi bir tatilmişcesine kutlar? Neden biz de dünyanın geri kalanı gibi Noel’i kutlayamıyoruz?
-İnsan haklarını desteklemek için onca şey yapmış bir yardımsever yerine kurgudan ibaret sihirli bir elfi kutlamayı mı tercih edersin?”

7-Ghost

Yönetmen: Jerry Zucker
Oyuncular: Demi Moore, Patrick Swayze, Whoopi Goldberg
Yapım Yılı: 1990

Fantastik, romantik ve komedi unsurları ile bezeli filmi izlerken aşka olan bakış açınız mutlaka değişecektir. Aşkın dilde değil de kalpte olduğunu vurgulayan ve eğer hisler gerçek ise imkansız aşk diye bir şeyin olmadığı mesajını veren hoş bir yapım Hayalet.

ghost 1990 quotes ile ilgili görsel sonucu

“İnsanlar hep seni seviyorum der ama bu bir şey ifade etmez.”

Hayalet
8-Breakfast at Tiffany’s

Yönetmen: Blake Edwards
Oyuncular: Audrey Hepburn, George Peppard, Patricia Neal
Yapım Yılı: 1961

Oldukça eğlenceli bir karaktere hayat veren Hepburn’ün belki de kariyerinin dönüm noktası olan, onun adını en çok duyuran film Breakfast at Tiffany’s klasikler arasında yer almakta. Sırf baş karakter Holly’nin umursamaz ve deli dolu tavırlarına tanık olmak için bile izlenmeli.

İlgili resim“Sen nereye gidersen ‘sen’ seninle. Ne yana koşarsan koş, fark etmez. Sonunda bitiş çizgin yine kendinsin.”

İlgili resim

“Şu kedi gibiyim,  isimsiz bir serseri. Biz kimseye ait değiliz, kimse bize ait değil. Birbirimize bile ait değiliz.”

9-12 Angry Men

Yönetmen: Sidney Lumet
Oyuncular: Henry Fonda, Lee J. Cobb, Martin Balsam
Yapım Yılı: 1957

Ön yargılarımızı kıran, düşünce sistemimizdeki ve olaylara bakış açımızdaki eksiklikleri yüzümüze çarpan oldukça önemli bir kült yapım. Tek bir mekanda geçmesi, oyuncu sayısının kısıtlılığı filmden hiçbir şey götürmemiş bilakis bu kadar kısıtlı bir ortamda ve az şartlarda konu daha da derinlemesine verilmiş. Başarılı oyuncu Henry Fonda’nın boy gösterdiği film, konusu itibari ile de oldukça güzel replikler barındırıyor.

12 kızgın adam ile ilgili görsel sonucu“Bir hiç olmak çok üzücüdür beyler. İnsanlar hep aranmak ister, dinlenmek ister, hayatta bir kez de olsa önemli olmak ister.”

12 kızgın adam ile ilgili görsel sonucu“Olayı nereye çekerseniz çekin, ön yargı gerçeği her zaman saklar.”

10-Mucize

Yönetmen: Mahsun Kırmızıgül
Oyuncular: Mert Turak, Seda Tosun, Talat Bulut, Ali Sürmeli, Meral Çetinkaya
Yapım Yılı: 2015

Muhteşem bir kadro ve duygu yüklü bir hikaye. Mert Turak’ın Oscar’lık performansı hiç kuşkusuz filmdeki en büyüleyici nokta. Filmde, sakat bir adamın yer yer gülünç yer yer hüzünlü hikayesi izleyiciye bütün gerçekliğiyle sunulmuş.

MUCİZE filmi ile ilgili görsel sonucu“-Sen bana hayatımı verdin. Ben de sana kızımı verdim gitti.
-Benim oğlum sakattır
-Kalbi sakat olmasın…”

MUCİZE filmi ile ilgili görsel sonucu“-Oğlum Aziz, sen iyi olmuşsun. Ameliyat mı oldun?
-Hayır baba, ben karıma aşık oldum.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here