Drag Queen terimi genel olarak performans amacı ile drag tarzında giyinen kişilere deniyor. Fakat denir bu drag tarzı? Türkiye’de yeni olduğu düşünülse de yıllardır hayranlıkla izlediğimiz Huysuz Virjin aslında bizim ilk Drag Queen örneğimiz.

Çoğu kişi onları trans olmakla karıştırsa da Drag Queen’lik bir sahne şovu ve bir sanat türü olarak tanımlanabilir. Bu performanslardan bazıları şarkıcılık, dans etmek ya da kabareler ve diskotekler gibi mekânlarda gösteri yapmaktan oluşuyor. Drag Queen’lik, batıdaki gay kültürünün de bir parçası. 

Drag Queen’in tarihi 27 Haziran 1969’a dayanmaktadır. New York şehrindeki Stonewall ayaklanmalarında isyanın başlamasında ve sürdürülmesinde önemli rol oynadıklarından dolayı dünyanın her yerinde düzenlenen onur yürüyüşlerinde sembolik bir öneme sahiplerdir. Anlatılanlara göre Stonewall isyanları sırasında, polisler tarafından her gün haksızca şiddet gören eşcinselleri savunmak için bir grup Drag Queen’in ellerini bellerine koyup polislerin karşısına çıktığı söylenmekte.

Genel olarak Drag Queen’ler kadın cinsiyet rolüne göre giyinip; komik, dramatik veya hicivsel bir etki yaratmak için abartılı makyajları, abartılı kostümleriyle geleneksel olarak kadınlarla özdeşleşmiş bazı özelliklerini abartırlar.

Usta isim Seyfi Dursunoğlu’nun 40 yıldan fazla bir süredir hem sahne hem de televizyonda büyük bir başarıyla canlandırdığı “Huysuz Virjin” isimli drag karakter, Türkiye’deki “Drag Queen’lerin” en büyük temsili olsa da Türkiye’de bu işi meslek olarak 25 yıla yakın süredir yapan başka isimler de var. Bunun en yakın örneği Athena’nın bir Drag Queen’in bir gününü anlatırken uğradığı şiddeti de konu alan “Ses Etme” klibinde oynayan başarılı sanatçı Onur Gökhan Gökçek.

Ve tabii ki yakın zamanda yıldızı parlayan Seyhan Arman, nam-ı diğer Matmazel Coco. Seyhan Arman sadece Drag Queen değil aynı zamanda Türk tiyatro ve dizi oyuncusu olmakla birlikte insan hakları aktivisti. Kendisinin yazdığı “Küründen Kabere” adlı tek kişilik tiyatro oyunu ile tiyatro sahnelerine Drag Queen olarak geri dönen Seyhan Arman, yarattığı MC-Sunucu Matmazel Coco karakteri ile kabareler ve özel eventlerde interaktif doğaçlama performanslar yapmaya devam ediyor.

Drag gösterilerinde erkek kimliğini yansıtan kadınlara ise “Drag King” denmektedir. Yine abartılı erkeksi tavırlar ve hiciv başroldedir. Drag Queen’leri taklit eden kadın sanatçılar ise ”Faux Queen olarak isimlendirilir. Türkiye’de ilk örneği Yasemin Yalçın‘ın Şuayip karakteriydi. Lakin sahnelere taşınmadan diziyle beraber sona erdi. Drag King örnekleri daha çok yurt dışında biliniyor olsa da yakın bir tarihte Türkiye’de de göreceğimize inanıyorum.

Dünyadaki en bilinen Drag Queen örneği ise hiç şüphesiz RuPaul‘dur. Drag Queen dışında aynı zamanda oyuncu, manken, yazar ve şarkıcı olmasıyla da biliniyor. Rupaul ”Super Model of the World” albümündeki “You Better Work” şarkısıyla uluslararası üne sahip olduktan sonra Sir Elton John ile “Don’t Go Breaking My Heart” parçasına yaptığı düet sonrasında Mac Cosmetics sözcüsü olarak Mac AIDS Fund adına bağış topladı ve ilk drag süper model oldu.

Aynı yıl içerisinde 2 yıl sürecek olan kendi sohbet programı The RuPaul Show‘a başladı. Bu başarısını radyo programları, hit parçalar ve film sahneleriyle pekiştiren Rupaul, günümüzde LGBTİ+ kanalı olan Logo TV‘de Rupaul’s Drag Race isimli televizyon programını sürdürüyor.

Unutmayalım ki Drag Queen’lik bir meslektir. Drag Queen sanatçılarının bir çoğu gay, lezbiyen, transeksüel ya da travesti olsa da tarihi ve kültürel olarak önemli sayıda heteroseksüel erkek, özellikle oyuncular Drag Queen’lik yapar. Bunun yanında birçok transeksüel ve biyolojik kadın Drag Queen gösterileri yaparlar. Drag Queen, transvestizm amacıyla cross-dress yapanları genellikle kapsamaz.

Kaynak: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here