Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
61

Tuğsem Balıkçı renkleri ve figürleri zihnindekilerle harmanlayıp deriye işliyor. Sanatı bir duvara, bir kağıda dökmekten çok daha öte bir şey. Canlı bir alana yapıyor, hisseden ve var olan bir bedene…
Dövme yapmak; sanatçının, sanatını insanın bedenine bırakması.
Klasik bir dövme olayından bahsetmiyoruz tabii. Tuğsem Balıkçı, dövmelerini bir desen geldi ve çizelim gibi alışılageldik biçimde yapmıyor. Kendi süzgecinden geçiriyor, yaratıcılığıyla tekrar yorumluyor. Yaptıracak kişinin hissettirdikleri, bakınca bir sanatçı gözüyle gördükleri hepsi çok etkili. Yani parmaklara gelmeden önce çok yol katediyor bu harika dövmeler. Ve sonuçta insanın bedeninde ömrünce taşıyacağı bir hatıraya dönüşüyor.

Dövme yapmanın her hali sanat değil belki ama bunlar kesinlikle sanat eseri!

Sanatı nasıl yorumladığını, hayran bırakan dövmelerini, tabloları dövme sanatıyla buluşturmasını ve birçok soruyu Tuğsem Balıkçıyla sizler için konuştuk.


Dövmeciliğe nasıl başladın? Biraz kendinden bahseder misin?

-Adım Tuğsem Balıkçı, 6 Mayıs 1988’de İstanbul’da doğdum. Uludağ Üniversitesi GSF Resim Bölümü’nü bitirdikten sonra tekrar İstanbul’a döndüm. Dövme yapmaya 1,5 sene önce başladım. Bir gün ofiste grafikerlik yaptığım sırada ellerimi kullanabileceğim, en çok resim, tasarım yapabileceğim iş ne olabilir diye düşünürken bir dövme seti aldım. Makineyi bile kurmayı bilmiyorken kardeşimi önüme çekip bacağına rakun çizdim. İşte o günden sonra birçok arkadaşım kobay olmak istedi. 1 hafta sonrasında hiç tanımadığım birisine ilk işimi yaptım ve o şekilde devam etti, kendi kendime çözdüm bu işi. Birinin yanında öğrenmedim. Çok hızlı ilerledi benim için çünkü sanat alanında çok iş tecrübe etmeme rağmen dövme yapmaya başladığımda bundan daha çok haz duyacağım bir iş olamayacağını fark ettim. Karakterim gereği kimseyle kendimi kıyaslamam ve yarış içine girmem. Bana göre sanatta iyi-kötü yoktur. Samimi olanı ve olmayanı vardır. Samimi olan ve duygularını karşı tarafa geçirebilen her insana hayranlıkla bakar ve takdir ederim.

Ben oldum olası hep ellerimi kullanmayı severdim. İlk oyuncaklarım kalemler, fırçalar, sayfalar, tuvaller oldu. Hiç ara vermedim, duygularımı somuta dökmeyi hep sevdim.
Bu meslekte eğlenmemin yanı sıra manevi tarafı da benim için çok büyük. Bir insanı anlamaya çalışmak ve duygularına kılavuz olarak onun vücudunda ömür boyu taşıyacağı bir imgeye çevirmenin mutluluğunu tarif edemem.
İz bırakmayı hep seven bir çocuktum. Çocukluğumdan beri ne zaman Altınoluk’a gitsem boya kalemlerimi alıp plajdaki beyaz taşlara resimler çizip o taşları orda bırakıp giderim. Hiçbir zaman iletişim kuramayacağım bir insan, o taşları bulduğunda benim yaptığımı bilmeden onu evine götürmüştür ya da belki de sadece gülümseyip geçmiştir bunun ihtimali bile beni mutlu ediyor. Şimdi izlerimi insanların üzerine bırakıyorum onlarla birlikte hayatta bir yerlere savrulup geziniyorlar. Bundan daha güzel bir his olduğunu sanmıyorum.

 Yaptığın ilk dövme neydi ve kime yapmıştın?

İlk dövmemi kendime yaptım. Bu işe başlamadan yıllar önce arkadaşım makinesini kurmuştu, bir uzaylı çizmiştim bacağıma. Ancak asıl gerçek denemem kardeşimin bacağına çizdiğim rakun dövmesidir. Çünkü tek başıma makineyi çözmeye çalıştığım an o andır.


Senin kaç dövmen var? Hepsini kendin mi yaptın?

Benim çok dövmem var, saymadım bile. Birçoğunu arkadaşlarıma yaptırdım. Altı yedi tane de kendi kendime yapmışımdır.

Sana gelen/istenen her dövmeyi yapıyor musun?

Hayır bana gelen her hazır tasarımı biraz da olsa değiştirmeye özen gösteriyorum. Bağ kuramadığım dövmeleri yapmıyorum. En çok önemsediğim durum bağ kurabildiğim bir müşteri kitlesi yaratmak.

Asla yapmam dediğin desenler var mı yoksa?

Desen adı altında değil de bana çok klişe gelen fikri ya da dövme tasarımını talep eden insana kendimce yol göstermeye çalışıyorum. Yine de orta noktada buluşamıyorsak ve hala sonuç klişe geliyorsa yapmıyorum.

Tasarımını yaptığın dövmeleri herkese yapar mısın yoksa sence her tasarımı taşıması gereken birileri mi var? Bu konuda seçici misin?

Bir insana yaptığım dövmenin birebir aynısını başka birine yapmıyorum. Hem onun için, hem kendim için özel oluyor ve böylelikle kendimi de tekrar etmemiş oluyorum. Taşıması gereken kişi konusuna gelirsek o insan benim için bir tuval gibidir. Güzel fikirleri varsa zaten taşımasından mutluluk duyarım.

Dövme bir lüks olduğu için pahalı bir şey. Peki bunu bilerek gelmesine rağmen hala seninle pazarlık yapanlar var mı?

Tabi ki. Durumu müsait olmadığından değil de sırf yapmış olmak için yapanlar bile var. Ki ben para konuşmaktan hoşlanmayan bir insan olduğum için piyasaya göre daha uygun fiyatlarla yapıyorum. Benim için bu işin para kısmı en önemsediğim kısmı değil.

Bu zamana kadar yapmaktan en keyif aldığın tasarımın hangisiydi?

En çok keyif aldığım tasarım yok sanıyorum çünkü keyif alacağım tasarımları yapıyorum hep zaten.
Ancak ben renkli dövme yapmaktan keyif alıyorum, en çok suluboya efektli ve çok renkli işlerde eğleniyorum.

Yapmayı çok sevdiğin, dövmelerde sık kullandığın figürler var mı?

Genelde fırça darbeleri ve suluboya renk geçişleri eklerim işlerime.

Yaptığın, kendi tasarımın olan bir dövmeyi bir başkasına da yapıyor musun?

Hayır, birden fazla kişi beraber dövme yaptırmayı düşünürse yapıyorum sadece. Onun dışında bir kere yaptığım bir tasarımı başkasına tekrar yapmam.

Dövme olarak yaptığın ilk sanat eseri hangisiydi?

Katsushika Hokusai’nin Great Wave Off Kanagawa eseriydi.

Sanat eserlerinden dövme yapmaktan çekinmiyor musun? Önünde hata kabul etmeyen orijinalleri mevcut sonuçta.

Hayır çok keyif alıyorum ve eğlenerek yapıyorum. Ben o eserleri yaparken sanatçıyı taklit etme düşüncesiyle yaklaşmıyorum olaya. Önümde ruhundan beslendiğim bir sanatçının eseri oluyor ve kendimi serbest bırakıyorum, ancak bu şekilde en içime sinen sonuç ortaya çıkabiliyor. Sanatçıdan beslenerek ortaya kendi ruhumu da katıyorum. Aynı gibi görünse de bana ait izler de var içlerinde o eserlerin. Fırçayla resim yapıyormuş kadar özgür ve rahat kafada çalışıyorum.

Instagram: https://www.instagram.com/tutu_head/ adresinden ziyaret edebilir, daha fazlasını inceleyebilir ve kendinizi ifade edeceğiniz dövmeyi onunla bulabilirsiniz!

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
61

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here