Deneyimli İngiliz yönetmen Danny Boyle, günümüz sinemasının en önemli yönetmenleri arasında sayılabilir. Genelde toplumun ötekileştirdiği, düşük sosyoekonomik sınıflara mensup gençlerin hayatlarını sinemanın teknik olanaklarını yetkin bir şekilde kullanarak ele alır. Yenilikçi ve genç bir dille hikayelerini anlattığı bu karakterlerle empati, hatta bazen sempati kurar.

shallow grave ile ilgili görsel sonucu

Trainspotting (1996), Slumdog Millionaire (2008) ve 127 Hours (2010) filmleriyle tanınan yönetmen, filmlerinde ele aldığı konular ve bu konuları ele alırken takındığı mizahi tutumla seyircilerin ilgisini toplamaktadır. Bu yazıda, eleştirmenler çevresinde henüz hakettiği saygıyı görmediğini düşündüğüm Danny Boyle’un ilk uzun metrajlı filmi olan Shallow Grave’i inceleyeceğim.

Suç filmini lezzetli bir kara mizahla yoğuran filmin konusundan şöyle bahsedilebilir; Juliet (Kerry Fox), David (Christopher Eccleston) ve Alex (Ewan McGregor) oldukça büyük ve rengarenk bir evde yaşayan üç ev arkadaşıdır ve dördüncü bir ev arkadaşı aramaktadırlar. Uzun bir görüşme sürecinin ardından nihayet yeni ev arkadaşlarını seçerler. Yeni ev arkadaşları Hugo (Keith Allen) oldukça tuhaf bir insandır. Kısa bir süre sonra Hugo odasında bir bavul dolusu parayla beraber, çıplak bir şekilde ölü bulunur. Panikleyen ev arkadaşları, parayı ne yapacaklarına karar veremezler ve ikiye bölünürler. Disiplinli ve sıkıcı David, parayı polise götürmek isterken Juliet ve Alex ellerine geçen bu yüklü parayı harcamak isterler. Dedektif McCall (Ken Stott) da katilin ve kayıp paranın peşindedir.

Ä°lgili resim

Neşeli ve eğlenceli bir komedi havasında başlayan film, ilerleyen bölümlerde Hugo’nun beklenmedik ölümüyle beraber suç filmi türüne dümen kırar. Üç arkadaşın ortasına düşen para ve ceset onları, dostluklarının sınandığı ve kimsenin gerçek yüzünü göstermediği bir maceraya sürükleyecektir.

Giderek kararan ve karmaşık bir hale gelmesine rağmen filmde kara mizahtan ve eğlenceden ödün verilmeyerek büyük bir kontrast yakalanmış. Birinci sınıf sanat ve kostüm çalışması da buna katkı sağlamış.

Olaylar ilerledikçe üç yakın arkadaş arasındaki sıkı bağlar esneyecek ve kopma noktasına gelecektir. Parayı polise götürme konusunda takıntılı olan David ve arkadaşları arasındaki gerginlik gün geçtikçe artacaktır. Ve giderek akıl sağlığını yitiren David, işi arkadaşlarını şiddetle tehdit etmeye vardıracaktır. Can güvenliklerini sağlamak için Juliet ve Alex de kendi önlemlerini alacaklardır. Juliet iki erkeği birbirine düşürerek adeta bir ‘femme fatale’e dönüşür, Alex ise David’le erkek erkeğe çatışmayı tercih edecektir.

Usta yönetmen Danny Boyle, bu mizahi suç filmini kendine özgü coşkulu ve enerjik biçimiyle ele almayı tercih etmiş. Yönetmen bu ilk filminde bile kendi imzasını atmayı başarmış. Başarılı dinamik kurgunun da etkisiyle film seyirciye nefes bile aldırmadan akıp gidiyor. Filmin üç başrol oyuncusu da eğlenceli filme müthiş bir uyum sağlamışlar.

Ä°lgili resim

Şiddet kullanımında elini korkak alıştırmayan, kara mizaha bulanmış, karanlık olduğu kadar da renkli bir suç filmi olarak izlenmesi gereken bir yapım ‘’Shallow Grave’’

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here