Günümüz dünyasında remake ve reboot kültürü oldukça yer edinmiş hale geldi. Gerek büyük perdede, gerek “on demand” tipindeki Netflix gibi sitelerde dizi formatında gerek ise konsol ve bilgisayarlarımızda video oyunları olarak karşımızdalar. Pekala bu nostalji üzerine kurulmuş, bizim de hapur hupur severek tükettiğimiz remake oyunlar listesine başka neler ekleyebiliriz? Haydi biraz geçmişe gidelim.

Not: Unutmamak gerekir ki remake edilen oyunlarındaki ana amaçlardan biri, o oyunlara has olan zamansız sayılabilecek bazı özellikler seçilerek geri kalan her şey modernize edilip günümüz standartlarında oyunlar haline getirmektir. Bu özellikler belli oynanış tipleri, bölüm dizaynları, hikaye, atmosfer veya bunların hepsinin bir kombinasyonu olabilir bu sebeple seri olarak görülebilecek bazı oyunların devam oyunlarında bu tecrübelerin bazıları zaten korunup sunulmuş, modern bir şekilde karşımıza çıkmış olabilir bu sebeple Age of Empires, Diablo, Quake, Star Wars Battlefront II (2005) ve daha nice oyunlar listede es geçilmiş olabilir. Ayrıca da tekrar vurgulayalım, HD Remaster veya HD Collection’dan ziyade; Crash Bandicoot N. Sane Trilogy, Final Fantasy 7, Spyro the Reignited Trilogy, Shadow of the Colossus (2018) seviyesinde baştan sonra yenilenmeyi hak eden oyunlardan bahsedeceğiz, birçoğunun zaten HD Collection’ı olabilir fakat modern konsollar ve PC’ler üzerinde erişilebilir değiller ne yazık ki.

Jak and Daxter:

Jak and Daxter (2001)
Jak II (2003)
Jak III (2004)

Ana oyunlarının oluşturduğu seri Naughty Dog tarafından PlayStation 2 Platformuna geçildiğinde geliştirilmeye başlanmıştı ve oyun yönetmenlerinin söylemlerine bakılırsa Mario 64‘ten çok etkilenip, oyun içerisinde yaptıklarınıza anlam katacak bir hikaye ile klasik platform oynanışlarını birleştirmek istemişler. Özellikle 1. oyun çok geniş ve yeşillik içeren alanlara sahip olduğu için de kaliteli bir remake ile halen geçerliliğini koruyabilecek bir oyun serisi. Aşağıdan PS3‘için yapılmış portunun fragmanını izleyebilirsiniz.

Devil May Cry:

Devil May Cry (2001)
Devil May Cry 2 (2003)
Devil May Cry 3 (2005)

Serinin orijinal stüdyo ve yönetmeniyle Mart 2019‘da gelen yeni oyununu da dahil ettiğimizde bu 5 ana oyuna sahip serinin en çok ilk 3 oyununun modern bir dokunuşa ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle 1. oyunun sert ve yavaş kontrolleri, sabit kamera açıları ve kısıtlı dövüş seçenekleri serinin hikayesini baştan sona öğrenmek ve tecrübe etmek isteyen oyuncuların önüne bir engel koyuyor.

Duyurulup da bir türlü gelmek çıkmak bilmeyen Final Fantasy 7 Remake’inin izlediği yol örnek alınıp hikaye,atmosfer ve müzikler benzer tutulurken, tüm oynanış ve bölüm dizaynları sıfırdan elden geçirilip modern bir oyun haline getirilirse hem eski hayranlar için sevdikleri bir seriyi yeni bir şekilde tecrübe etme imkanı olmuş olur hem de seriye girmek isteyip de çekinen oyuncular için daha ılımlı hale gelmiş olur. Tabii ki not etmekte fayda var ki 4. ve 5. oyunun 3. oyun ile halen benzer oynanış tiplerine sahip olmalarından dolayı serinin yarattığı bir ikonik stilden dışarı çıkılmamalı.

Silent Hill:

Silent Hill (1999)
Silent Hil 2 (2001)
Silent Hill 3 (2003)

Her ne kadar PT demosuyla gönüllere taht kurup Hideo Kojimanın Konami’den gürültülü şekilde ayrılışıyla birlikte yeni oyunu iptal olmuş olsa da, Konami’nin hala lisansına sahip olduğu bu serinin günümüz standartlarındaki halini düşünmek bile korkmak için yeterli bir sebep. Silent Hill HD Collection‘da 1. oyunun olmadığını da düşünürsek Remake için son derece uygun serilerden biri.

Ico:

2001 Yılında çıkmış bu Playstation 2 klasiği aslında Fumito Ueda‘nın gizli üçlemesinin başlangıcı olarak bile görülebilir, birçok oyuncunun video oyunların boş eğlenceden ziyade bir sanat dalı olduğunu fark etmesini sağlayan ilk oyunlardandır. Platform portları ve remaster/remakeleri ile ünlü olan Bluepoint Games 2011’de Shadow of the Colossus ile birlikte PS3 üzerinde HD collectionını yayımlamıştı geçtiğimiz şubat ayında da Shadow of the Colossus’un remake versiyonunu yapmış olan stüdyonun belki gelecekteki projelerinden biri bile olabilir.

Metal Gear Solid: 

Metal Gear Solid (1999)
Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty (2001)
Metal Gear Solid 3: Snake Eater (2004)

Şu listedeki belki en kaliteli Remake’i hak eden seri olabilir Metal Gear Solid. Video oyunları tarihinin en detaylı, karmaşık ve yer yer absurd hikayelerinden birine sahip olan serinin fikir babası ise endüstri gazisi Hideo Kojimadır. “Stealth Action” olarak geçen ve gizlilik-aksiyon tipi diye çevirebileceğimiz oyun türünü ortaya çıkaran seri, kendini oyuncu olarak kabul eden herkesin göz atması gerekenlerden biridir, fakat yer yer grafikler ve oynanış yeni oyuncuları kendinden biraz soğutuyor olabilir bu sebeple MGS 3‘ten itibaren geçiş yaptıkları oynanış stilini akılda tutarak baştan sonra modernize edildiğinde hem hayranlar için değişik bir deneyim olabilir, hem yeni oyuncular için MGS’in harika hikayesini, absürd komedisini tecrübe etmeleri için daha kolay bir fırsat olabilir.

MGS 2‘den itibaren verilmeye çalışılan fakat yer yer PS2’nin limitlerine takılan sinematiklik hissini de modern grafikler ile nasıl tecrübe edeceğimizi de söylemeye gerek yok tabii ki fakat oyunun lisanslarının hala Konami‘de olduğunu düşünürsek yakın bir zaman için nefesimizi tutmamız yersiz olabilir.

 

Half Life:

Half-Life (1998)
Half-Life 2 (2004)
 -Half-Life 2 Episode 1 (2006)
 -Half-Life 2 Episode 2 (2007)

“Yazar yazısının 6. Oyunu olarak Half-Life’ı seçti, Half-Life’ın en son çıkan oyunu 2, 6/2…..”

Bir an belki hayallere daldınız ismini bile görünce ama hayır ne yazık ki Half-Life 3‘ün geleceği pek yok gibi özellikle de beklentiler bu kadar yükselmişken asla karşılanamayacağını düşünürsek… Ama halen elimizde serinin orijinal oyunları var ve konsol çocuğu olarak yetişen biri olarak Half-Life oyunlarını ilk 2017’de yılında oynayıp bitirdim ve güvenebilirsiniz ki hikaye, aksiyon ve sunum nostalji hissetmeyen insanları bile heyecanlandırabilecek derecede halen.

Bu oyunların remake edilmesi sorgusuz bir şekilde kabul edilebilirdi normal şartlar altında fakat, Half-Life remake ile ortaya çıkan Valve üstüne Half-Life 3’ün yapıldığına dair sorularını çekeceği için çekiniyor olabilirler şu aşamada yine de neler ile karşılaşacağımız belli olmaz tabii ki.

Star Wars Knights of the Old Republic:

Star Wars Knights of the Old Republic (2003)
Star Wars Knights of the Old Republic II: The Sith Lords (2004)

Video oyunlarından ziyade, şimdiye kadar yayımlanmış her medya türündeki Star Wars hikayeleri ile yarışıp önde de gidebilecek olan bu serinin 2018 zamanındaki bir oyuncu için belki en büyük handikapı kontrolleri ve mekanikleri olacaktır. Halbuki modern bir RPG akılda tutularak adapte edilebilse harikulade olabilecek bir serinin tarihin tozlu sayfalarında kalması acı bir durum. Disney’nin 2012 yılında Lucasfilms’i satın alması ile verdiği “Yayımlanan her materyalin ‘canon‘ olması” kuralı ise de tekrar hayata döndürülebilmesi için en büyük engellerden…

Umarım siz değerli okuyucularımız da listedeki oyunlardan birkaçını benimseyebilmişsinizdir, elbette ki daha onlarca oyun eklenip sıkıştırılabilir fakat daha çok zamansız klasikler haline gelmiş oyunlardan bazılarını seçmeye çalıştık benzersiz tecrübeler sunuyor olmalarına özen gösterdik. Timesplitters, Tony Hawk’s Pro Skater oyunları, Super Mario 64, Parappa the Rapper, Bushido Blade gibi daha nice oyun ya genel olarak zamanında çok sevilmesine sebep olan özelliklerinin şu anda başka oyunlarda bulunabilmesinden dolayı ya da Bully gibi remaketen ziyade devam oyunu hak eden oyunları biraz atladık sizler de yorumlarda “Remake edilseydi çıktığın gün alıp oynardım, oynamamış olana oynatırdım!” diyeceğiniz oyunları yorumlar kısmında bizlerle ve diğer okuyucular ile paylaşın lütfen, herkese iyi oyunlar diliyoruz!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here