Thank You For Smoking, Christopher Buckley‘in 1994 yılında yazdığı romandan beyaz perdeye uyarlanmış bir eserdir. 2005 yılında izleyici ile buluşan filmin uyarlamasını ve yönetmenliğini Jason Reitman yapmaktadır. Oyuncu kadrosunda Aaron Eckhart, J. K. Simmons, Katie Holmes, William H. Marcy gibi usta isimleri gördüğümüz film, Amerikan yapımı bir kara komedi eseri. Film Tütün Çalışmaları Akademisi sözcüsü Nick Naylor‘ın mesleğinde yarattığı harikaları ve döneminin lobicilik faaliyetlerini komedi dram türünde izleyicisi ile buluşturuyor.

Thank You For Smoking’de, Naylor’ın kariyerinde meydana gelen çalkantılar ve tüm hikâye içinde, sigaranın toplum tarafından  benimsenmesini sağlayan reklamcılık hilelerine ufak bir pencere açılıyor. Filmin giriş sahnesinde dahi Thank You For Smoking’in iki ayrı uçtan beslendiğini görmek mümkün oluyor. Sigara şirketleri için lobicilik faaliyetlerini yürüten Nick Naylor katıldığı bir televizyon programında, “Gençlerin Sigara İçmesine Karşı Olan Anneler Birliği”, “Akciğer Derneği” ve “Sağlık ve İnsani Yardım Hizmetleri” kuruluşlarından gelen insanlar ve 15 yaşında kanser hastası Robin ile karşı karşıya geliyor. Yani yaratılan ortam Naylor’ı alt etmek için bir araya gelen insanlardan oluşuyor. Akademi’nin usta sözcüsü Naylor ise konuşmaları ile öyle etkileyici oluyor ki tüm stüdyo ve izleyicilerin takdirini kazanırken, araya giren reklamlar ile Nick’in sözlerine gelecek tüm olumsuz eleştiriler de bir anda ortadan yok ediliyor. Televizyon adabına uygun şekilde izleyicinin gözüne giren Nick’i aslında medya kanalları da örtük bir şekilde destek sağlıyor.

Oldukça eşsiz bir yaşam rutinine sahip olan Nick Naylor, dışarıdan bakıldığında sıradan bir yaşam temposuna sahip. Eşinden ayrılmış ve hafta sonlarını oğlu Joey ile geçiren Nick, aslında aile kavramına önem veren dikkatli bir babadır. Ancak eski eşi tarafından tasvip edilmeyen düşünce biçimi sebebiyle oğlu ile yeterince vakit geçirememektedir. Bunun dışında sosyalleşmek için ayırdığı vakti bile kariyer odaklı sürdürmektedir. Haftanın bir günü -Nick’in tabiri ile Ölüm Satıcılarıyla- olarak bir araya gelen arkadaş grubunun diğer üyeleri de alkol ve silah satışı arttırmaktan hayatlarını geçindiren insanlardır. Hayatları mükemmel görünen, kariyerlerini başarılarla süsleyen bu grubun geçim kaynağının kötü alışkanlıklar olması ise filmin kara komedi unsurunun en büyük sağlayıcısıdır. Filmdeki diyaloglarda da sık sık karşımıza çıkacak olan “mortgage sebebi”, Nick’in işini sevmesi ve benimsemesinden öte bir ihtiyaç olarak yaptığını işaret etse de, aslında bu Nick’in isnadından başka bir şey değildir.

Filmdeki bakış açısıyla söylemek gerekirse, sağlık kavramının dillerde dolandığı bir dönemde, büyük bir kitleye bağımlılık kazandırma savaşı veren Nick’in kafasındaki yeni plan, kariyerinde bir dönüm noktası olur. Hollywood yıldızlarının filmlerde sigara içmesinin bireyler üzerinde çokça etki yaratacağına dair bir fikir ortaya atan Nick, bunun 1950’lerde oldukça etkili bir yöntem olarak kullanıldığını da patronlarına hatırlatarak basit reklamlardan daha ileri gitmeyi hedefler. İnsanların sigara içtikten sonra cool ve seksi olacaklarına dair bir düşünce yönlendirmesini temel alan bu fikrin çalışmaları hızla başlar. Tam da bu sırada tanıştığı Heather ise Nick’in hayatını değiştirir. Genç ve güzel bir gazeteci olan Heather gündem yaratacak büyük haber için son dönemin en göz önünde ismi olan Naylor’ı seçer ve filmin gazetecilik etiğini sorgulatan başka bir parantezi izleyiciye sunulur. Kariyer odaklı yaşayan Heather ve Nick bir anda kendilerini medyanın önünde gerçekleşen soğuk bir savaşta bulur.

Filmde Nick karakteri aslında kötü bir temsili verirken, izleyiciye kendini sevdirmeyi de başarıyor. Genel olarak zıtlıklar üzerine kurulu filmde, haklı ve haksız karmaşası yaşamamak ise imkansız oluyor. Hızla akan kurgusu ile sürükleyen filmin, asıl can alıcı kısmını ise replikleri oluşturuyor. Bir söz cambazı olan Nick; filmin başından sonuna haklı olmanın değil, rakibini haksız çıkarmanın peşinden giderken, özverili bir lobicinin ne kadar geniş etkiler yaratabileceğini şaşkınlıkla izliyoruz. Meslek etiği ve ahlâk üzerine kurulu olan Thank You For Smoking, komedi unsurlarından ziyade akışındaki eğlenceli atmosfer ile izleyiciyi etki altına alıyor. Film başarılı oyunculukları ve sağlam kurgusu ile izleyenlerin takdirini kazanıyor. Hikâyenin başından sonuna kadar her noktasında kafa karışıklığı da yaratarak izleyicisini  bireysel sonuçlar çıkarmaya ittiğini görüyoruz. Thank You For Smoking, çok ince bir çizgi üzerinde yürüyen senaryosu ile keyifli ve anlamlı bir kara komedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here