Başarılı ve yaratıcı reklam çalışmalarını dünyaya duyuran Cannes Lions bu yıl 64. Defa düzenlendi. Her yıl Cannes şehrinin ev sahipliği yaptığı organizasyon, en iyi reklam projelerine verdiği ödüller ve kazandırdığı prestij ile çok önemli bir organizasyon. Önce Cannes Lions hakkında kısa bir bilgi ardından da 2018’in en etkileyici 5 reklam projesini sizler için derledik.

 CANNES LIONS NEDİR?

Cannes Lions kelime anlamı olarak Cannes Aslanları olarak çevrilse de, organizasyon için en iyi tanım; reklamcılık faaliyetlerinin ödüllendirildiği ve dünyadan farklı yaratıcı isimlerin bir araya geldiği bir yaratıcılık festivali tanımı olacaktır. Günümüzde ortalama 90 ülkeden 34 bin başvuru alan organizasyon, kazananı dünyada daha prestijli hale getiriyor. Organizasyonun ismine ev sahipliği yapan Cannes şehri olsa da Cannes Lions ilk ödülünü 1954’te İtalya’nın Venice şehrinde verdi. Venice’de 14 ülkeden 187 reklam filmi yarışırken birinciliği Piazza San Marco kazandı. Daha sonradan Cannes’e taşınan organizasyon burada bir gelenek haline geldi.

1954 yılından beri dünyanın dört bir yanından reklamcı ve işletmeciyi ağırlayan Cannes Lions, kazananlara madalya ile beraber yeni kapılar açabilen bir organizasyon. İş sektöründeki kaliteyi ve yaratıcılığı artırmayı amaçlayan Cannes Lions bir ödülden daha çok yeni fikirlerin ortaya atıldığı, atölyelerin düzenlendiği, dünya çapında önemli insanlarla tanışma fırsatının bulunduğu bir yer. Ayrıca; Disney, Warner Music, HBO, CNN ve Spotify gibi büyük şirketlerin bulunduğu bir organizasyon.

DİKKAT ÇEKEN REKLAMLAR

1. Bianco Footwear SS18 Campaign 

Nefret. 2018’in trendi olarak “nefret” kelimesini seçen Bianco ve ekibi Cannes Lions’ı derinden sarsmayı başardı.

2. Blink to Speak 

ALS ve benzeri motor nöron hastalığı olan insanlar için göz kırpma hareketleriyle anlaşabilecekleri, iletişim kurmalarını sağlayacak Blink to Speak, Asha Ek Hope Foundation’a, Good Health kategorisinde birincilik ödülünü kazandırdı.

3. HomePod – Welcome Home by Spike Jonze – Apple

Apple’ın, sadece teknoloji için değil insanlara psikolojik olarak iyi geldiği için de tercih edildiğini tüm dünyaya gösteren reklam filmi, Cannes Lions’tan, Entertainment Lions kategorisinden ödülle döndü.

4. Coca-Cola / Essa Coca E Fanta

PR kategorisinden ödülle ayrılan bu çalışma, Coca-Cola’nın cinsiyet eşitliğine olan inancını göstermekte. Dünyanın çoğu yerinde olduğu gibi Brezilya’da da LGBT+ bireylere karşı çirkince hakaretler bulunmakta. Bunlardan birisi “This Coke is a Fanta”. “O Cola aslında Fanta” olarak çevirilen bu cümleye ve cinsiyet eşitsizliğine karşı olmak adına Coca-Cola, Onur Haftası’na destek vermek için Coca-Cola kutularının içlerini Fanta ile doldurmuş.

5- KFC – We’re Sorry

KFC’nin, Mother London ile birlikte hazırladığı reklam kampanyası tavuk krizini fırsata çevirerek Cannes’den, Gold Lion ödülü ile döndü.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here