Refil Anadol, Nasa için bir Veri Heykeli hazırlayacak. Bu yeni proje için Anadol, Nasa’nın Mars’ta çektiği beş yüz bin fotoğraf ile makine halüsinasyonu kullanarak bir veri heykeli yaratmak üzerine çalışıyor.

Sanatçı, Nasa’nın Jet Propulsion Laboratory birimi ile ortak çalışarak HiRISE’ın çektiği yüksek kalitedeki Mars keşif fotoğraflarını yeni bir veri seti olarak kullanıyor. GAN algoritması kullanarak uzayı ve boşluğu bir makinenin görüşü ve aklı üzerinden yansıtmaya çalışacak.

Refik Anadol, projelerinde genelde teknoloji ve sanatı bir araya getiriyor. Projelerinde farklı işler ortaya koyan Anadol, daha önceki projelerinde insanın anı ve bellekle olan ilişkisini teknolojinin yardımıyla yeniden ele almıştı. PİLEVNELİ’deki Eriyen Hatıralar, SALT’taki Arşiv Rüyası, ANAMED’deki Çatalhöyük çalışmaları inceleyenlere görsel zevkler yaşatan çalışmalarıdır. Ayrıca, Microsoft Research ile duygular üzerine, Google yapay zeka ekibiyle Los Angeles Filarmoni Orkestrası’nın 100 yıllık arşiv verileriyle oluşturduğu çalışmaları yer alıyor.

Bilişim devleriyle çalışan ve oldukça ilgi çeken Refik Anadol, Nasa ile bu ortak projesinin videosunu Facebook hesabında yayınladı. Merakla bekleyeceğimiz bu çalışmanın videosunu izlemek için sizi aşağıya alalım:

Dear friends, we are heavily exploring space in the mind of a machine. In this study we used ~500k photographs from NASA…

Gepostet von Refik Anadol Studio am Montag, 28. Januar 2019

Kaynak: 1, 2

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here