Refik Anadol, 1985 yılında İstanbul’da doğan bir medya sanatçısı ve yönetmenidir. Los Angeles, California’da yaşamakta ve çalışmaktadır. UCLA’nın (University of California, Los Angeles) Tasarım Medya Sanatları Bölümü’nde öğretim görevlisi ve misafir araştırmacı olarak görev yapan Anadol aynı zamanda California, Los Angeles Üniversitesinde Medya Sanatları alanında güzel sanatlar yüksek lisansına ve Görsel Bilgi Teknolojileri Tasarımında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesine sahiptir. Ayrıca Antilop‘ta kurucu ve yaratıcı yönetmendir.

Refik Anadol, bugün Instagram hesabında İtalya, Floransa’da kazandığı ödülün sevincini tüm sevdikleriyle paylaştı. Açıklama kısmına ise “Sevgili arkadaşlar, Yeni Medya Sanatı ve XII. Floransa Bienali Onur Konuğu Lorenzo il Magnifico Yaşam Boyu Başarı Ödülü‘nü kazandığımı duyurmaktan büyük onur duyuyorum! Rönesansın başladığı yer! Stüdyo ekibime, karıma, aileme ve bu yolculuğu destekleyen her türlü akıl ve ruha sonsuz teşekkür ediyorum! Bu anlamlı ödülü, hayatımın nedeni olan anneme verdim. ‘’Sizi, XII. Floransa Bienali’ne, yeni medya sanatında Onur Konuğu ve Lorenzo il Magnifico Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü Kazananı olarak davet etmekten mutluluk duyuyoruz. Ödül, yeni medya, performans, görsel sanatlar ve mimariyi birleştiren deneysel ve yaratıcı bir süreçten kaynaklanan yenilikçi yaratıcı prodüksiyonunuzu tanımadaki övgümüz olacak. Melting Memories ve diğer deneyimsel kurulumlarla, izleyicileri, hayal gücümüzü kısıtlayan sınırları çözerken, estetiğin yeniden düşünülmesini tetikleyen bir algı oyunu başlattınız. Çağımızın bir mucidi olarak, görünmezliği nörobilime dayanan sanat eserleri arasında görünebilir hale getirebilecek olan, Leonardo da Vinci’nin eski Floransa Bienali baskısının teması olan mirasını onurlandırdınız. ‘Lorenzo il Magnifico’ Yaşam Boyu Başarı Ödülleri, sanat ve kültüre seçkin katkılarından dolayı Marina Abramovic, Richard Anuszkiewicz, Christo & Jeanne-Claude, Gilbert ve George, David Hockney, Anish Kapoor, Marta Minujín ve diğerleri gibi seçkin sanatçılara verildi.’’ yazdı.

Refik Anadol’un Instagram paylaşımı:

View this post on Instagram

Dear friends, I’m deeply honored to announce that I’m the Winner of the Lorenzo il Magnifico Lifetime Achievement Award for New Media Art and Guest of Honour of XIIth Florence Biennale! A place where Renaissance began! I’m infinitely thankful to my studio team, my wife, family and any mind and soul supporting this journey! I dedicated this meaningful award to my mother who is the reason of my life. ‘We are glad to invite you to the XIIth Florence Biennale as Guest of Honour and Winner of the Lorenzo il Magnifico Lifetime Achievement Award for new media art. The prize would be our tribute in recognition of your breakthrough creative production resulting from an experimental and creative process combining new media, performance, visual arts and architecture. With "Melting Memories" and other experiential installations, you have engaged viewers in a play on perception triggering a rethinking of aesthetics while dissolving boundaries that constrain our imagination. As an ‘inventor’ of our time, able to bring the invisible into the visible through art grounded in neuroscience, you have honoured Leonardo da Vinci’s legacy, which is also the theme of the forthcoming edition of Florence Biennale. ‘Lorenzo il Magnifico’ Lifetime Achievement Awards for distinguished contributions to art and culture have been bestowed to outstanding artists, including Marina Abramovic, Richard Anuszkiewicz, Christo & Jeanne-Claude, Gilbert & George, David Hockney, Anish Kapoor, Marta Minujín, and others.’

A post shared by Refik Anadol (@refikanadol) on

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here