Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
21

Red Hot Chili Peppers’ın en önemli albümlerinden biri olan ve 1991‘de piyasaya sürülen “Blood Sugar Sex Magik“in 2. single’ı olan “Under The Bridge“in ilginç bir ortaya çıkış süreci var. Gelin, bu tarihi ana birlikte tanıklık edelim!

“Blood Sugar Sex Magik” albümünün yapım sürecinde prodüktör Rick Rubin, solist Anthony Kiedis‘in evinde gezinirken ona ait bir şiir kitabı bulur. Rubin bu şiir kitabının sayfalarını çevirirken şiirlerin arasında “Under The Bridge” sözleriyle dikkatini çeker.

Ancak Rubin’in Kiedis’i ikna süreci pek kolay olmamıştır. Rubin, sürekli olarak Kiedis’e, bunu gruba göstermesine dair ısrarcı bir tutum sergilemiştir. Kiedis ise bunun o zamanki Red Hot Chili Peppers tarzına uymadığı düşüncesi üzerinde Rick Rubin’e ters düşmüştür.

Rubin’in büyük ısrarları sonucu Kiedis, şiiri grup üyelerinin önünde okumuştur. Anthony Kiedis, şiiri okuduktan sonra baterist Chad Smith ve gitarist John Frusciante hemen enstrümanlarının başına geçip bir akor dizisi ve tempo bulmuşlardır.

Şarkının sözlerinin yeterince hüzünlü olduğunu söyleyen Frusciante akorları planlarken de bunu göz önüne almıştır. Şarkının bu hüzünlü yapısını “dengelemek” için daha mutlu hissettiren akorlar seçmiştir.

Şarkının sözleri ise Anthony Kiedis’in kokain bağımlılığıyla alakalıdır. Çıkış noktası ise Nisan 1991‘de bir stüdyo seansı sonrası Kiedis kokain ve eroin bağımlılığıyla alakalı derin düşüncülere dalıp eski sevgilisi Ione Skye’ı hatırlamasıdır. Kendisi şöyle açıklamıştır bu durumu:

“Beni seven ve bana önem veren bu kadar güzel birisi varken, ben köprü altında çete üyeleriyle kokain çekiyordum.”

Yine 1991 yıllarında bu zamanlarda grubun basçısı Flea ve Frusciante sık sık esrar içiyordu. Kiedis “ayık” kalmak istediği için bu durumda biraz dışlanmış hissetmişti ve sevdiği şehrin -Los Angeles- onun yanındaki tek şey olduğuna inanmıştı. Bu hisler şu sözlerin oluşumuna ilham olmuştur:

“Sometimes I feel like, my only friend

Is the city I live in

The City of Angels

Lonely as I am, together we cry”

Bu dışlanma hissine rağmen Anthony yine de Red Hot Chili Peppers’ın olmak istediği yer olduğunda karar kılmıştır. Şarkı sözlerinde de söylediği gibi bir daha o günkü gibi hissetmek (köprü altındaki gün) istemiyordu:

“I don’t ever want to feel

Like I did that day

Take me to the place I love..”

Kiedis’in neredeyse şiir kitabında saklı kalacak olan bu sözler Billboard Hot 100’da tamı tamına 26 hafta kaldı. Eleştirmenler tarafından pozitif notlar alan “Under The Bridge” hala Red Hot Chili Peppers’ın en büyük şarkılarından biri. Keyifli dinlemeler!

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
21

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here