Marie-Henri Beyle ya da bilinen mahlasıyla Stendhal, 1793 yılında Fransa’da dünyaya geldi. Küçük yaşta annesini kaybetmesinin ardından sert ve muhafazakar olan babasıyla büyüdü. Stendhal, lise yıllarında başarılı bir öğrenci olmasına rağmen lisenin ardından okula karşı olan ilgisini kaybetti.

Çocukluğundan beri içinde asker olma isteği bulunan Stendhal’ın 1801 yılında orduda görevli bir asker olarak İtalya seferine çıkması, onun hayatındaki önemli köşe taşlarından biridir. Bu sefer sırasında bir komutanın asistanı olarak bulunan Stendhal, bu süre zarfında evlerinde kaldığı birçok soylu kişi sayesinde edebiyatla tanıştı. Yine bu zaman diliminde yerel dergilerin yazarlarıyla tanışarak romantik akım hakkında fikir sahibi oldu.

stendhal ile ilgili görsel sonucu

Realizm akımının en önemli isimlerinden biri olan Stendhal, yaşadığı dönemde romantizm akımı revaçta olmasına karşın psikolojik çözümlemelere yer vererek gerçekçi akımı yoğun bir şekilde işlemiştir. Yoğun gözlem gücü ve kişilik çözümlemeleriyle edebiyat tarihinin önemli isimlerinden birisi olmuş fakat birçok yazar gibi asıl değeri ölümünün ardından anlaşılmıştır.

Çağdaş yazarlara göre daha otantik olan Stendhal, farklı yerlerde ve en önemlisi sevilen fikirlerden oluşan bir kümeye konulabilir. “İdeal güzellik” kavramına düşmanlık, modernite kavramı ve enerjinin, tutkunun ve kendiliğindenliğin yüceltilmesi konularını başarılı bir şekilde işlemiştir.

Kişisel felsefesiyle kendisinin “Beylisme” ismini verdiği coşku akılcı şüpheciliği, lirik duygulara kasıtlı teslimiyet ve açıklık ile birleştirerek “mutluluğun peşinde olmanın” önemini vurguladı. “Beylisme”, anladığı gibi, gizleme ve koruma sanatını geliştirirken özel bir duyarlılık yaratmak anlamına geliyordu.

stendhal ile ilgili görsel sonucu

Eserlerinde “acı gerçeğin” peşinde koşmuş ve özellikle romantik gençleri tasvir etmiştir. Konularını yaşadığı aşklar, katıldığı savaşlar ve geçirdiği yolculuklardan almıştır. Çağdaşı yazarların aksine son derece anlaşılır ve yalın bir dil kullanmıştır. En çok romanlarıyla tanınmasının yanında hikâye, seyahatname, günlük ve deneme türlerinde eserler de vermiştir.

Maddi zorluklar yaşaması sebebiyle kamuda çalışmak zorunda kalması ve uzun bir yazarlık hayatı olmamasına karşın kısa sürede önemli eserlere imza atmıştır. Napolyon için savaşmaya giden bir gencin başından geçenleri anlattığı “Parma Manastırı”, yükselme arzusundaki Julien Sorel’in ihtiras ve aşklarını anlattığı “Kırmızı ve Siyah” ve “Kızıl ile Kara” en önemli eserleri olarak görülmektedir.

“Ben bağımsız bir insanım,” diyordu.”Neden altı hafta önceki fikrimde ısrar edecekmişim? Öyle olsaydı, düşüncelerimin boyunduruğu altına girmiş olurdum.”

stendhal rouge et noir première édition ile ilgili görsel sonucu
Kırmızı ve Siyah

 

Stendhal Sendromu

Stendhal hakkında bilinmesi gereken noktalardan birisi de bir hastalığa ismini veriyor olmasıdır. Bir gün Floransa’ya giden Stendhal, Machiavelli, Michelangelo ve Galileo gibi isimlerin gömülü olduğu Santa Croce bazilikasına uğradığı sırada adeta kendisinden geçer ve hislerini şu cümlelerle anlatır;

“Floransa’da olmaktan, o muhteşem insanların mezarında dolaşmaktan dolayı kendimden geçmiştim. Bu yüce güzelliğin düşüncesi beni avuçları içine almıştı. Bir an ilahi hislere gömüldüm. O an her şey ruhuma sahicilikle hitap etmeye başladı. Ah, keşke unutabilsem. Kalbim hızla atmaya başlamıştı. Hayat gözlerimin önünden çekilmişti. Yürürken yere yuvarlanıp gitmekten korktum.” 1

Yıllar içinde yüzlerce insanda da aynı semptomlar görülünce hastalık tıp dünyasında popüler olmaya başladı ve bunu ilk yaşayan kişi olan Stendhal’ın ismini aldı.

stendhal ile ilgili görsel sonucu

Kaynakça: 234,5

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here