LA merkezli başarılı söz yazarı, şarkıcı ve prodüktör blackbear. Gerçek adı Matthew Tyler Musto olan 29 yaşındaki müzisyeni en çok bilinen şarkılarından idfc ya da do re mi ile tanımış olabilirsiniz. Geçtiğimiz yaz çıkardığı hit teklisi hot girl bummer bu tahtı do re mi’den alacak gibi görünüyor.

Şarkılarında Hip-hop ve R&B’yi harmanlayan blackbear kendi müziğini yayınlamaya başlamadan önce Pharrell Williams, MGK, ve Childish Gambino pek çok ünlü isimle işbirliği yapmıştı. Bu iş birliklerinden en çok ses getirenlerden biri de prodüktörleri arasında Mike Posner‘ın bulunduğu Justin Bieber‘ın Boyfriend şarkısıdır. blackbear bu şarkının söz yazımında yer almıştır.

James Blake, Maejor Ali, Mike Posner gibi isimlerin de yer aldığı ilk mixtape’i Sex‘i 2012 yılında yayınlayan bear, aradaki dönemde  N Y L A ve Unable gibi tekliler paylaştıktan sonra 2014 yılında ilk EP’si The Afterglow‘u yayınladı. Bu EP’de kişisel favorilerimlerin biri olan Valley Girls‘ü dinlemenizini öneririm.

And forever goes a long way
I’m usually patient
I’m tired of waiting all the time
Usually faded all the time

 

2015’te ilk albümü DEADROSES‘ı dinleyicilerle paylaştı. Albümün teklisi olan Idfc ile dinleyiciyi kitlesini daha da genişletti. Albümün en çok ses getiren diğer şarkıları arasında 4u, Dirty Laundry ve G-Eazy’nin de eşlik ettiği ve 90210 yer alıyor.

 

2016’da HELP isimli bir albüm daha çıkardıktan sonra 2017’de büyük bir dinlemeye ulaşan şarkısı do re mi’nin de yer aldığı 3. stüdyo albümü digital druglord‘u çıkardı. Albümde genel olarak işlenen konular ayrılık, kalpkırıklığı gibi zor dönemler. digital druglord çıkmadan önce blackbear yüksek düzeyde alkol ve madde kullanımının ardından bir gün patlak veriyor ve olanlar oluyor. REAL 92.3 LA ‘le verdiği bir röportajda bu albüm hakkında “Albümü hastanede yazdım ve çok iyi bir iş ortaya çıktı… pankreasımın bir kısmı işlevini kaybetti, bir kistim vardı, berbattı. Hayatım için savaşmak adına dört ila beş aydır hastaneye girip çıkıyordum.” diyen blackbear bu albümle gerçekten iyi bir iş çıkardı diyebiliriz. hell is where i dreamt of u and woke up alone isimli giriş şarkısı albümün genel işleyişi ve teması hakkında bilgi veriyor.

And it’s all because I dreamt of you
And woke up alone
What a wonderful tone
To bring you back home

Albümde en sevdiğim şarkı chateau diyebilirim. Şarkının verse’lerinde hype bir modda olan blackbear nakaratta “no love” diyerek yakınmaya başlıyor. Sahte arkadaşlıklardan, edindiği ün ve kazandığı paranın hayatında yarattığı olumsuz etkilerden söz ediyor.

Yeah, suite 23 at the Chateau
Had a heart, man, I’m tryna get it back though
Tryna get it back, tryna get it back, tryna get it back
Age 25 and I’m rich now
No excuse, you be actin’ like a bitch now
I gave you diamond, a pool, write the checklist
She want a ring, ain’t fucking with a necklace

2017’de aynı yılın içindeki 2. albümü olan cybersex’te Machine Gun Kelly, Tinashe, 2 Chainz, T-Pain, Ne-Yo gibi pek çok ismi görüyoruz. Bu albümde depresifliğin yanı sıra daha hype ve kendinden emin bir blackbear’la karşı karşıyayız. Albümden dinlemenizi tavsiye ettiğim bazı şarkılar:

1. gucci linen (feat. 2 Chainz)

My bed is draped in Gucci linen, uh
I never say “I love you” to these women, no
Unless you is my mama, yeah
I take her shopping and tell her
“You can have anything you want in here,” ooh

2. anxiety (with FRND)

Anksiyetenin (kaygı bozukluğu) aşkı nasıl hissettirdiğini blackbear bu trap türünde şarkısında bize özetliyor.

 

Every time you cross my mind, you get right under my skin
Am I crazy out my mind the situation I’m in
And it gets harder just to breathe, feel like the walls are closing in
But all I need is some closure

3. playboy shit (feat. lil aaron)

4. i hope your whole life six

Albümün en “dertli” şarkısı. Geçen albümlerinde bu moduna daha çok alışmış olduğumuz blackbear yine hayatının can sıkıcı taraflarıyla mücadele ve bahsi geçen kişiyle bir hesaplaşma peşinde.

I hope that I’m the reason that you can’t sleep
I hope that your whole life sucks without me
The truth
Is I’ve been up for days thinkin’ ’bout you
Mama wasn’t ’round that much growin’ up, it’s all good
Rather pay the mortgage than to see my bro in the hood
Daddy saw me on TV, he proud that he adopted me
He called me bugging out ’cause now his radio play “do re mi”

 

Ayrıca yine 2017 yılında mansionz adı altında Mike Posner’la ortak çıkardıkları albüm hakkında detaylı bilgiye Mike Posner ve Blackbear İşbirliği: mansionz içeriğimden ulaşabilirsiniz.

2019 Nisan ayında ANONYMOUS albümünü yayınlayan bear, albümden tekli olarak 1 SIDED LOVE ve SWEAR TO GOD’ı çıkardı. Şu ana kadar aşk hakkında çıkardığı en başarılı şarkılardan biri benim için 1 SIDED LOVE‘dır. blackbear’ın müziğinde dinleyiciyi kendine çeken şeylerden birinin de altyapı ve şarkının duygusu arasındaki uyum olduğunu düşünüyorum ve ballad-R&B türündeki bu şarkı bence bu duruma en güzel örneklerden biri. Lirikal anlamda da samimi, basit cümlelerle anlattığını dinleyiciye hissettirmeyi başarıyor.

1. 1 SIDED LOVE

You’re too busy talking over me to hear what I’m sayin’
You’re too high to realize
I see through the smile that you’re fakin’
You’re so into yourself, everyone else is overrated
And everything’s changing; is your heart worth breakin’?

I’m missin’ the way that it used to be
You say I changed; maybe you changed me
You don’t even notice, do you?
Everything perfect to you
Think you love the idea of us more than the real thing

2. HEARTBROKEN

3. SWEAR TO GOD

Bu şarkıda blackbear değişmek istediğini anlatıyor. Altyapısı albümün genel ilerleyişine göre keman desteğiyle biraz daha farklı olan bu şarkının prodüksiyonunda blackbear’a FRND eşlik etmiş.

 

Gelelim blackbear’ın müzik kariyerinin yine önemli dönüm noktalarından biri olan son tekli hot girl bummer‘a. 2019 yazının sonlarına doğru çıkan bu tekli blackbear’ın en hızlı yükseliş gösteren şarkıları arasında yer alıyor. Spotify’da en fazla streaming’ine (345 milyon) do re mi ile ulaşmış olan sanatçı hot girl bummer ile 5 ay içinde çoktan 315 milyona ulaşmış durumda. Tam bir yaz şarkısı olan hot girl bummer benim için blackbear’ın en iyi ve keyifli şarkıları arasında yer alıyor.

Tekli hakkında Genius‘a konuşan blackbear şarkının yazılma süreci hakkında “Instagram’da takılırken bütün yaz bu hot girl summer diye bir şey gördüm ve gerçekten kimin uydurduğunu bilmiyorum ve ‘Tamam, anladım, her neyse’ diye geçtim. Ama benim için daha içine kapanık biriyim ve şahsen hot girl summer tipinde bir yaz geçirmiyordum. Ben daha çok hot girl bummer bir yaz geçiriyordum, bu yüzden sadece orada bikinilerinde poz vermeyen ve çok fazla dışarıda gezmeyen insanlar için bir şarkı yapmak istedim. Ve evet, şarkıyı yazdığım gün, sadece tüm yıl boyunca gördüğüm şey hakkında konuşmak istedim, tüm yaz boyunca gerçekten spesifik olmak istedim. Sadece gördüğüm şey bu. Bu sadece ne gördüğüm, neye baktığımın meselesi.” Ayrıca 2019 yazında çıkan Megan The Stallion’s – Hot Girl Summer şarkısının bear hot girl bummer‘ın kaydını aldıktan hemen birkaç gün sonra çıktığını ve şarkının Megan The Stallion’a kesinlikle bir gönderme içermediğini belirtmiş.

 

blackbear’ın 2 remix’ini de sizlerle paylaşıyorum:

1. Falling (blackbear remix)

My last made me feel like I would never try again
But when I saw you, I felt something I never felt
Come closer, I’ll give you all my love
If you treat me right, baby, I’ll give you everything

 

2. Ocean Eyes – Blackbear Remix 

No fair
You really know how to make me cry
When you give me those ocean eyes