“Why do we fall down with innocence?”

Son zamanlarda müzik dünyasında birçok yeni sanatçıyla tanışır olduk. Bu sanatçıların arasından genç yaşına rağmen yazdığı dokunaklı şarkı sözleriyle ve güçlü sesiyle sıyrılmayı başaran 21 yaşındaki Jorja Smith’i yakından tanıyalım.

2016 yılında yayınladığı “Blue Lights” adlı tekli ile birçok dinleyicinin ilgisini çekmeyi başaran ve R&B türünün popüler isimlerinden biri haline gelen Jorja Smith, 11 Haziran 1997’de İngiltere’de dünyaya geldi. Doğuştan gelen yeteneğinin yanı sıra müzisyen bir babaya sahip olmanın verdiği avantaj sayesinde müzik dünyasına adımını küçük yaşta attı. Onun yeteneğini keşfeden ilk kişi olan babası, Jorja kilisede “Silent Night” şarkısını seslendirirken onda gözardı edilemeyecek nitelikte bir ses olduğunun farkındaydı. Tüm kalabalığı sessizliğe gömebilecek kadar güçlü olan bu ses, tıpkı Jorja’nın hayran olduğu Amy Winehouse‘un sesi gibi gösterişliydi ve aynı zamanda Londra kültüründen de izler taşıyordu.

Henüz 11 yaşındayken “Life Is A Path Worth Taking” isminde bir şarkı yazan Smith’in yükselişi, piyasaya bir yıl arayla sürdüğü “Blue Lights” ve “On My Mind” şarkılarıyla oldu. Bu şarkılarla U.K Indie Chart ve U.K Dance Chart listelerinde yer aldı. Aynı zamanda hip-hop türünün önde gelen isimlerinden olan Drake‘in “More Life” albümünde “Get Together” ile kendini gösteren Jorja, buna ek olarak Black Panther filminin şarkılarını yapmayı üstlenen lyrical rap yıldızı Kendrick Lamar‘ın “Black Panther” albümünde seslendirdiği “Try and shoot me down for voicing my opinion/Triggering a part of me that’s always been indifferent” dizeleriyle aklımızda yankılanan şarkısı “I Am” sayesinde Kendrick Lamar fanları ve Marvel severler tarafından da tanınarak ününe ün katmış oldu.

Son olarak içinde bulunduğumuz yıl olan 2018’de yayınladığı “Lost & Found” albümüyle Jorja Smith, müzik dünyasındaki yükselişini sürdürmeye devam etmekte. Daha önce adından defalarca bahsettiğimiz Blue Lights ve February 3rd şarkılarının da içinde bulunduğu bu albüm ile R&B türüne ek olarak soul ve trip-hop türlerine de yakınlaştı.

Smith, “Lost & Found” albümüyle aynı zamanda kişiliğini ve hislerini de dinleyicileriyle daha yakından paylaştı. Teenage Fantasy şarkısında duyduğumuz “I need to grow and find myself before I let somebody love me/Because at the moment I don’t know me” sözleri ile gençlikten yetişkinliğe geçiş döneminin huzursuzluğunu zarif bir şekilde anlatmayı başardı. Aşağıya Jorja Smith’in birkaç güzel şarkısının ve son albümü Lost & Found’un linkini bırakıyoruz, eminiz siz de onu çok seveceksiniz. Keyifli dinlemeler!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here