Raspberry uzun zamandır uygun fiyatlı mini bilgisayar piyasasında bulunan nadide şirketlerden birisi ve bugün dördüncü versiyonu ile karşımıza çıkmış durumda. Önceki sürüm ile aynı boyutlarda ve 35 dolar başlangıç fiyatını koruyor.

Ancak geride kalan şeyler pek olduğu yerde sekmiyor ki bu güzel bir haber. 4GB RAM ile geliyor ki önceki versiyonlarda 1GB RAM ile gelen Raspberry Pi’ler bu sefer çok daha güçlü geliyor. Daha hızlı, daha güçlü CPU ve GPU yerini almış, daha hızlı bir Ethernet çıkışı, dual-band Wi-Fi, 2 USB 3.0 portu ve 2 HDMI çıkışı ile karşımıza çıkmış durumda.

Eğer performans arayışı olmayan biriyseniz ve yaptığınız şey internette gezinmek, hafif resim editörlüğü, döküman ve tablo oluşturmak gibi işler ise masaüstü bilgisayarınızın yerini alabilecek bir sistem olarak değerlendirebilirsiniz veya elinizde bulunan akıllı olmayan bir televizyonu akıllı hale getirmek için kullanabileceğiniz bir sistem olarak yerini alıyor.

Şimdilik sızan bilgilere göre bazı sıkıntıları şimdiden ortaya çıkmış durumda. Mesela tam ekran Youtube görüntülendiğinde sıkıntılar yaşadığı ve bu durum 480p çözünürlüğe ayarlandığında da devam ettiği rapor edilmiş.

Basitçe bir önceki modeli Raspberry Pi 3 B+ ile kıyaslayacak olursak;

4GB RAM’li versiyon LPDDR4-2400MHz SDRAM olarak karşımıza çıkıyor ve 64-bit SoC işlemci ile geliyor.

-4 çekirdekli 1.4GHz CPU yerini 4 çekirdekli 1,5GHz Broadcom CPU’ya bıraktı.

400MHz olan GPU yerini 500MHz Videocore VI GPU’ya bıraktı.

Micro USB portlu güç portu yerini USB Type-C güç portuna bıraktı.

-İki Micro HDMI portu iki tane 4K monitörü 30fps’te veya bir 4K monitörü 60fps’te ve bir FullHD monitörü aynı anda güç verebilecek.

-4 USB 2.0 girişi yerini 2 USB 3.0 ve 2 USB 2.0 portuna bıraktı.

-USB kullanımını gerektirmeyen Gigabit Ethernet portu.

Bluetooth 4.1 yerini Bluetooth 5.0’a bıraktı.

-Wi-Fi versiyonu Dual-band 802.11ac veya bir başka deyişle Wi-Fi 5.

MicroSD kart girişi 25Mbps hızdan 50Mbps hıza çıktı.

40 pinli GPIO bağlantı noktası artık I2C, SPI ve UART arayüzlerini destekliyor.

Raspberry Pi 4’ün başlangıç fiyatının 35 dolar olduğundan bahsetmiştik. Net bir fiyatlandırmadan bahsetmemiz gerekirse 1GB RAM’li versiyon 35 dolar, 2GB RAM’li versiyon 45 dolar ve 4GB RAM’li versiyon 55 dolar fiyat etiketi ile satışa çıkmış durumda.

Kaynak-1 Kaynak-2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here