“Sonra diyeceğim: Acı korkuları yenmişti.
Ruhumun kederden gözleri kararmış,
Körlüğüne birkaç cenaze bile vermişti.
Değişmişti çocukluğumun yazgısı.
Sevmeyi bilmeyenlerin meyhanesinde çıraklık yapmıştı sadece”

Onur Dursun, namıdiğer Ozbi, müzik piyasasında gerek tarzı gerekse yaptığı müzik türüyle son yılların en çok dikkat çeken isimlerinden biri. Rap müziğe gönül veren ve kendine has bir şekilde yorumlayan Ozbi, 1986 İstanbul, Kağıthane doğumlu. Gezi parkı eylemleri döneminde çıkardığı “Asi” şarkısıyla da ön plana çıkan Ozbi’nin bize kendini nasıl sevdirdiğine beraber bakalım.

Aslen Erzincan’lı olan Ozbi, müzik tutkusu çocukluğunda başlayanlardan… 13 yaşında müzikle filizlenen sanatçı İstanbul’da ilkokul ve lise eğitimini aldı. Daha sonra üniversiteyi kazanmasına rağmen askere gitmeyi tercih etti. Dönüşünde tutkusu için konservatuvara hazırlandı fakat başarılı olamadı. Pes etmeyerek evinde bir stüdyo kurdu ve 2011 yılında internet üzerinden ilk çalışması olan bir underground albüm yayınladı. 2012 yılında ise açıktan edebiyat okumaya başladı ve Craft Tiyatro ile tanıştı. Burada 2 yıl boyunca oyunculuk eğitimi aldı ve birkaç oyunda yer aldı.

Kendini korkusuz olarak nitelendiren Ozbi, rap müziği yaşadığı topraklara uyarlamak istedi. Çünkü ona göre isyan müziği yapan biri bütün halka hitap etmeliydi. Bir şeyler anlatmalıydı. Bu minvalde öğretici ve özgün olmayı tercih ederek 2014 yılında ”Halk Edebiyatı” adındaki albümünü çıkardı.

Hiçbir örgütle ve partiyle bir ilgisi olmadığını vurgulayan sanatçı, doğduğu ve yetiştiği ortam sebebiyle muhalif bir yapıya sahip. Aynı zamanda özgürlüğüne düşkün ve kesinlikle cesur bir sanatçı. Yine 2014 yılında çıkardığı ”Asi” şarkısıyla da Gezi olaylarına tepkisini sanatıyla ortaya koydu.

”Hiç düşünmeden vur beni sakın bir saniye bile bekleme
Çünkü ben bir asiyim ayaklanırım hayalleri yedeklemem
Gözünü kırpma tetiğe asıl ne de olsa seni haklı çıkartacaktır parayla susan basın
Tırsma elin titremesin kazandığın madalyon zengin edince fitre verirsin”

Gelelim Ozbi’nin anlamına…

Çok yoğun bir şekilde şarkı yaptığı dönemler Laneth lakaplı bir arkadaşıyla birlikte albüm yapan ve onun arkadaşlarıyla da tanışan Ozbi, onlarla birlikte derme çatma bir stüdyo kurdu. Bulunduğu çevre git gide büyüdü ve partilere gittikçe orada tanıştığı insanlar da stüdyoya gelmeye başladı. Beatlerinin büyülü olduğunu ve lakabının Oz büyücüsü olmasını söyleyenlerden sonra ”Ozbi” olmaya karar verdi. Öyle ki 22 yaşında koluna dövmesini yaptırdı ve Ozbi olarak var oldu.

Son olarak 2016 yılında Gülce Duru ile çıkardığı ”Rakılı Live 1. Seri” albümüyle gönüllerimize taht kurdu. Rap sevmem diyen adamı dize getiren Ozbi’nin albümündeki şarkıların sözlerinin kendine ait olması ise bir başka saygı sebebi.

”Öldüm be senin kahrından, yaşarım yoksulun hatrından, çeksem bile senin aşkından…
Bir yanım aşk, bir yanım geceden
Bir sözünle yanar geceler
Sen uzakken sarar ecelim ve yangının dağılır evime…”

Başarılarının devamını diliyoruz Rap’in en asi çocuğu!

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here