1995 yılında, Oslo’da dünyaya gelen Kristoffer Cezinando Karlsen, henüz 23 yaşında olmasına rağmen birçok başarılı müzik çalışmalarına imza atarak son yıllarda Norveç’in müzik listelerinin başında yer almayı başarmış bir isim. Hip-hop ve rapin yanı sıra pop müzikle de ilgilenen Cezinando, geçtiğimiz yıllarda Norveç’in ünlü dizisi Skam‘ın soundtracklerinden biri olan ‘Håper du har plass’ parçasıyla adını dünyaya duyurdu.

17 yaşından beri müzik piyasasında yer alan şarkıcı, çalışmaları için iki P3 Gold ve 2017 yılında Spellemann Yılın Albümü, Spellemann Yılın Bestecisi ve Spellemann Yılın Şarkısı ödüllerine layık görüldü. Ayrıca geçtiğimiz sene Fresvik, Øya‘nın yanı sıra Danimarka’nın ünlü Roskilde Festivali‘nde de yer aldı.

Roskilde Festivali 5 Haziran, 2018. (Fotoğraf: Torben Christensen)

Jeg bare synes du skulle ha hørt på, Ingen lager helvete som vi, Destillert Ignoranse şarkılarıyla dinleyici kitlesini kendine hayran bırakırken; renkli sahne kostümleriyle de dikkatleri üzerine çekiyor.

Ana dilinde söylediği şarkılarla da çizgisini bozmayan CezBotanisk Hage şarkısının klibinde de kendine özgü dansıyla damga vurmuş ve isminden bolca söz ettirmişti. Şarkı ayrıca hızlı hiphop söyleyiş tarzı ve buna zıt sakin müziğiyle inanılmaz bir müzik sunuyor.

Halen insanların ve arabaların seslerini duyabilirsin
Yaz kuşları, çalılık ve doğanın sesleri arasında
Pembe orman güllerini kokla
Ama kayalıkların üstünden yürümemelisin 
Sonra bir part-time bekçi sana bir demeç verir
Ve seninle, bunu hesaplaman gerekirdi şeklinde konuşur
Ormandan bahsederken aynı zamanda ‘Burda kimse benim cüzdanımın ne kadar kabarık veya ince olduğuyla ilgilenmez’ şeklindeki sözleriyle de, şarkılarının içi boş olmadığını açıkça belli eden Cezinando’nun asıl idolü Eminem. Hatta saç kesimi ve bazı kliplerinin tarzından çok açıkça Eminem’in 90’lar ve 2000lerin başındaki halini anımsamak mümkün. Soundları da bu noktada çok farklı sayılmaz.

Geçen yıl ‘Noen ganger og andre’ albümüyle piyasaya damgasını vuran ve Natnael, Kristah Rhymes, Unge Ferrari gibi Norveç hiphop sahnesinin ünlü isimleriyle düetlere imza atan Cezinando ismini ilerleyen yıllarda çokça duyacak gibiyiz. 

Kaynaklar

1

2

3