Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
7

Amerikalı birçok rap yıldızının anavatanı ve hip hop’ın tarihini değiştiren yer olarak bilinen Compton doğumlu ünlü müzisyen Kendrick Lamar hakkındaki 15 gerçeği sıraladık. Gelin bunlara göz atalım!

1) R&B/Soul türüne hakim ebeveynlere sahip olan Kendrick Lamar, ismini The Temptations grubunun kurucusu Eddie Kendricks‘ten alıyor.

2) Liseyi rap müziğin önemli isimlerinden Dr. Dre ile aynı okulda okudu. Compton’da bulunan ve ismi “Centennial High School” olan bu okul, aynı zamanda NBA oyuncusu Aaron Afflalo, bir başka rap sanatçısı The Game’in erkek kardeşi Big Fase 100 ve NFL oyuncusu Larry Allen’ı da mezun etmesiyle biliniyor.

3) Müzik dünyasına attığı ilk adım 2003 yılında henüz 16 yaşındayken K-Dot takma adıyla yayınladığı karışık kaset “Youngest Head Nigga in Charge” ile oldu.

Youngest Head Nigga in Charge ile ilgili görsel sonucu

4) Tupac ve Dr. Dre ortaklığı olan “California Love” şarkısının Compton’da çekilen ve bir ikon olan klibinin çekimlerine şahit olduğunda henüz 8 yaşındaydı.

5) Earl Simmons‘ın ya da sahne adıyla DMX‘in “It’s Dark and Hell Is Hot” albümü, Kendrick Lamar’a rap müzik yapması konusunda ilham vermiş. Lamar, Complex‘e verdiği bir röportajında “Beni şarkı sözü yazmaya iten ilk albüm buydu. 13-14 yaşlarındayken bu albümden ilham aldım ve yazmaya başladım. Bu yüzden “It’s Dark and Hell Is Hot” her zaman için en sevdiğim albümlerden biri olarak kalacak. Bu albüm bana rap sanatçısı olmam için gerekli olan ilhamı verdi.” diyor.

6) Bu zamana kadar yapmış olduğu albümler arasında en iyisinin 2017 tarihli “Damn.” olduğunu söyleyen Kendrick Lamar’ın sıralamasında ikinci sırayı good kid, m.A.A.d. City alıyor. Bu sıralamayı takip eden diğer albümleri ise “To Pimp A Butterfly” ve “Section 8.0”

7) Amerikalı pop sanatçısı Taylor Swift‘in “Bad Blood” şarkısında karşımıza çıkan Lamar, bu şarkıda kız yeğeninin dans edebileceği bir müzik yapmak amacıyla yer aldığını söylüyor.

bad blood kendrick lamar ile ilgili görsel sonucu

8)Overly Dedicated” albümünde bulunan “Ignorance Is Bliss” şarkısı, Dr. Dre’ye Kendrick Lamar ile çalışma kararı aldıran şarkı oldu.

dr dre kendrick lamar ile ilgili görsel sonucu

9) 2015’te çıkan ve hip hop tarihinin en iyilerinden biri sayılan “To Pimp A Butterfly” albümünün bir kopyası Harvard Üniversitesi’nin kütüphanesinde arşivlendi. Bu albüm, yayınlandığı gün 9.6 milyon dinlenme sayısına ulaşarak Spotify’daki ilk gün dinlenme rekorunu kırdı.

10) 58. Grammy Ödüllerinde 11 kategoride aday gösterilen Kendrick Lamar, Michael Jackson‘dan sonra en çok dalda aday gösterilen ikinci sanatçı oldu ve bu törende toplam 5 ödül kazandı.

11) Kendrick Lamar, 2019 tarihli “C4” albümünde yer alan “Bitch I’m In The Club” şarkısının bu zamana kadarki en kötü şarkısı olduğunu düşünüyor.

12) 2018 yılında bir Jay Rock şarkısı olan “All My Life (In The Getto)”nun klibinde karşımıza çıktı.

13) 2011 yılının Ağustos ayında Batı Los Angeles’ta verdiği bir konser sırasında Snoop Dogg, Dr. Dre ve The Game tarafından “Batı Yakasının Yeni Kralı” ilan edildi.

14) Kendrick Lamar, solo kariyerinin yanı sıra 2009 yılında kurulan ve diğer üyeleri Ab-Soul, Jay Rock ve Schoolboy Q olan Amerikalı hip hop müzik grubu Black Hippy bünyesinde yer alıyor.

15) Başarılı müzisyen son olarak, bir radyo programına verdiği röportajda kaydedip yayınlamadığı 1000’den fazla şarkısı olduğunu söylüyor. Bu şarkıların dinleyicilerle ne zaman buluşacağı ise henüz belirsiz.

Kaynak: 12

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
7

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here