Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

Günümüzde müzik kültürü düşük olan insanların özellikle rap icra edenlere karşı ”altyapıyı çalmış” ithamına çok fazla rastladığımızı hiç fark ettiniz mi? Özellikle Türkiye’de son zamanlarda neredeyse her popüler rap şarkısına gelen bu yorum biraz can sıkıcı olmaya başladı. Peki bu yorumun temel sebebi nedir?

Rap müzik, altyapılardaki yaratıcı seçenekler anlamında en geniş çeşitliliğe sahip müzik türü. Altyapılarda kullanılmak üzere farklı drumlar, basslar ve kicklerden tutun, elektronik melodiler ve enstrüman kullanımına kadar pek çok farklı seçeneğe sahip. İster progresif bir altyapıyla, isterseniz de 4-4’lük bir ritmin üstüne yapılmış basit bir altyapı ile müziğinizi icra edebilirsiniz ve bunda hiçbir sakınca olmaz. Sample dediğimiz olay da bu yaratıcı ruhun en eski parçalarından biri ve bazen yanlış anlaşılmalar yüzünden çalmak gibi düşünülse de aslında bambaşka bir anlama sahip.  Sample, kelime anlamı kesit olsa da rap müzik için çok daha derin bir anlam taşıyor.

Sample kısaca rap müzikte bir ses kaydının ya da melodinin bir şarkıdan alınıp başka bir şarkının altyapısında kullanılması olarak tanımlanabilir. Jazz, soul ve blues sanatçılarının şarkılarından kesilen sampleların modifiye edilerek hazırlanan altyapılara eklenmesiyle oluşan sample tekniği geçmişten beri en çok kullanılan tekniklerden biri.

İşin teknik kısmı bir yana rap müziğe kattığı güzelliklere bakacak olursak eğer say say bitmez dediğimiz durum ile karşı karşıya kalıyoruz. Özellikle Kanye West ve Dr. Dre gibi müzisyenlerin şarkılarının altyapılarında kullandığı samplelar ağzınızı açık bırakacak cinsten.

Özellikle hepinizin aşina olduğunu düşündüğümüz Dr. Dre’nin Snoop Dogg ile eşliğinde çıkardığı “Still D.R.E” isimli şarkısının altyapısı aslında David McCallum – The Edge şarkısından alınan bir sample ile hazırlandı. Bu, günümüzdeki en iyi sample kullanımlarından biri olarak tarihe geçmiş durumda.

Kanye West ise günümüzde sample dediğimiz tekniği en iyi kullanan prodüktörlerden biri konumunda. Günümüzde West’in en çok sevilen şarkılarının çoğu sample tekniği üstüne hazırlanmış altyapılara sahipler. Bunun için size bir örnek vermemiz gerekecek olursak eğer, çoğu kişi tarafından tarihin en iyi rap albümü olarak gösterilen My Beautiful Dark Twisted Fantasy‘de bulunan Dark Fantasy şarkısının altyapısı aslında Mike Oldfield‘ın In High Places şarkısından alınan bir sample üstüne oluşturulmuş.

Rap müzik aslında bir yapboz gibi. Belirli parçalar bir araya geliyor ve bir sanat eseri haline geliyor. Sample ise bu yapbozun ilk kenarlarını birleştirmek gibi duruyor çünkü bir altyapının hazırlanışında olan temel unsur genellikle samplelardan oluşuyor.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2