Radiohead‘in dinlemelere doyamadığımız üçüncü stüdyo albümü 1997 çıkışlı “OK Computer“, öyle şaheserler barındırıyordu ki içinde, birçoğumuzun gönlünde kendine apayrı bir yer edinmeyi başardı. Albümde “Paranoid Android“, “Exit Music (For A Film)“, “Karma Police” gibi klasikleşmiş ve asla eskitemediğimiz muazzam şarkılar yer alıyordu ve “No Surprises” da albümün aradan sıyrılan parçaları arasında yer almayı başarmıştı. Şarkı bizle beraber huzuru ve sakinliği arıyordu adeta, klibinde sadece Thom Yorke‘un yüzü karşılıyordu bizleri ve o “boğulma” hissini, hayatın karmaşasından yorulmuşluğu bizlerle birlikte yaşıyordu, bize yeniden yaşatıyordu. Tam anlamıyla bir “Radiohead şarkısı” idi “No Surprises” ve kolay kolay da başka birinin sesinden, başka bir halini sevmemiz mümkün değildi. Tam bu noktada ise devreye anti-folk, indie pop/rock ile tanıdığımız Regina Spektor girdi.

18 Şubat 1980 Moskova doğumlu Regina Spektor, kelimenin tam anlamıyla müzikle büyümüş bir isim. Anne ve babasının da etkisi ile küçük yaşta piyanoya başladı ve devamında müzik tutkusundan asla vazgeçmedi. Bu tutku devamında söz yazarlığına olan yeteneğini de fark etmesi ile daha da ilerledi ve sonuç olarak bizlere sakinliğinde kaybolacağımız şarkılar olarak geri dönmeyi başardı. Spektor’ın ismini en çok duymaya başladığımız dönem ise hiç şüphesiz “Us” şarkısı ile “500 Days Of Summer” filmi soundtrack’leri arasında yer alması ile oldu.

Regina Spektor, sesindeki sonsuz sakinlik ve piyano sesinin karşı koyulamaz büyüsü ile birlikte, “No Surprises“ın sakinliği arayan halini alıp onu tamamen huzura kavuşmuş ve bizlere dinlenmeyi, durulmayı vaat eden bir hale getirmeyi başardı. Bizlere de bu muazzam Radiohead şarkısı için Spektor’a da bir şans vermek kaldı geriye.

Şimdi sizleri bu muhteşem cover ile baş başa bırakıyoruz, keyifli dinlemeler!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here