Amerika Hava Kuvvetleri, yapay zekaya sahip insansız hava araçları (drone) için bir proje başlattı.”Skyborg’un” amacı savaş pilotlarına asistanlık edebilecek bir sistem üretmek. Açıklandığı kadarıyla Skyborg, diğer savaş uçaklarından, kötü hava şartlarından veya çeşitli yeryüzü şekillerinden kaçınmak üzerine kurulu bir sistem olacak.

Hava Kuvvetleri sekreter yardımcısı Will Roper’ın yaptığı benzetmeyi direkt aktarmak gerekirse Skywalker’ın R2D2’su ne ise Skyborg da savaş pilotları için o olacak. Farklı görevlere uygun şekilde modifiye edilebilecek veya yükseltmeler yapılabilecek olan Skyborg görev yapılacak bölgeyi tarayıp algılayarak pilotlara yardımcı olabilecek. Gidilmesi tehlikeli veya çok zor alanlar için de Skyborg’u gönderebilme ihtimaline sahip olmak kilit bir rol oynayacak gibi görünüyor. Skyborg’un diğer bir önemli özelliği ise herhangi bir komplike pilot-mühendis eğitimi almadan da kullanilabilmesi. Bunun yanında Skyborg herhangi bir desteğe ihtiyaç duymadan kalkış yapıp operasyonunu gerçekleştirip tekrar iniş yapabilme özelliğini bulunduruyor.

Açıklanan projede ve yapılacak olan AR-GE çalışmalarında herhangi bir silah sistemi görünmese de bu özelliklere sahip olacak bir insansız hava aracına silah sistemi eklenmesinin de düşünülmediğini ummak ütopik olur diye düşünüyorum. Yani anlayacağınız “robotların savaşı” senaryolarına gün geçtikçe yaklaşıyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here