Dünyaya nam salmış yönetmenlerin hepsi filmlerine kendilerini belli edecek imzalar atarlar. Onlardan biri de Quentin Tarantino. Sinema dünyasına girdiği andan itibaren Amerikan film klişelerine yeni bir soluk getirdi. Bilinenin aksi çekim teknikleriyle, bol bol kan ve şiddet içeren sahneleriyle, ırkçılığa dikkat çeken filmleriyle Tarantino kısa sürede tüm ilgiyi çekti ve en sevilen yönetmenlerden biri haline geldi.

Filmlerinde kullandığı bazı özelliklerle filmleri diğer filmlerden rahatlıkla ayırt edilebilir. İşte bunlardan en önemliler;

1. Meksika Açmazı

Tarantino’nun hemen hemen her filminde Meksika açmazı vardır.

Inglorious Bastards, Kill Bill, Pulp Fiction, Reservoir Dogs, From Dusk Till Down. 

Tarantino filmleri arasında en başarılı Meksika açmazı muhtemelen Reservior Dogs’ta yer alıyor.

(Meksika Açmazı ortamda bulunan herkesin aynı anda birbirlerine silah çekmesidir.)

2. Eşsiz Müzikler

Her filminde en az bir tane eşsiz bir müzik eklemesi yapar. Pulp Fiction filmindeki şarkılar, Bang Bang, Kill Bill, Django..

“Aklıma bir senaryo ya da sahne fikri geldiği zaman heyecanlanırım ve hemen plak koleksiyonumu karıştırmaya başlarım. Bu senaryo ya da sahnenin karakterine uyan bir şarkı bulmaya çalışır ve sahneyi öyle yazarım. Müzik, hem sinemamda hem de yazarlık kariyerimde büyük bir itici güce sahip. Bir şarkı bir filmde doğru zamanda doğru yerde kullanıldığında artık o şarkıyı filmden bağımsız düşünemezsiniz. Film ve şarkı birbirine yapışır. İşte o anda sinemanın büyüsüne kapılmışsını demektir.”

3. Hayali Firmalar

Tarantino filmlerine reklam almayı ve yerleştirme yapmayı asla sevmez. Bu yüzden hayali markalar üretir. ”Big Kahuna Burger, Red Apple Cigarettes, G.O. Juice, Jack Rabbit Slims ya da Teriyaki Donuts” hayali firmalardan bazılarıdır.

4. Gerçek Mekanlar

Filmlerini çektiği mekanlarda görsel olarak kusursuzluğu değil gerçekliği yakalamak için gerçek mekanlar kullanır. Kill Bill filminde, Gelin’in Esteban’ı ziyaret ettiği sahne gerçek bir genelevde çekilmiştir. Fonda görülen kadınlar ise figüran değil gerçek hayat kadınlarıdır.

5. Kendi Evrenine Atıfta Bulunur

Kült filmlere ve dizilere atıfta bulunmasının haricinde kendi filmlerine de atıfta bulunur yönetmen. Küçük atıfları haricinde en bilineni Pulp Fiction’da John Travolta’nın canlandırdığı karakter ile Rezervuar Köpekleri’ndeki Michael Madsen’ın canlandırdığı karakterlerin kardeş olması ve soyadlarının Vega olmasıdır. İsimleri ve tipleri birbirlerine benzer.

6. Trunk Shot

Daha önce Martin Scorsese‘nin GoodFellas filminde kullandığı Trunk Shot tekniğini Tarantino da sık sık kullanır.

Trunk Shot bagaj çekimidir.

7. Yakın Çekim Ayaklar

Tarantino tüm filmlerinde özellikle ayaklara yakın çekimler yapar.

8. Filmlerinde Kendine Küçük Roller Verir

Martin Scorsese’nin Taxi Driver filminde taksiye binen yolcu rolünü oynaması gibi Tarantino’yu da sık sık filmlerinde görürüz. Django Unchained filminde son sahnelerde Django’nun kandırdığı ırkçı kovboy olarak, Reservoir Dogs‘da Mr. Brown olarak, Pulp Fiction‘da Jimmie Dimmick olarak, senaristliğini yaptığı From Dusk Till Dawn filminde Richard Gecko olarak ve Kill Bill‘de ölü bir Crazy 88 çete üyesi olarak karşımıza çıkar.

9. Diyalog Sahnelerinde Konuşanı Değil Dinleyeni Çeker

Böylece duyguların seyirciye daha iyi geçeceğini iddia eder. Ona göre dinleyenin yüzündeki mimikler konuşanın anlattıklarında daha önemlidir. Örneğin, Inglourious Basterds’ta Yahudi avcısının Shosanna ile konuşması sırasında tersten çekim yapılmış ve Shosanna bolca mimik kullanmıştır. Aynı şekilde Pulp Fiction/ Ucuz roman filminde Marcellus’un Butch ile konuşmasında aynı durum geçerlidir.

 

KAYNAKÇA: 1, 2, 3, 4, 5,

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here