Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
6

John Deacon’un ilk gitarı, yedi yaşındayken ailesinin onun için aldığı kırmızı plastik bir Tommy Steele’di, fakat John’un babası Arthur, oğlunun elektronikle ilgilenmesini istedi ve onu kendi hobisi üzerinden ilerlemesi için teşvik etti. İlk projelerinden biri radyosundan şarkı kaydetmek için eski bir teyp yapmak olmuştur. Genellikle Beatles ve Alan Freeman oldu bu kayıtlar. Daha sonraları elektronik ilgisi bir tutkuya dönüşen John en azından genç yaşlarında hobisini bir kariyer haline getirmeyi düşündü. Elektronik alanındaki ilgisiyle birlikte, John’un müziğe olan ilgisi de artıyordu, daha sonraları gitar çalmayı öğrenme kararını alan John’un bu karardaki en büyük etkeni o dönemlerde satın aldığı iki Beatles albümü olmuştur. Sabahları gazete dağıtarak özenle para biriktiren John ortalama bir gitar alabildi, daha sonraları elinden gitarı düşürmeyip arkadaşının garajında çalışmaya başladı ve 14 yaşına bastığında ilk grubu The Opposition’ı kurdu.
Kurulduktan birkaç yıl sonra, birçok kadro değişikliğinden geçen The Opposition o dönem pek çok konser verdi. 1966 sonlarına gelindiğinde John’un memleketi Leicester’da sahne alan grup, kalabalık bir seyirci kitlesi tarafından izlendi. Ancak daha sonraki yıl grubun basçısı gruptan ayrıldı, ayrılan basçının boşluğunu doldurmak John’a düştü . İlk bas gitarı Echo’yu 22 £ ‘a satın aldı. Grup bünyesinin değişimi ile birlikte John’un bas gitar çaldığı yeni dönemde gruba da yeni bir isim düşünülmüş ve adı The New Opposition olarak değiştirilmiştir. Sonraları birkaç isim değişikliğine daha giden grup ismi şimdilerde Art olarak bilinmektedir. 1969’a gelindiğinde John grubu Londra’ya gitmek için terk ederek oradaki Chelsea College’da elektronik bölümünde eğitim görmeye başladı. O dönem müzik, John eğitim sürecindeyken ikinci sırada yer almıştır. Elbette bir fırsat çıkması ihtimaline karşı eski akustik gitarını da yanında getirmiştir. Aynı yıl elektronikte Birinci Sınıf Onur Derecesi elde etti.


Ekim 1970’de John, Queen adlı yeni bir grubun performansını izlemeye gitti. O dönemden izlenimini “Hepsinin siyah giyinmesi ve ışıkların da loş olması sebebiyle görebildiğim sadece dört tane gölgeli figürdü. O gün üzerimde kalıcı bir etki bırakamadılar.” olarak aktarmıştır.
Şubat 1971’de Freddie Mercury, Brian May ve Roger Taylor tarafından keşfedilerek kendisinden gruplarına katılması istenen John gruba katılarak grubun en genç üyesi olmuştur ve Queen resmen kurulmuştur. Queen’de daha sonraları birçok başarılı işe imza atacak olan John’ın gruba verdiği ilk beste Sheer Heart Attack albümündeki Misfire adlı şarkı olmuştur. İlk kırkbeşlik haline getirilen bestesi A Night At The Opera albümündeki You’re My Best Friend adlı şarkısıdır. The Game albümünde yer alan Another One Bites The Dust adlı şarkı dünya çapında ve özellikle ABD’de (burada bir numaraya yükselmiştir.) bir hit haline gelmiştir.
Diğer Queen üyelerinin yaptığı solo albümlerden de etkilenen John 1980’li yıllarda Queen’in albümleri dışında Immortals grubu gibi çeşitli solo projelerde yer almıştır. 1986 yılında Immortals grubu ile “The Biggles” filmi için bestelenen “No Turning Back” adlı parçada bas gitar çalmıştır. Ek olarak çeşitli müzisyenlerin solo albümlerinde konuk müzisyen olarak bas gitar çalan John 1984 ylında Queen davulcusu Roger Taylor’un “Strange Frontier” albümündeki “It’s An Illusion” ve “I Cry For You” adlı parçalarda bas gitar çalmıştır. Ayrıca Elton John’un da bazı albümlerinde konuk müzisyen olarak yer almıştır.


John, Freddie Mercury öldükten sonra son olarak 1995’te Queen’in son stüdyo albümü Made In Heaven ve 1997’de Queen Rocks albümünde yayınlanan Only The Good Die Young isimli şarkı için çalışmıştır ve 1997 yılından sonra Queen adına yapılan hiçbir projeye katılmamıştır.(Ailevi sebepler ve Freddie’nin ölümü yüzünden)
Müzik kariyerinde yaptığı “You’re My Best Friend”, “Spread Your Wings”, “Another One Bites The Dust”, “Back Chat”, “I Want To Break Free” ve “Friends Will Be Friends” gibi hit olmuş parçalarla anılan John Deacon şu anda müzik alanında bir faaliyette bulunmamaktadır.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
6

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here