Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

O bir rock sanatçısı, o bir ressam, o bir şair, o bir yazar… Doğuştan “sanatçı” bir kadından söz edeceğiz bu hafta sizlere. “Punk rock’ın vaftiz annesi“, 70’lere damgasını vurmuş, sade ve bir o kadar tutkulu… Patti Smith!

30 Aralık 1946 doğumlu Smith, oldukça zor bir hayat yaşadı aslında. Henüz 20 yaşında iken beklemediği bir hamilelik geçirdi, bebeğini evlatlık verdi, sonra hayallerinin peşinden gitmek için beş parasız Chicago’dan New York’a taşındı. New York ona birçok şey kattı hiç şüphesiz, ancak içlerinde Smith’in hayatını en yoğun şekilde etkileyen şey, Robert Mapplethorpe ile tanışması ve birbirlerinin sanatlarına ve hayatlarının bütününe kattıkları güzellikler oldu. Bir sevgili ya da bir arkadaş olmanın ötesinde, “bir bütün” olmayı öğrendi ikili bu süreçte ve Mapplethorpe‘un fotoğraflar çektiği, Smith‘in çizimleri arasında kendini kaybettiği oldukça güzel bir süreç geçirdiler. İki sanatçının dostluğu, Mapplethorpe‘un ölümüne kadar devam etti ve Patti Smith‘in oldukça beğeni toplayan kitabı “Çoluk Çocuk“ta da Smith gençlik yıllarını anlatırken en sık adı geçen isim, tabii ki yine “Mapplethorpe” oldu. Smith, sonrasında Fred Smith ile mutlu bir evlilik geçirmiş de olsa Mapplethorpe’un yeri Smith için hep ayrı olmaya devam etti.

Hayatın karmaşası arasında 1975 yılında çıkardığı “Horses” albümü bir güneş gibi doğdu resmen. 70’lerin büyülü atmosferi içinde adeta punk rock‘ın doğuşunu da müjdeliyordu bizlere. Grunge gibi birçok tarzın da ilham kaynakları arasında yerini aldı. Smith birçok sanatçı ile ortak çalışmalarda yer aldı, bunların yanı sıra stüdyo albümleri ise sırası ile şu şekilde: Horses (1975), Radio Ethiopia (1976), Easter (1978), Wave (1979), Dream of Life (1988), Gone Again (1996), Peace and Noise (1997), Gung Ho (2000), Trampin’ (2004), Twelve (2007) ve Banga (2012). Bu hafta sizlere bahsedeceğimiz “Because The Night“, 1978 yapımı “Easter” albümünde yer alıyor ve şarkının sözlerinde Smith ile beraber Bruce Springsteen‘in imzası da yer alıyor. Parça Smith’in en sevilen şarkıları arasında bulunuyor.

Şimdi sizleri bu muhteşem şarkı ile baş başa bırakıyoruz, keyifli dinlemeler!

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here