Pulp Fiction sinema tarihine adını altın harflerle yazdırmış kült bir Tarantino filmi. 90’ların bağımsız sinema kuşağının parlak genç yönetmeni, iki adet Oscar sahibi Quentin Tarantino 1963 doğumlu. İlk senaryosunu 22 yaşında yazan yönetmen, kendisinin yazıp yönettiği ve oldukça düşük bir bütçeyle çektiği ilk filmi Reservoir Dogs ile büyük başarı yakaladı ve kendi tarzını oluşturdu. Sonraki yıllarda da bir çok efsaneye imza atan, kendine özgü muhteşem çekim tekniklerine ve başlı başına bir tarza sahip olan yönetmen hayatını sinemaya adamış biri.

Pulp Fiction yönetmenin en çok sevilen filmlerinden. 1994 yılında çekilen filmin kadrosu Uma Thurman, Bruce Willis, Samuel L. Jackson, John Travolta gibi birçok efsane isimden oluşuyor. Bu özgün film Oscar‘da yedi dalda aday gösterildi, En İyi Orijinal Senaryo dalında kazandı. Aynı zamanda Altın Palmiye sahibi olan film gerçek bir efsane. Biz filmi Tarantino’nun oldukça başarılı olduğu konulardan biri olan müzik seçimleri ve günlük hayattaki bir diyalogda geçebilecek fakat bu film ile efsaneleşen replikleriyle ele aldık.

İşte Pulp Fiction’dan dikkat çeken 10 replik ve 10 efsane şarkı:

1) “Ama yine de kibritle oynarsan, yanarsın diyorum ben.”

2) “Ayrıca günlerin sayılı. Bu, hayatın çok boktan bir gerçeği. Ama kabullenmeye mecbur kalacağın bir hayat gerçeği aynı zamanda.”

3) “Dövüş gecesi biraz sızın olabilir. İşte o sızı, seninle kafa bulacak olan gururdur. Siktir et gururu. Gurur sadece acıya sebebiyet verir. Hiç yardımı dokunmaz. Onunla mücadele et.”

4) “Neden rahat etmek için saçma sapan konuşma gereksinimi duyarız?”

5) “-İyiysen bir şey söyle. +Bir şey.”

6) “Şimdi izninle, ben eve gidip kalp krizi geçireceğim.”

7) “Bir kişi olman, kişiliğin olduğu anlamına gelmez.”

8) “Eğer yanıtlarım seni korkutuyorsa o zaman korkutucu sorular sormaktan vazgeç.”

9) “Ama köpekler kişilik sahibidirler. Kişilik her şeyi değiştirir.”

10) “‘Erdemli kişinin izlediği yol kötü kişilerin bencilliğinin ve zorbalığının adaletsizliğiyle çevrilidir. Kutsanmış olan kişi, hayırseverlik ve dürüstlükle Karanlığın Vadisi’nde yol gösteren, içtenlikle kardeşlerinin koruyucusu olan ve yolunu kaybetmiş soyunu tekrar doğru yola sokan kişidir. Kullarımı zehirlemeye ve yok etmeye çalışanların üzerilerine öfkemi ve korkunç hiddetimi yağdıracağım. Ve intikamımı üzerinize yağdırınca benim Tanrı olduğumu anlayacaksınız.’ Bu zırvaları yıllardır söylüyorum. Ve bunu duyduysan, nalları diktin anlamına gelirdi. Ne anlama geldiğini hiç düşünmemiştim.” 

 

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here