Bu zamana kadar hakkında yüksek beklentili tahminlerin yapıldığı, söylentilerin dolaştığı, fakat bir türlü net bir bilgi elde edemediğimiz PlayStation 5’in ilk bilgileri; PlayStation 4’ün baş mimarlarından Mark Cerny tarafından açıklandı. Yeni konsolun görünüşü ve tam olarak nasıl olacağı bilinmese de, Mark Cerny’nin bize sunduğu bilgiler, merak edilenleri gidermek için yeterli ve önemli noktalar. Şimdi bu noktalara bir göz atalım.

Çıkış Tarihi

Mark Cerny’nin bize sunduğu bilgilerden çarpıcı olduğu kadar, tahmin edilebilir olanı, konsolun 2019’da çıkmayacağı. 2019 senesi, yeni bir konsol için hala çok erken bir zaman dilimi. Bu sene Last Of Us 2, Ghost Of Tsushima, Death Stranding gibi 3 büyük oyunun çıkacağı biliniyor. Bunların yanında, Mark Cerny’nin açıkladığı, PlayStation 5 için geliştirdikleri özellikler ve getireceği yenilikler göz önünde bulundurulursa, 2019 çok erken ve zorlama olur.

Peki Nedir Bu Yenilikler?

Henüz, PlayStation 5 yerine “yeni nesil konsolumuz” hitabını kullandıkları, yeni konsolda 8K desteği olacağı açıklandı. Ayrıca daha güçlü GPU ve CPU barındıracak olan bu cihaz, Ray Tracing teknolojisini de bizlere sunacak.

Ray Tracing?

Geçtiğimiz yıl, Nvidia’nın RTX kartlarla yaygın bir grubu haberdar ettiği Ray Tracing teknolojisi, PlayStation 5’te de yer alacak. Ray Tracing teknolojisine, kabaca doğal ışıklandırmalı oyunlar diyebiliriz. Bunun en büyük örneğini, Metro Exodus demosunda görmüştük. İşte bu, artık standart haline gelecek ve biz daha doğal ışıklandırmalar, daha yumuşak gölgeler göreceğiz. Büyük ihtimalle, bu önümüzdeki yıllarda sadece konsollarda değil, bilgisayarda da standart haline gelecektir.

Ses Teknolojisi

Görsel dışında, ses konusunda da görsel yeniliklere imza atacakları belirtildi. Bu devrimsel yenilik, sesin 3D olması ve oyun içinde seslerin tam olarak nereden geldiğini ayırt edebileceğimiz. Peki, bu yenilikler için daha iyi ses sistemleri almamız gerecek mi? Hayır. Bu gelişmiş ses teknolojisini, televizyonumuzun hoparlöründen bile hissedebileceğiz. Yine de Mark Cerny, bu deneyimi en iyi kulaklıkla hissedebileceğimizi belirtiyor.

En İddialı Konu: Yükleme Süreleri

Mark Cerny ve diğer ekip üyeleri, yeni konsoldaki yükleme sürelerine fazlaca kafa yormuşlar. Bu yüzden, yükleme sürelerini minimuma indirmek için özel bir SSD kullanacaklar. Bu SSD’yi, piyasadaki diğer SSD’ler ile bir tutmamamız gerekiyor. Çünkü, Mark Cerny’nin belirttiğine göre; piyasadaki SSD’leri, PlayStation Pro’ya taksak bile hız arışı 3 kat olacak. Yeni geliştirilen bu SSD’nin kazandırdığı hız ise Ps4 Pro’ya göre, 19 kat daha fazla.

Mark Cerny, bununla ilgili yaptığı gösterimde; seçtiği Spider-Man oyununda fast travel yapmış. PlayStation 4 Pro’da bu yükleme süresi 15 saniye iken, yeni konsol prototipinde bu süre 0.8 saniye.

Playstation VR

PlayStation 4’le beraber bile, 4 milyon satan VR için Sony, yeni konsol da, VR üzerinde geliştirmeler yapacak. Mark Cerny, bunlar hakkında somut bir örnek vermedi fakat nasıl olacağı konusunda bazı dedikodular var. Bunlardan ilki, yeni VR’ın kablosuz olacağı. İkinci dedikodu ise, işin teknolojisiyle alakalı. Yeni VR gözlükte, daha iyi bir deneyim yaşatabilmek ve yeniliklerden daha verimli faydalanabilmek adına; gözümüzün o anda odaklandığı yeri algılayabilecek bir teknoloji hakkında çalışıldığı dedikodu olarak dönüyor.

Peki, Biz Bu Konsolda Ne Oynayacağız?

Ya da PlayStation 4 oyunlarını oynayabilecek miyiz?

Microsoft cephesi, eski oyunların, yeni konsolda oynanabilmesi için önemli adımlar atmıştı. Açıklamalara göre, PlayStation cephesinden de önemli adımlar geliyor. Mark Cerny, bu konuda müjdeli haberi verdi ve PlayStation 4 oyunlarını, PlayStation 5’te de oynayabileceğimizi söyledi. Peki, PlayStation 3 oyunlarını oynayabilecek miyiz? O kısım ise henüz belirsiz. PlayStation 3’te kullanılan işlemci mimarisi farklı olduğu için, o oyunları yeni konsola adapte etmekte zorlandıklarını söylüyorlardı. Tabi bu durum, PlayStation 4 için geçerliydi, PlayStation 5 için durum aynı olmayabilir.

PlayStation 4’ler Ne Olacak?

PlayStation 5’in çıkışıyla, PlayStation 4’e verilen destek düşmeyecek. Aksine, kayda değer bir süre boyunca, iki konsola da oyun çıkmaya devam edecek.

90 milyon insanın evinde bulunduğunu varsayarsak, edilmeli de zaten.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here