Gezegenimiz her gün atıklar yüzünden daha çok kirlenirken moda dünyası da buna kayıtsız kalmıyor. Markalar bir bir doğaya verdikleri zararları fark edip en aza indirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Kısa bir süre önce Zara’nın 2023 yılı için gezegenimize daha az zarar vererek üretim yapmasını sağlayacak planlarını sizlerle paylaşmıştık.

Bu sefer ise bir adımda gerçek kürk kullanımının yasaklanması ve bunun gibi birçok iyi yöndeki değişimi destekeleyen Prada’dan geliyor.

Prada, kısa bir süre önce ünlü naylon çantalarını sadece geri dönüştürülmüş plastikten yapacaklarını açıkladı. Zara gibi Prada da kendisine bir hedef koymuş ve 2021 yılında bütünüyle Re-Nylon’a geçmeyi planladığını söyledi.

Bu güzel ve moda dünyasına örnek olacak adımın arkasında Prada’nın iş ortağı olarak karşımıza National Geographic çıkıyor. Başka markalara da örnek olması açısında National Geographic, Re-Nylon üretimini ve kullanımını konu alan What We Carry isimli kısa film projesi yayınladı. Projenin her bölümünde ise tanınmış genç oyuncular ve aktivistler yer alıyor.

Re-Nylon’un tedarik zincirinin peşine takılarak izleyicileri Afrika’dan Amerika’ya, Asya’dan Okyanusya’ya götüren bu kısa filmlerin ilki Arizona’da bulunan ve yılda 16 bin ton halıyı geri dönüştürme kapasitesine sahip bir halı geri dönüşüm fabrikasını konu alıyor. Amerika’da 1.6 milyon ton atık halının sadece %3’ünün geri dönüştürüldüğü düşünüldüğünde, bu kısa filmin farkındalık seviyesini artırmak için gereken ilk adımlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Bu videoda Harry Potter serisinden de tanıdığımız aktris Bonnie Wright, bize eşsiz yeni nesil geri dönüştürülmüş bir naylon olan ECONYL’in kaynaklarından birini gösteriyor.

Bu üretim süreci sayesinde okyanuslardan toplanan plastik atıkların, balık ağlarının ve tekstil elyafının içeriği hiç kaybedilmeden defalarca kez geri dönüşüm yapılabiliyor.

İkinci bölümde ise Güney Sudan-Avustralya modeli ve Prada muhabiri Adut Akech Bior ve Joe Cutler, National Geographic Explorer ve Tatlı Su Korunucusu’nu takip ediyoruz. Kamerun’daki Ossa Gölü’ne giderken, yerel uzmanlarla konuşuyorlar ve Prada Re’nin bir başka yönünü gözlemliyorlar.

Bu beş bölümden oluşan serinin üçüncü bölümü, bizi Yeni Zelanda kıyılarında bulunan Mahana Körfezi’ndeki okyanus yüzeyinin altına götürüyor. Okyanusta kaybolan ya da kaybolan balık ağlarını devam ettiren hayalet ağları sorununu çözer. Her yıl okyanusa yaklaşık 640.000 ton net atılmaktadır ve bu durum yaban hayatı ve yeraltı ekosistemini etkilemektedir.

Avustralyalı aktör ve Prada muhabiri Alex Fitzalan, National Geographic Explorer, Sri Lankalı bir deniz biyoloğu, okyanus eğitimcisi olan Asha de Vos ve Kuzey Hint Okyanusu’ndaki mavi balina araştırmalarının öncüsü olan Ghost Fishing’in kurucusu Rob Wilson’a katıldı. Yeni Zelanda ve bir grup gönüllü, Sağlıklı Denizler girişiminin bir parçası olarak deniz tabanından zararlı hayalet ağları çıkardı.

ECONYL kullanılarak üretilen yeni serisi Prada’nın altı klasik çanta modelinden oluşuyor. Çevre dostu koleksiyon, erkekler ve kadınlar için omuz çantası, seyahat çantası, spor çantası ve iki sırt çantası modeli de dahil olmak üzere altı stil içeriyor.

Prada’nın Pazarlama ve İletişim Şefi Lorenzo Bertelli, “Prada Re-Nylon koleksiyonunun lansmanını duyurmaktan büyük heyecan duyuyorum. Bu koleksiyon, yeni kaynaklar kullanmadan çevreye katkıda bulunmamızı ve ürünler yaratmamızı sağlayacak.” dedi.

Prada ayrıca kapsül koleksiyonun satışından elde edilen gelirin bir kısmını çevresel sürdürülebilirlik üzerine çalışan bir sosyal sorumluluk projesine bağışlayacak.

Prada bu koleksiyon ile birlikte aslında hiçbirimizin taşıdığı şeylerin gezegenimizin geleceğinden daha ağır olmayacağını belirtiyor. Kişisel kararların fark yaratabileceğini, herkesin ve her şeyin geleceğimizi etkileyebileceğini savunuyor.

Kaynak: https://www.prada.com/en/a-future-archive/projects/prada-re-nylon-2.html?cc=WW&utm_source=instagram&utm_medium=social_post&utm_campaign=2019-07-24_PradaReNylon

https://www.prada.com/en/a-future-archive/projects/prada-re-nylon-3.html

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here