Prada ve UNESCO, okyanusların sürdürülebilirliğine yönelik özel bir eğitim programı için kolları sıvadı.

Gezegenimizin bizim tek evimiz olduğunu bilsek de ne yazık ki çoğu zaman bu gerçeği unutuyor ya da görmezden gelmeyi tercih ediyoruz. Tüketim tutkusunun her geçen gün hızla arttığı günümüz koşullarında dünya günden güne kirleniyor ve engel olamayacağımız boyutta ekolojik sorunlarla karşı karşıya geliyoruz. Moda endüstrisinin bu tahribatı beslediği ise çok açık. Hal böyle olunca dünyaca ünlü markalar da sürdürülebilir koleksiyonlar çıkarmak konusunda eğilim gösteriyorlar. Böylelikle hem dikkat çekici işlerle reklam yapıyor hem de gezegen dostu bir tavır sergilemiş oluyorlar.

Yüksek modanın öncü markalarından Prada da elini taşın altına koyan isimlerden biri diyebiliriz. Marka, okyanusların sürdürülebilirliğine yönelik özel bir eğitim programı için UNESCO Hükümetler Arası Oşinografi Komisyonu (IOC) ile bir araya geliyor. İş birliği kapsamında Prada ve UNESCO, önümüzdeki günlerde dünya çapındaki orta okullardan oluşan geniş bir kitleye yönelik sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi odaklı, Şubat – Mayıs 2020 arasında dört ay sürecek bir eğitim programını başlatacak. Genç kuşakların denizlere ve su kaynaklarına karşı daha sorumlu ve bilinçli yaklaşımlar konusunda eğitilmesini ve farkındalıklarının artırılmasını amaçlayan program, Birleşmiş Milletler 2030 Gündemi ve 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi (SDG’ler) ile paralel olarak sürdürülebilir tüketim yaklaşımını destekliyor ve savunuyor.

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde Prada, Re-Nylon isimli sürdürülebilir bir kapsül koleksiyon lanse etmişti. Projenin bu koleksiyonun ardından gelmiş olması, Prada’nın sürdürülebilirlik konusundaki net tavrını da destekler nitelikte oldu. Projenin finansmanı ise Prada Re-Nylon kapsül koleksiyonunun satışından elde edilen gelirlerin bir kısmının dünyanın önde gelen okyanus bilimleri otoritesi UNESCO IOC’ye bağışlanmasıyla sağlanacak.

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here