Rock müzik, pek çok alt türü olan isyankâr ve oldukça şiddetli bir müzik türü. Alternatif rock, soft rock, progresif rock, hard rock, indie rock ve daha nicelerini içinde barındırır. Post rock ise 80’lerin sonları, 90’ların başı gibi icra edilmeye başlanmış, Post-rock” teriminin Simon Reynolds tarafından Bark Psychosis’in ‘’Hex’’ adlı albümünün Mojo dergisinde Mart 1994’te yayınlanan eleştirisinde uydurduğuna inanılır. Klasik alıştığımız Rock müzikten farklı olarak gitarı “sesin rengini ve dokusunu yöneten” bir biçimde kullanmak ile ayırt edilir. Post-rock müzisyenleri genellikle enstrümantal müzik üretirler. Günümüzde Sigur Ros, Mogwai, Explosions In The Sky, Mono, Godspeed You! Black Emperor, ülkemizde de Kafabidünya, On Your Horizon gibi temsilcileri var. Şimdi Post-rock ile ilgili bu kadar bilgi yeterlidir diye umuyorum.

Post-rock ülkemizde özel bir kitlesi bulunan bir türdür. Bunu anlamanın en iyi yolu; youtube yorumlara bakarak anlayabiliriz, hangi şarkı olursa olsun elbet orada Türkçe yazılmış yorum bulmak mümkündür. Peki Post-rock’ın olayı ne? Neden insanlar bu türü seviyor ve dinliyor? Maalesef size bu soruların cevabını ben veremem çünkü post-rock kişiden kişiye farklı çağrışımlar oluşturur. Kimine huzur verir kimisine depresif duygular verir kısaca; mutsuzlukla huzur arasındaki ince çizgidir post-rock. Şarkılarda tansiyon aniden yükselip düşer. Hayatımızdaki iniş ve çıkışlar gibi yükselir ve birden düşer.

Sleep Dealer ise Rus sanatçı Vadim Palych’in 2009 yılında kurduğu, Moskova merkezli tek kişilik post rock müzik projesidir. Aynı yıl “The Way Home” adlı beş şarkıdan oluşan EP’i çıkaran Sleep Dealer, 2010 yılında “Endless Route” ve” Lost in the Void” adlı singleları ve 2011 yılında da “Shadows of the Past” adlı albümü çıkarmıştır. 2013 yılında “Imminence”, 2016 yılında” Aurora”, 2018 yılında “Memories” albümünü ve son olarak 2019 yılında mini albüm olan “This Winter Was Somber” albümünü çıkarmıştır. Her biri birbirinden kalite olan bu albümler içinden; Sleep Dealer’ın gecelerinize, yolculuklarınıza size yoldaşlık edebileceği 10 tane şarkısını sizler için listeledim.

1-The Way Home

Benim için “The Way Home” bu zamana kadar yapılmış en iyi Post-rock eserlerinden birisidir. İnsanı farklı diyarlara götürür, aynı anda mutlu, sinirli, halsiz, canlı olursunuz. Dinlediğiniz andaki ruh halinize göre sizi alıp bir yerlere götürüyor.

2-The Tenth Planet

Çok yükseğe uçtuğunda, yerde neler olup bittiğini göremezsin!

3-Shadows Of The Past

Karanlıktan yükselen çığlıklar, beyninize hücum eden düşünceler… Hepsi bu şarkının içinde.

4- My Sorrow

Düşüncelerin birbirine kördüğüm olması ve artık onları bırakmaK, hissetmemeK ve onlarsız yeni bir hayata başlamak…

5-Melted Sky

Sokakta tek başınıza yürürken birden bire kalbinizin hızlı atmasına neden olabilir.

6-My Own Universe

Bir insan hayatını özetliyor, başta her şey yolundayken birden bire hayatınız çok hızlı akıp gitmeye başlıyor ve bunu kontrol edemiyorsunuz.

7-Away

Uykusuz geçen günlerin ardından deliksiz bir uykuya dalmak gibi uzaklaşıp gidiyorsunuz.

8-Sphere

Ruhunuzun arınması için birebir. Sonbahar yağmurları gibi rahatlatıcı bir etkisi var.

9-Wheel Of Time

Gökyüzünde sörf yapmak gibi.

10-İnto The Abyss

Birden bire ayağa kalkıp sonsuzluğa doğru koşma isteği uyandırır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here