Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Terry Gilliam; fantezi, bilim kurgu ve komedi türündeki filmleriyle tanınan usta senarist ve yönetmen.

Time Bandits (1981), Brazil (1985) ve The Fisher King (1991) gibi filmleriyle tanınan sinemacının merakla beklenen son filmi The Man Who Killed Don Quixote, Cannes Film Festivali’nde prömiyerini yapmıştı. Film daha sonra ülkemizde de çeşitli film festivallerinde gösterilmişti. Bu yazıda Gilliam’ın Cervantes’in Don Quixote’una post modern bir yorum getirdiği filmini inceleyeceğim.

Senaryosunu Terry Gilliam, Tony Grisoni’nin yazdığı filmin başrollerini Adam Driver ve Jonathan Pryce paylaşırken onlara yan rollerde; Stellan Skarsgård, Olga Kurylenko, Joana Ribeiro, Óscar Jaenada, Jason Watkins, Sergi López ve Jordi Mollà gibi isimler eşlik ediyor.

The Man Who Killed Don Quixote ile ilgili görsel sonucu

Filmin konusu kısaca şöyle özetlenebilir; gençlik yıllarındaki heyecanını kaybetmiş olan Toby (Adam Driver), İspanya’da yeni filmini çekmektedir. Klasik bir Don Quixote hikayesi anlatan filminin çekimleri sırasında yapımcısı (Stellan Skarsgård), onun genç sevgilisiyle (Olga Kurylenko) de uğraşmak zorundadır. Bir gün tesadüf eseri korsan bir film satıcısının tezgahında gençken çektiği ilk filmi The Man Who Killed Don Quixote isimli filmini görür ve satın alır. Filmi izledikten sonra artık kaybettiği, içindeki saf ve genç sinemacıyı aramaya başlar. Bununla da kalmayıp ilk filmini çektiği yere gidip filminin başrol oyuncusuyla (Jonathan Pryce) iletişime geçer.

En basit haliyle filmin, yıllarını sinema sektöründe geçiren bir yönetmenin yaratım sancılarının anlattığını söyleyebilirim. Bu yüzden filmi izlerken aklıma sık sık, yaratım sancısı filmlerinin en popüler örneği olan Federico Fellini’nin 8½’u (1963) geldi. Tıpkı o filmdeki gibi karakterin geçmişindeki hayaletler onu ziyaret etmeye başlıyor. Bu hayaletlerin başlıcaları yıllar önce ilk filminde oynattığı yerel oyuncular olan Angelica ve Don Quixote. On yıl önce henüz 15 yaşındayken, filminde oynattığı genç Angelica çekimlerin ardından ailesini karşısına alarak büyük bir oyuncu olmak için evden kaçmıştır. Bu süreçte hayat kadınlığına başlamıştır. Filmin çekimleri sırasında da aklı başında olmayan, isimsiz yaşlı adamın ise aklı hepten gitmiştir. Dahası artık kendisini Don Quixote sanmakta ve yel değirmenlerinin peşinde koşmaktadır.

Ä°lgili resim

Başına açtığı belalar yüzünden bir süre filmin setinden uzaklaşmak zorunda kalan Toby, kendisini zoraki olarak Don Quixote’un sadık yardımcısı Sancho Panza olarak bulur ve akıl almaz maceralarında Don’un yanında olur. Film boyunca yaşadıklarıyla değişen Toby yavaş yavaş meşhur roman kahramanı Don Quixote ile özdeşleştirilmeye başlar. Bu süreçte kendi Dulcinea del Tobososu’nu da bulması uzun sürmez. İlerleyen günlerde çıktığı şöhret yolculuğunun kendisini istemediği bir yerde bulan yaralı Angelica’yla karşılaşacaktır. Ona kızgın olan genç kadını, metresi olduğu zengin bir Rus olan Alexei Miiskin’le kapışması gerekecektir. Alexei aynı zamanda planlanandan daha pahalıya mal olan filminin müstakbel sponsorudur ve dananın kuyruğu Alexei’nin şatosunda gerçekleştirilen görkemli kıyafet balosunda kopacaktır. Don’la çıktığı masalsı yolculuk sırasında; onunla beraber yavaş yavaş özgürleşen ve deliren Toby, hayatında gerçekten sevdiği tek kadın olan Angelica’yı kurtarmak için elinden geleni yapar.

Usta yönetmen Terry Gilliam, Cervantes’in klasik romanına post modern bir yorum getirmeyi başarmış. Filmde bir sinemacının delirmesini anlatırken rüya ve gerçekliğin birbirine girdiği bir görsel atmosfer oluşturmuş. Başta görece daha gerçekçi bir biçime sahip olan hikayede karakterin kendisini kaybetmesi ve uyarladığı romanın kahramanına dönüşmesiyle birlikte masalsı unsurlar devreye girmeye başlıyor ve devasa bir şatoda geçen rengarenk ve kaotik finalle birlikte bu unsurlar doruğa ulaşıyor.

The Man Who Killed Don Quixote ile ilgili görsel sonucu

Post modern bir delilik ve özgürlük hikayesi anlatan film şimdiden yılın en iyi filmleri listemdeki yerini garantiledi. Deneyimli bir yönetmenin elinden çıkan eğlenceli bir macera filmi izlemek isteyenler The Man Who Killed Don Quixote’ı vizyona girdiğinde kesinlikle kaçırmasın.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here