Bazen arkadaşlarımızla beraberken onların açtığı, bazen haftalık keşifte dolanırken karşılaşılan, bazen de ani bir yükselmeyle beğenilip Shazam‘lanılan çok da popüler olmayan şarkılar vardır ya… İşte burada öyle şarkılardan bahsedeceğiz. Müzik piyasasına yeni adım atmış ve henüz ismi duyulmamış müzisyenlerin şarkılarından, milyon dolarlar kazanan ama bazı şarkıları diğerlerinin gölgesinde kalan sanatçıların şarkılarına kadar uzanan aralıkta bir liste bu. Hem de gezegenin her yerinden müzisyenlerle dolu. Umarım aralarında bilmediğiniz ve beğeneceğiniz şarkılara rastlarsınız. Buradan aynı temayı taşıyan diğer yazılara ulaşabilirsiniz. Lafı çok da uzatmadan ilk şarkımızla başlayalım:

Epic Mountain – Wormholes

Kurzgesagt, Almanya’da kurulan bir animasyon stüdyosu. Stüdyonun YouTube kanalı eğitici animasyonlar yayınlıyor. Akıcı ve basit anlatımıyla 10 milyonun üzerinde aboneye sahip olan bu kanalın film müzikleri ise kesinlikle dinlemeye değer. Epic Mountain’ın üstlendiği müzikler herhangi bir söz barındırmamasına rağmen temayı tam anlamıyla yansıtabiliyor.

Son Feci Bisiklet – Tavuk Korkusu

Son Feci Bisiklet çoğumuzun en azından ismini duymuş olduğu bir grup. Ankara tabanlı grup ülkemizde alternatif rock’ın başarılı temsilcilerinden. Hem lirikal hem müzikal anlamda başarılı işler yapan grup geçtiğimiz günlerde yeni albümleri Sistematik’i yayınladı.

Tavuk Korkusu, 2014 yılında yayınladıkları Son Feci EP’deki şarkılardan biri. Konserlerde de ritmik ve canlı bir şekilde seslendirdikleri bu şarkının orijinal ve daha sakin versiyonu bu listede değil. Bu listede Akustikhane’ye katıldıkları zaman sergiledikleri performans yer alıyor.

Başlangıçtaki gitarların basit ama çok başarılı düzenlemesine dikkat etmenizi öneririm.

Nova Norda – Zor (Akustik)

Şubat 2018′de müziği hayatının merkezine koyan Nova Norda, o zamanda beri çok güzel işler yayınlıyor. Dijital, elektronik altyapılar üzerinde gerçekten kaliteli ve çoğu zaman ilham veren sözler duyuyoruz. Yaptığı bazı şarkıları akustik olarak tekrar yorumlayan sanatçının bu listede yer alan şarkısı da akustik bir versiyon. 2019 yılında yayınlanan bu şarkı kesinlikle dinlemeye değer.

Iress – Ashes

 

Michelle, Alex, Michael ve Glenn‘den oluşan grubun ilk adı Iris‘ti. Dinleyiciyi başka bir dünyaya daldıran bir müzik yapıyorlar. 3 elementle özetlemek gerekirsek: ağır, karanlık ve elektrik. İnce ve ruhani vokalleri tercih eden grup popüler olmaya henüz yakın bile değil. Umarız yaptıkları kaliteli müzik daha fazla dinlenir.

 

İlk iki listede olduğu gibi bu yazıda da duyduğunuzu pek düşünmediğim, popüler olmayan şarkıları derlemeye çalıştım. Çalıştım ki daha fazla duyulsunlar ve daha fazla insanı mutlu edebilsinler. Umarım aralarından en az bir tanesi hoşunuza gitmiştir. Şarkılar ve beraberinde getirdikleri duygular paylaştıkça artıyor çünkü. Sizin de bu listede olmalı dediğiniz şarkılar varsa lütfen bizimle paylaşın.

Müzik dinlemeyi ihmal etmeyin, görüşmek üzere…

Kaynak: 1, 2, 3, 4, 5

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here