Bazen arkadaşlarla beraberken onların açtığı, bazen haftalık keşifte dolanırken karşılaşılan, bazen de ani bir yükselmeyle beğenilip Shazam‘lanılan çok da popüler olmayan şarkılar vardır ya… İşte burada öyle şarkılardan bahsedeceğiz. Müzik piyasasına yeni adım atmış henüz ismi duyulmamış müzisyenlerin şarkılarından, milyon dolarlar kazanan ama bazı şarkıları diğerlerinin gölgesinde kalan sanatçıların şarkılarına kadar uzanan aralıkta bir liste bu. Hem de gezegenin her yerinden müzisyenlerle dolu. Umarım aralarında bilmediğiniz ve beğeneceğiniz şarkılara rastlarsınız. Buradan aynı temayı taşıyan ilk yazıya ulaşabilirsiniz. Lafı çok da uzatmadan ilk şarkımızla başlayalım:

Agar Agar – Prettiest Virgin (Myth Syzer Remix)

Paris‘te, Güzel Sanatlar Okulu’nda tanışan Clara ve Armand ikilisinin kurduğu Agar AgarSynth-Pop üzerine yoğunlaşan bir grup. İlk EP’leri olan ‘Cardan‘ı 2016’da yayınladılar. ‘Prettiest Virgin‘ adlı şarkının da içinde bulunduğu EP iyi bir sükse yakaladı. En popüler şarkılarından biri olan ‘Prettiest Virgin‘, Myth Syzer tarafından yeniden düzenlendi. Hip-Hop ve Rap ile ilgilenen ‘beatmaker’, kendi tarzını yansıtan elektronik eklentiler ile birlikte şarkıyı çok başka bir yere taşımış.

Ebenezer – 53 Sundays

Doğu Londra’lı rapçi Ebenezer, dindar diyebileceğimiz bir aileden geliyor. Nijerya kökenli sanatçının çoğu şarkısında bu motifleri görmek mümkün. 53 Sundays şarkısı aynı adı taşıyan, 2018’de yayınlanan albümde yer almıştı. Bu albümde bir göçmen olarak yaşamanın zorluklarını muazzam bir şekilde ele almıştı.

DARKSIDE – Gone Too Soon

Müzik hayatına New York‘ta başlayan DARKSIDE, elektronik müzik ile yakından tanıdığımız Nicolas Jaar ve bir çok enstrümana hakim olan Dave Harrington‘dan oluşuyor. Henüz Brown Üniversitesi‘nde öğrenciyken tanışan ikili, ilk EP’lerini 2011 yılında yayınladı. Birlikte New York‘ta bir çatı katında muhteşem bir Boiler Room seti de çıkaran ikilinin bu şarkısı kesinlikle dinlemeye değer.

Clara Luciani – La baie

Fransız şarkıcı ve söz yazarı 2011’den bu yana müzikle uğraşıyor. İlk solo projesini 2018’de yayınlayan yetenekli sanatçı, çıkardığı Sainte-Victoire albümüyle basından fazlasıyla övgü toplamıştı. Bu albümde Les Fleurs adlı muhteşem bir şarkısı da var. Bu listeye ise Metronomy – The Bay şarkısını yeniden yorumlayarak giriyor.

İlk üç listede olduğu gibi bu yazıda da duyduğunuzu pek düşünmediğim, popüler olmayan şarkıları derlemeye çalıştım. Çalıştım ki daha fazla duyulsunlar ve daha fazla insanı mutlu edebilsinler. Umarım aralarından en az bir tanesi hoşunuza gitmiştir. Çünkü şarkılar ve beraberinde getirdikleri duygular paylaştıkça artıyor. Sizin de bu listede olmalı dediğiniz şarkılar varsa lütfen bizimle paylaşın.

Müzik dinlemeyi ihmal etmeyin, görüşmek üzere…

Kaynak: 1, 2, 3, 4

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here