Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
7

2016 yılında ilk bölümüyle hayatımıza girip fırtınalar estiren Stranger Things, Netflix‘in en çok ses getiren orijinal yapımlarından biridir. Dünya’da en çok aratılan diziler arasında yer alan dizinin önce kısaca bir konusundan bahsedelim. Önce 80’li yıllara hep birlikte geri dönüyoruz.Bir kasabada küçük bir çocuğun kaybolmasıyla başlıyor her şey. Daha sonra ortaya doğaüstü olaylar ve hiç beklenmedik bir misafir, bir kız çocuğu çıkıyor. İzlemeyen veya duymayan hiç kimsenin neredeyse kalmadığını düşünürsek diziden bahsetmeyi burada bırakabiliriz. Gelin biz dizinin ardındaki gizli sırlardan bahsedelim ve hazır diziyi, çeteyi bu kadar özlemişken biraz hasret giderelim.

İşte sizin için hazırladığımız Stranger Things hakkındaki 10 minik sır. Keyifli okumalar!

1) Dizinin yaratıcıları olan Ross Duffer ve Matt Duffer ikiz kardeştir. Bu iki kardeş dizi için çok uğraşmışlardır. Neredeyse her yapımcıdan ret kararı alıp, elleri boş dönmüşlerdir. Ta ki Netflix’in kapısını çalana kadar.

2) Dizi bir çok kapıdan reddedilerek dönünce yönetmenler ve yapımcılar acaba tutacak mı düşüncesine kapılmıştır. Bunun üzerine yaklaşık 25 filmden sahneler kesip, birleştirip sahte bir fragman hazırlamışlardır. Bu fragman onlara yeterli gelmiş olacak ki hemen gerçeği için kolları sıvamışlardır. İşte dizinin gerçek fragmanı:

3) Dizi pek çok filmden ilham alınarak yazılmıştır. Hatta oyuncular deneme çekimlerinde bile o ilham alınan filmlerden kesitleri canlandırmıştır. Bu filmler; The Goonies, Stand By Me ve E.T.‘dir. Bu filmlerin tercih edilmesi ise çocuk karakterlerin daha fazla olmasındandır. Hatta dizinin bazı sahnelerinde o filmlerin posterlerini duvarlarda yakalayabilirsiniz.

4) Hepimiz bu minik yıldızın hastasıyız. Evet o minik yıldızımız Millie Bobby Brown. Özellikle ilk sezondaki saçlarıyla hafızamıza kazımıştı Eleven karakterini. Ama gelin görün ki o saçları kazıtma fikrine hemen alışamamış. 12 yaşında böyle bir karar almak bir hayli zor olsa gerek. Bakın onun fikri nasıl değişmiş. “Mad Max” filmindeki Charlize Theron’un kazınmış saçlarını görüp çok etkilenen Millie, kararını değiştirmiş ve ortaya inanılmaz bir karakteri çıkartmıştır.

5) Hazır minik yıldız demişken dizinin çocuk oyuncularından bahsetmemek olmaz. O çok sevdiğimiz grup toplanmadan önce yaklaşık 900 erkek çocuğu ve 300 kız çocuğu deneme çekimlerine girmiştir. Aralarından yalnızca 5’i seçilmiştir ve Stranger Things macerası onlar için başlamıştır.

6) Dizinin bir sahnesinde Eleven‘ı minik bir havuzda su yüzeyinde dururken izlemiştik. İşte o meşhur sahnede Eleven karakterinin su yüzeyinde durabilmesi için yaklaşık 550 kg tuz kullanılmıştır.

7) Dizide Mike karakterinin kız kardeşi rolündeki “Holly” aslında tek kişi değildir. Bu karakteri ikiz kız kardeşler dönüşümlü olarak canlandırmaktadır. Hatta dizideki çoğu sahneleri doğaçlama olarak gerçekleşmiştir. Tatlılıklarıyla herkesi kendine hayran bırakan bu minikleri daha çok izlemeyi isteriz.

8) Sıra geldi neredeyse herkesin favori karakterlerinden biri olan o isme. Evet, Dustin‘den bahsediyoruz tabii ki. Dustin karakterine hayat veren Gaten Matarazzo gerçek hayatta da cleidocrainal dysplasia’ya sahip. Nedir bu rahatsızlık dediğinizi duyar gibiyiz. Bu problem dişlerin geç çıkması veya hiç çıkmaması rahatsızlığıdır.

9) Steve ve Nancy karakterleri hatırlarsanız ilk sezonda ayrılmışlardı ancak Joe Kerry (Steve) kendini bize öyle sevdirdi ve alıştırdı ki senaristler Nancy ile tekrar bir araya getirme kararı almak zorunda kaldı.

10) Dizinin harika şarkılarından bahsetmesek eksik kalırdı listemiz. Soundtrackler Nora Feldman gözetmenliğinde hazırlanmıştır ve ortaya harika çalışmalar çıkmıştır. O harika şarkılara buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak 1, 2, 3

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
7

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here