Pop müziği ortaya çıktığı ilk günden beri en geniş dinleyici kitlesine sahip olan bir tür olarak değerlendirsek muhtemelen yanılmış olmayız. Bu kadar yaygın olan bu türün temsilcileri de bir o kadar fazla olunca sanatçıların müzikal anlamda başarı yakalayabilmek için bir şekilde ön plana çıkmaları gerekiyor. İngiliz şarkıcı ve söz yazarı Samuel Frederick “Sam” Smith ise etkileyici ses tonu ve duygu dolu şarkılarıyla pop müziği temsil eden başarılı sanatçılar arasında yerini almış durumda.

19 Mayıs 1992’de Londra’da dünyaya gelen Sam Smith, müzikle ilgilenmeye ve şarkı söylemeye küçük yaşlarda başladı. Henüz 15 yaşındayken kaydettiği iki şarkısı bulunan sanatçı, daha sonralarda müzikle ilgili eğitimler aldı. Ona bu dönemlerinde ilham veren isimler ise Aretha Franklin ve Stevie Wonder oldu.

Sam Smith’in müzik hayatındaki dönüm noktası, elektronik müzik ikilisi Disclosure ortaklığındaki “Latch” oldu. Bu şarkı UK Singles Chart listesinde 11. sırada yer aldı ve birçok dinleyicinin Sam Smith’i keşfetmesini sağladı.

Mayıs 2013 tarihinde piyasaya sürülen Naughty Boy düeti “La La La” ise çok daha başarılı oldu ve sanatçıyı UK Singles Chart listesinde 1. sıraya taşıdı. Bu şarkının ilginç bir hikaye anlatan klibi de en az kendisi kadar ilgi çekti.

Sam Smith, ilk albümünü ise 2014 yılının mayıs ayında yayınladı. “In the Lonely Hour” ismini taşıyan bu albümde yer alan “Money On My Mind” teklisi ile yine UK Singles Chart listesinde 1. sırada yer almayı başardı. Yine aynı albümdeki “Stay With Me” şarkısıyla Smith uluslararası alanda bir başarı yakaladı. İngiltere müzik listelerinde yeniden ilk sıraya yükselirken aynı zamanda Amerika’nın Billboard Hot 100 listesinde 2. sıraya yerleşti. Sanatçı, bu şarkı ile aynı zamanda Grammy Ödül Töreninde En İyi Yeni Sanatçı, En İyi Pop Albümü, Yılın Kaydı ve Yılın Şarkısı olmak üzere dört ödüle layık görüldü.

Why am I so emotional?
No, it’s not a good look, gain some self-control
And deep down I know this never works
But you can lay with me so it doesn’t hurt

Sam Smith 2015 yılında da çalışmalarına devam etti. John Legend düeti “Lay Me Down” ile İngiltere Pop Müzik listelerinde her zamanki yerini yani 1. sırayı aldı. Bu şarkıdan elde edilen gelir ise Britanyalı hayır kurumu “Comic Relief”e bağışlandı.

Yine aynı yıl içinde (2015) yayınlanan Disclosure albümü Caracal bünyesindeki “Omen” şarkısında Sam Smith’i gördük.

Sanatçı, 2015 yapımı bir James Bond filmi olan Spectre‘nin “Writing’s on The Wall” isimli orijinal şarkısıyla karşımıza çıktı. Bu şarkı, Smith’e hem Altın Küre hem de Oscar ödülü kazandırdı. Sam Smith, kazanmış olduğu bu Oscar ödülünü tüm dünyada faaliyet gösteren LGBT kuruluşlarına adadığını söyledi.

Smith, son olarak 2017 yılında 14 şarkıdan oluşan yeni albümü “The Thrill of It All” ile dinleyicileriyle yeniden buluştu. Sanatçının bu albümü henüz diğer işleri kadar başarılı olarak değerlendirilmese de şarkıların çoğunda alışık olduğumuz Sam Smith romantizminin açık bir şekilde yansıtıldığını görüyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here