Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

O, kuşkusuz pop müzik tarihinin gelmiş geçmiş en güzel seslerinden biri. Wham! grubuyla başlayan ve ardından solo olarak ilerlediği kariyerinde sayısız ödül almış başarılı sanatçı George Michael’ı biraz daha yakından tanımaya ne dersiniz?

25 Haziran 1963 doğumlu İngiliz sanatçının asıl adı Georgios Kyriacos Panayiotou’dur. Babası Kıbrıslı, annesi ise İngiliz olan George Michael, 80’lerin en büyük yıldızları arasında yer almaktaydı. Şöhreti, Andrew Ridgeley ile birlikte kurduğu Wham! grubuyla yakalayan Michael, daha sonra solo kariyerine adım atarak büyük bir yıldıza dönüştü.

Careless Whisper şarkısı solo kariyerindeki en büyük ve önemli adımdı. Bu şarkı sayısız film ve dizide kullanılmasının yanı sıra döneminin en büyük hitlerinden biriydi. Dünya listelerinde başı çeken şarkının, günümüzde hala çalınıyor ve coverlarının yapılıyor olması ne kadar başarılı bir parça olduğunun kanıtı.

George Michael, kariyerinde Careless Whisper, Faith, Kissing a Fool, Jesus to a Child gibi pek çok hite imza attı. Sanatçı aynı zamanda yaptığı düetlerle de başarı yakaladı. Düet yaptığı sanatçılar arasında Elton John, Aretha Franklin, Mary J. Blige gibi isimler yer alıyordu.

Sanatçının Freddie Mercury Tribute Concert performansında Queen’e eşlik ettiği anlar ise muhteşem bir sese sahip olduğunu bir kez daha kanıtlar nitelikte. George Michael, Queen’in Somebody To Love şarkısını o konserde öyle bir yorumlar ki, söylenecek kelime bırakmaz. Mercury’den sonra bu şarkıyı en güzel seslendiren kişi şüphesiz George Michael’dır.

Michael, kendisinden sonraki pek çok sanatçıyı da etkilemiştir. Şarkıcı, hem ABD hem İngiltere tarihinde en çok bir numara şarkı hiti olan müzisyenler arasında yer almaktadır. Başarılı müzisyenin albümlerinden ikisi “Ölmeden Önce Dinlenmesi Gereken 1001 Albüm” adlı kitapta yer almıştır.

Geçtiğimiz yıl aniden aramızdan ayrılan George Michael, her zaman kalplerimizde özel bir yere sahip olacak eşsiz bir sanatçı. Büyülü sesi, birbirinden başarılı şarkıları, video kliplerdeki gelişime olan katkısı ve sayısız güzel işleriyle Michael, müzik tarihine adını altın harflerle yazdıran büyüleyici insanlardan biridir.

Başarılı müzisyene ilişkin birkaç ilginç bilgiye de birlikte göz atalım.

  • Wham! grubu Çin’de konser veren ilk batılı gruptu.
  • Sanatçı, yaptığı bir açıklamada “25 yaşına kadar yaptığı şarkıları kadınlara, sonrakileri ise erkeklere adadığını” dile getirmiştir.
  • Prenses Diana da George Michael’ın hayranlarından biriydi. Hatta ikilinin bir dönem yakın dost oldukları bilinmektedir. Diana’nın cenaze törenine katılan isimler arasında Michael da yer alıyordu.
  • Ünlü sanatçı, 1997 yılında umumi bir tuvalette bir erkekle yakalanmasının ardından eşcinsel olduğunu kamuoyuna açıklamıştır.
  • Sevgilisi Anselmo Feleppa, 1993’te AIDS’e bağlı beyin kanamasından hayatını kaybettiğinde George Michael bir yıkım yaşamış ve bir süre hiçbir şey yazmamıştır. “Jesus to a Child” şarkısını ölen sevgilisi için yazdığı söylenmektedir.

Son olarak sanatçının en güzel şarkılarından biriyle sizleri baş başa bırakıyoruz. Keyifli dinlemeler!

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here