Her tuhaf müzik hikayesi, bir şeylerin çalınması ile başlar.

21. yüzyılın en büyük müzik muamması ve en kışkırtıcı pop müzik figürünün kayboluşunun hikayesi ise bir bilgisayarın çalınması ile başlıyor.

2013’te müzik sızdırma eylemleri piyasaya musallat olmuş bir trend hareketiydi ve Hint kökenli İngiliz prodüktör/söz yazarı Jai Raj Paul şüphesiz bunun en büyük kurbanı oldu. Jai Paul, kariyerine “MySpace” üzerinden yayınladığı şarkı fragmanları ile başlamış, 2011’de İngiltere’nin en büyük müzik şirketlerinden XL Records’un yayınladığı BTSTU isimli teklisi ve ertesi yıl Jasmine isimli demosu ile iyiden iyiye kendine kültümsü bir taraftar topluluğu yaratmaya başlamıştı. Bu durum olası bir albüm veya en azından uzun soluklu bir proje hakkındaki dedikoduları ve oluşan heyecanı arttırmaya yetmişti.

2013’te Jai Paul’un taslakları, bitmemiş şarkılar ve demolardan oluşan on altı şarkılık koleksiyonu sızdırıldı.

Bu daha kötü bir zamanda gelemezdi, çünkü Jai Paul’un adının en çok okunduğu vakitlerde müzik piyasası pop müzik elementlerini eğip büküp inanılmaz işlere sokan bir sürü sanatçıyla doluydu: James Blake, Destiny’s Child şarkılarını uzaydan gelmişlercesine değiştirerek kendine uyarlıyordu; Bon Iver solisti Justin Vernon, Kanye West ile çalışıyordu; Rostam  Batmanglij, Vampire Weekend’de Auto-tune deneyleri yapıyordu; Frank Ocean ise Channel Orange’ın devasa sansasyonunun izini sürüyordu. Jai Paul’un olası bir stüdyo debut albümünün çağdaşlarına ulaşabileceği hatta geçebileceği söyleniyordu. Sonra sızıntı gerçekleşti ve Jai Paul ortadan kayboldu.

Bu olay akışında sadece Jai Paul’un kendisinin değil, tüm dinleyenlerinin de hayal kırıklığı, şok ve burukluk içinde olduğunu da belirtmek lazım. Altı yıl boyunca sızıntı ile ilgili spekülasyonlar, teoriler ve Jai Paul’un dönüp dönmeyeceğine dair endişeler hiç bitmedi. Sızıntıdan kısa bir süre sonra sızdırılan şarkıların kolektif olarak bir debut albüm olarak tasarlanmadığı haberi de yaraya tuz basmış oldu.

Haziran’ın başında altı yıllık kuraklık sona erdi:

Bu tek kelimelik dönüşten hemen sonra Jai Paul iki yeni tekli (Do You Love Her Now/He) ile müzik piyasasına geri döndü fakat büyük haber bu değildi. Büyük haber, önceden sızdırılmış ve internette hayalet olmuş şarkılarının toplu ve RESMİ olarak dijital platformlara sunulmasıydı.

Orjinal sızıntı ile %85 oranında benzerlik gösteren şarkılar topluluğunun adı da Leak 04-13: Bait Ones olarak belirlendi.

Biliyorum bu bir albüm inceleme yazısı değil, ve teknik olarak belirtildiği üzere bu şarkılar toplu olarak bir albüm de teşkil etmiyor, fakat ben albüme ve içeriğine dair biraz laf etmeden bu yazıyı sonlandırmak istemiyorum. 2013’te yapılmış olmasına ve birbirinden bağımsız tasarlanmasına rağmen 2019’da bu kadar taze, ferah ve çağdaş bir tona sahip olmasının yanı sıra şarkıların hem fonetik hem de sözel uyumlulukları inanılmaz. Koleksiyondaki on altı şarkının on biri, şarkı isminin yanında uyarıcı ve tevazu sahibi bir etiket ile geliyor: unfinished (“bitmemiş”). Albümde ilerledikçe bir noktada fark ettim ki, bu etiketin sebebi şarkıların aslında bitmemiş olması ya da demo halinde kalması değil, Jai Paul’un  bunları geliştirebileceğini ve “bitirebileceğini” düşünmesi. Şayet bu etiketi taşımayan Str8 Outta Mumbai hint davullarından saksafona, Jai Paul’un uğultulu falsettosundan bangır bangır samplelara, tam anlamıyla bir müzikal şölen teşkil ediyor. Esasında bitmemiş bir şarkılar topluluğunun raf ömrünü bu kadar canlı tutması ve kulağa “bitmiş” olarak lanse edilen çoğu projeden daha iyi gelmesi, hatrı sayılır bir başarı.  Burada Jai Paul’ün zamane prodüktörlerinden ne derece başarılı bir şekilde etkilenip müziğine adapte ettiği, bu projede her şeyin ne kadar değişmediğini ama daimi olarak hareket eden bir müzikal yaratıcı çalışma sürecinin yansıması olduğu ve bu sene dinleyebileceğiniz en iyi şeylerin listesinde üstlerden nasıl bir yer kaptığına dair uzun uzadıya bu yazıyı genişletebilirim, fakat Jai Paul’ün altı yıllık enigması, dinleyicinin kesinlikle arkasına yaslanarak çözmesi ve müziğinin doruklarına ulaşması gereken bir gizem. Mutlaka dinleyin, pişman olmazsınız.

Albümü dinlemek için şöyle buyrun:

Albüm öncesi yayınlanan iki yeni Jai Paul şarkısına ise şuradan ulaşabilirsiniz:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here