Oyuncular olarak yaşadığımız son bir ay değerlendirildiğinde PlayStation 5‘in hayal kırıklığı yaratan tanıtım videosu olsun, ülkemizde kaldırılmasının ardından yakın zamanda geri eklenen “Fırsatlar” sekmesi olsun veya The Last of Us Part II‘nin süresiz bir şekilde ertelenmesi olsun, bir PlayStation hayranı olmak oldukça zorlaştı. Fakat Sony yeni nesil konsolu konusunda kapıları biraz daha aralayarak PlayStation 5’in kontrolcüsünü tanıtmaya karar verdi: DualSense!

DualSense for PS5

Tüm hislerimizi bir araya getirerek oyunculara daha sürükleyici tecrübeler yaratmayı hedefleyen DualSense’in alışıla gelmiş oyun kontrolcülerinden farklı birkaç özelliği var. 2013 yılında PlayStation 4 ile birlikte çıkışını yapan yapan DualShock 4, oyuncular tarafından oldukça pozitif yorumlar alarak en beğenilen PlayStation kontrolcüsü olmayı başarmıştı.

Bu kazanımlarını göz önünde bulundurarak hareket eden Sony, oyunculara her açıdan daha ergonomik bir tecrübe sunmayı amaçlamış ve bundan yola çıkılarak kumandanın griplerine, tetik tuşlarının açılarına ve analogların materyel dokularında iyileştirmeler gerçekleştirilmiş. Sizlerin de dikkatini çekebileceği gibi griplere ve analog tuşlara elde daha iyi bir tutuş sağlanması için pütürlü yüzeyler eklenmiş ve elde daha iyi oturması amacıyla daha geniş bir kasaya sahip gibi duruyor fakat donanım olarak ne gibi farklılıklar bizi bekliyor?

Öncelikle PlayStation 2 döneminden beri çok fazla gelişime uğramamış olan titreşim motorları yerine haptic feedback adlı bir teknoloji kullanışmış. Haptic feedback sayesinde oyuncular karakterlerinin en küçük hareketlerini devasa hassasiyetler ile algılayabilecek. Örnek olarak; kontrol ettiğimiz karakterimiz kumda yürüdüğünde ayağının altında ezilen kumları hissedebileceğiz ve çamurda yürüdüğünde o yumuşak batık hissini bize aktarabilecek derecede hassas bir titreşim teknolojisiyle geliyor DualSense.

DualSense for PS5

Bir diğer yenilik ise uyarlanabilir tetikler. Hepimiz biliyoruz ki her kontrolcünün kendine has bir tetik hassasiyeti vardır ve bunu sabit olarak her oyunda kullanmaya alışırız fakat DualSense ile birlikte tetiklerin hassasiyetleri ve hissiyatları yazılım noktasında ayarlanabilecek. Karakterimiz okunu çektiğinde, aynı bir yayı geriyormuş hissiyatını tetiklerden alabileceğiz.

Kalan minimal değişikliklere de değinecek olursak, artık ışık barı kumdanın arkasından ziyada dokunmatik alanın yanlarına yerleştirilmiş, ayrıca kumandaya kendine ait bir mikrofon da eklenmiş ve bu mikrofon ile beraber eklenen mikrofon açma kapatma tuşunu da görebiliyoruz. Ayrıca fotoğraftan anlayabildiğimiz kadarıyla DualSense Micro USB teknolojisinden ziyade USB-C standardına geçmiş gibi görünüyor. Bir büyük nokta ise, kumandanın 2 farklı renkten oluşuyor oluşu. Geçmişte çıkış konsollarını her zaman tek bir renk ile piyasaya süren Sony’nin, kumandanın dizayn estetiğine uyması adına konsolu da benzer bir dizayn ile hazırladığını teorize edebiliriz.

Kısacası “Evrim mi devrim mi?” sorusuna Sony yeni nesil konsolunun kontrolcüsünde devrimi tercih etmis gibi duruyor fakat oyun geliştiricilerinin bu yeni özellikleri nasıl ve ne derece kullanacağını ilerleyen senelerde görebiliriz ancak. İlerleyen aylarda konsolun dizaynı da dahil olmak üzere PlayStation 5’in detaylarını paylaşmaya hazırlanan Sony, 2020’nin Son Bahar aylarında yeni nesil konsolunu çıkarmayı planlıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here