Şüphesiz ki video oyunları sektörü için en heyecan verici zaman dilimlerinden biri de yeni jenerasyon konsolların çıkış yaptığı dönemlerdir. Oyun geliştiricileri ve konsol üreticileri en yeni oyunlarını halka tanıtırken bizlere de oyun dünyasının geleceğine umut ile bakmak kalır.

wgt-ps5-devkit

Konsol marketinin başını çeken PlayStation ve Xbox, PlayStation 5 ve şu anda kod adı Xbox Scarlett olan konsollarının 2020 Kasım ayında çıkacağını çoktan duyurdu ve PlayStation zaman zaman bize yeni nesil konsolları hakkında bilgiler vermekte fakat piyasaya sürülmelerine daha henüz 1 sene olmasına rağmen uzunca bir süredir PlayStation 5’in geliştirme kitine sahip firmalardan sızıntılar gelmekte. Sızan görseller daha önce “Sony PlayStation 5 Dizayn Patenti” adı altındaki patent ile örtüşür nitelikte.

wgt-ps5-leak1

wgt-ps5-leak2

Görüldüğü üzere 2 farklı sızıntının dizaynı da bire bir aynı gözüküyor ve de sağ üst kısımlarında bir debug ekranı var gibi bu sebeple de görüntülerin gerçek geliştirme kitlerine ait olduklarını söyleyebiliriz. Fakat unutulmaması gereken bir nokta var ki o da bu cihazların sadece geliştirme kilteri oluşları. Oyun geliştiricilerine oyunları üzerinde çalışmaları için gönderilmiş sistemler ve hemen hemen hiçbir konsolun geliştirme kiti piyasaya sürülecek modeli ile örtüşmez. Örnek olarak ilk fotoğrafta sağ üstte görünen gümüş kutu da bir PlayStation 4 geliştirme kitine ait.

Image result for dualshock 5 patent

Fakat daha ilginç bir nokta ise konsolun üzerinde duran kontrolcü. İlk bakışta normal bir Dualshock 4’e benzetilebilecek iken dikkatli bakıldığında dokunmatik yüzeyin dizayn hatları geçtiğimiz günlerde Sony tarafından patentlenen kontrolcü ile örtüşüyor. Yani bu demek oluyor ki piyasada karşımıza çıkacak Dualshock 5 dizaynını ilk kez görmüş olabiliriz. Fakat tabii ki bu kontrolcü halen değişime tabi tutulabilir. Yine örnek olarak aşağıda 2013 Şubat ayında PlayStation 4 tanıtılmadan önce sızan kontrolcünün bir fotoğrafı var. Aynı elementler farklı dizayn noktaları ile karşımıza çıkmıştı ve bir benzeri ile yine karşılaşabiliriz.

Image result for dualshock 4 leak

Peki sizler bu sızan görüntüler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu dizayn sadece geliştirme kiti ile mi kalacak yoksa bu kadar spesifik ve detaylı dizayn elementlerine sahip olması piyasaya çıkacak ürüne de bazılarının yansıyacağı anlamına mı geliyor?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here