Merhaba değerli Wannart okuyucuları,bugün birçok konsol oyuncusunun özellikle son birkaç aydır çilesinin çektiği oyun fiyatları ile boğuşmak için kullanılabileceği etkili bir yöntemi detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Başlamadan önce belirtmekte fayda var ki alacağınız oyunları 2. el olarak veya indirim dönemlerinde bu şekilde alabilceğinizden daha ucuza bulmak elbet mümkün olabilir fakat bu yazı daha çok yeni çıkan, ön siparişe açılan veya yakın bir zamanda indirime girmeyeceğinizden emin olduğunuz oyunlar endeksli okuyup uygulamanız içindir ve teyit etmek isteyen veya şüpheye düşen okuyucularımız için ise netleştirmek gerekirse aktaracağım kolaylıkların hepsi yasal olup bir PSN hesabı açarken kabul ettiğiniz kullanıcı sözleşmesini hiçbir şekilde ihlal etmeyen durumlardır. O halde yazımıza geçelim…

Belki sizlerin de farketmiş olduğu bir durum vardır ki o da PlayStation Store’da ülkeden ülkeye veya bölgeden bölgeye oyun fiyatlarında çok büyük farklılıklar olabiliyor örnek vermek gerekirse: Amerika PlayStation Store’undan alınan bir Red Dead Dead Redemption 2 Standard sürümü 18.11.2018 Tarihli döviz kuruna göre 320 Türk Lirasına denk gelirken, Almanya Store’undan alınan 425, İngiltere Store’undan alınan ise 410 Türk Lirasına denk gelmektedir. Yani hemen hemen görülebilen bir şey var ki ülkelerin alım güçlerine göre belirlenmekte fiyatlar biz Sony Eurasia’ya bağlı olmamız sebebiyle bizim Store’umuz da Euro üzerinden fiyatlandırılmaktadır bu oyunlar, fakat bizde benzer bir uygulama söz konusu değil hatta bu konuyu Ticaret Bakanlığı yakın zamanda incelemeye almıştır. Farkedeceğimiz en uç örneklerden biri ise sizlerin de son zamanlarda duymuş olabileceği Endonezya PlayStation Store’u, bu Store’dan alınan bir Red Dead Redemption 2 ise 298 Liraya denk gelmekte. Peki biz bu daha ucuz fiyat etiketlerinden nasıl yararlanabiliriz?

İzlenilebilecek İki Farklı Yöntem Var

1. Endonezya Bazlı PlayStation Network Hesabı açmak

Endonezya olayından bahsedelim, olay şu ki PlayStation Store genel olarak satın alımlarda yurtdışı kartlarını kabul etmiyor yani şöyle bakarsak, siz Endonezya Store’undan oyun almaya çalıştığınızda kartınızın Türkiye bazlı olması sebebi ile kartınızı kabul etmeyecek fakat bazı Enpara kullanıcıları kartlarını kaydedip, satın alma gerçekleştirmeyi başarabiliyor eğer Enpara kullanıcısı iseniz denemenizi tavsiye ederim, değilseniz ise sırf bunun için üyelik açmanız taraftarı olmasam da denemek isteyen okuyucularımız bu linkten kayıt olabilirler. Diğer bir yapabileceğiniz ise para kartlar almak, her ülke için genelde para kart olmuyor belli başlı ülkeler için çıkıyor mesela Türkiye için yok örnek istersek fakat benim araştırdığım kadarıyla Endonezya için var gel gör ki fiyatları olması gerekenin çok çok üstünde. Şöyle örnek vermek gerekirse bazı web siteleri 10 lirayı 17 liraya satıyor ki bu zaten tüm anlamını yok etmekte. Endonezya’dan satın alma yöntemi her ne kadar daha düşük ihtimalli olsa da popüler yöntemlerden biri olması sebebi ile okuyucularımız ile paylaşmak isterim.

2. Amerika Bazlı PlayStation Store Hesabı Açmak

Bu benim şahsi olarak da yaklaşık 9 senedir kullandığım bir yöntem kendim dahil birçok konsol oyuncusu için daha kolay bir yol olacağına inanıyorum. Dikkat etmeniz gerekecek birkaç sey var, yeni bir yasa gereği artık bazı eyaletlerde dijital oyunlarda sepet fiyatına vergi uygulanmaya başlandı ve az buz da bir oran değil ne yazık ki 60 dolarlık bir oyun için 5.81 dolarlık vergi alınıyor. Yaptığımız teste göre California eyaletine bağlı olarak açılan hesaplarda bu vergi alınmıyor. Haydi adım adım neler yapacağımızı takip edelim:

PlayStation’ınızda Güç–> Kullanıcı değiştir –> Yeni kullanıcı –> Kullanıcı oluştur

Bu adımları takip ettiğinizde bir PSN giriş sayfasına yönlendirileceksiniz buradan yeni hesap oluştur diyeceksiniz ve yeni PSN hesabınızı oluştururken yapmanız gereken en önemli şey ülkenizi United States seçmek, State’inizi California seçmek, yaşadığınız şehri Los Angeles seçip Posta koduna da 90001 yazmak. Gerisi tamamen size kalmış. Geri kalan gerekli adımları tamamlayıp hesabınızı oluşturduğunuzda olay bitmiştir. Kredi kartları için bahsettiğim olaylar burada da geçerli, ayrıca bir de prepaid kart seçeneği var. Entropay vb gibi şirketler var aynı İninal kart gibi Amerika bazlı bir sanal kart oluşturup kendi, herhangi bir ülkeye ait, kartınız ile bakiye yükleyip sadece Amerikan kartı kabul eden iş yerlerinde alışveriş yapma imkanı sunuyor size. Bu yöntem birkaç sene önce işe yaramaktaydı, fakat bu prepaid kartlar yani ön ödemeli kartlara destek Amerika PSN Store’undan kaldırıldı artık ne yazık ki ve test ettiğimiz birkaç bu hizmeti sunan siteden olumsuz sonuç aldık. O zaman yine olay PSN card almaya geldi bunun için de izlenebilecek birkaç yol var onlardan bahsedelim.

Playstation Store Para Puan Kodu Satın Alma

Türkiye Bazlı E-Ticaret Websiteleri Aracılığı İle

Özellikle bireysel satıcıların satış yapabildiği bu siteler üzerinden bu PSN Cardları almak mümkün, fakat benim kendi gözlemlerim ve karşılaştırmalarım ile farkettiğim bir nokta birazdan sayacağım farklı sitelere kıyasla çok daha pahalıya gelebiliyor. Gerekeceği noktalarda İngilizcesini yeterli görmeyen ve satın alma işlemini daha hızlı ve basit bir şekilde halletmek isteyen okuyucularımız bu yöntemi tercih etmek isteyebilir.

“amazon.com” Araclığı İle

Burada dikkat edilmesi gereken bir şey var ki o da USA hesaplarda geçerli olan PSN kodları satın almak istiyorsak “amazon.com.tr” veya benzeri farklı ülkelere ait Amazon domainlerine girmektense, “amazon.com” a girilip satın alma işlemi gerçekleştirilmesi gerektiği. Satın alma işlemi gerçekleştirilirken de Amerika bazlı bir adres girilmesi gerekmektedir fakat satın aldığınız kodunuz size e-mail yolu ile iletilecektir bu konuda bir problem yaşamayacaksınız ve aldığınız dolar kodunun Türk Lirası karşılığı ne ise onu ödeyeceksiniz sadece. Bir püf nokta daha ise satın alma aşamasıdayken Amazon’un size sunduğu TRY ve USD seçeneklerini bankanızın döviz kuru karşılığı ile karşılaştırarak değerlendirmeniz gerektiği. TRY olarak seçerseniz Amazon kendi belirlediği bir kur üzerinden ücret uygular ve genellikle daha yükse bir kur değeri oluyor. USD olarak seçerseniz ise bankanız bu çevirmeyi otomatik olarak yapıyor.

Yurt Dışı Bazlı E-Ticaret Siteleri

3. Yöntemimiz size kodlarınızı daha ucuza almanıza yardımcı olacaktır Ebay veya G2A gibi siteler üzerinden bu satışlar yapılmaktadır. Fakat okuyucularımızın dikkat etmesi gereken bir nokta ise sadece dijital oyun kodları veya para puan kodları satma endeksli yürütülen web sitelerinde satılan kodlar çalıntı veya kredi kartı hırsızlığı ile alınmış kodlar olabiliyor, bu şekilde alınmış kodlar genel olarak kodu birincil olarak satan kişi veya şirkete zarar vermektedir bunu göz önünde bulundurarak hareket ediniz.

Pekala Kodumuzu Satın Aldık Bu Aşamadan Sonra Ne Yapıyoruz?

Playstation Store’a girip en aşağıya indiğimizde “Redeem Codes” diye bir kısım görüyoruz, buradan 12 haneli kodumuzu yazıp hesabımıza paramızı ekleyip oyunlarımızı alabiliriz.

470 Lira Yerine 300-320 Liraya Almış Olduk, Fakat Yeterince Ucuz Değil Daha Ne Yapılabilir?

PSN Kardeşliği. Yeni hesap açılarak yapılan kardeşlik, normal yapılanlardan biraz daha farklı olacağı için detaylı bir şekilde inceleyelim.

Primary ve Secondary ne anlama gelir?

Bir kesiminiz daha önce bu terimleri duymuş olup, yeterince bilgi sahibi olmayabilir veya hiç bilgi sahibi olmayabilir bu sebeple en doğru şekilde aktarmaya çalışacağız. A hesabını ele alalım, siz bu A hesabını kendiniz oluşturmuş iseniz A hesabı sizin cihazınızı Primary cihaz olarak tanır.

Ayarlar –> Hesap yönetimi –> Ana cihaz olarak etkinleştir

kısmına girdiğinizde zaten “Bu hesap bu PS4’te Ana cihaz olarak etkindir” yazısını göreceksinizdir. Peki ne işe yarar bir cihazın A hesabı için Primary olması? Oyunlarınızı offline şekilde oynayabilirsiniz, cihazınızda kayıtlı diğer hesaplardan da oynayabilirsiniz mesela cihazınızda hem A hem B olarak 2 hesap olduğunu farz edelim, cihazınız A hesabı için Primary olarak aktifse A hesabından B hesabına geçtiğinizde de oyunlarınızı sorunsuz bir şekilde oynayabilirsiniz. Pekala Secondary nedir? Secondary hesap sizin ana cihazınızda değil de bir arkadaşınıza gittiğinizde veya bir başkasının PlayStation’ını kullanırken kendi hesabınızı kullanmak istediğinizde giriş yaptığınızda size verilen statüdür. Secondary hesaplardan indirilen oyunlar sadece o hesap online iken oynanır ve sadece o hesabın içindeyken oynanır yani anlayacağınız bir hesap bir cihazda Secondary olarak aktifse o cihazda kayıtlı diğer hesaplar Secondary hesaptan indirilen oyunlar ve DLC’leri kullanamaz. Temelleri aradan çıkardığımıza göre biraz da klasik kardeşlikten bahsedelim.

Kardeşlik

Normalde kardeşlik yapılırken A ve B kişilerinin sırasıyla X ve Y hesapları vardır. A kişisi X hesabını B’ye vermeden önce

Ayarlar –> Hesap yönetimi –> Ana cihaz olarak etkinleştir

kısmına girip “devre dışı bırak” der bu şekilde hesabı artık kendi cihazında Primary olarak aktif değildir. B kişisi A kişisinden X hesabını alır ve kendi cihazında Primary olarak aktifleştirir. Bunun yapılmasının sebebi şudur: A kişisi zaten kendi oyunlarını X hesabında oynayacağı için başka hesaba geçmesine gerek yoktur bunu yapınca B kişisi X hesabından indirdiği oyunları kendi hesabında oynayabilmiş oluyor. Bu söylediğimin aynısını B kişisi de kendi hesabını verirken yapacak. Fakat siz Amerikan hesabı açarak bir yan hesap açmış oldunuz, yani o oyunları kendi hesabınızda oynayabilmeniz için o Amerikan hesabının sizin cihazınızda Primary olarak aktif olması gerekiyor değil mi? O zaman bu durumun yarattığı ve sunduğu seçenekleri inceleyelim.

Yeni Açılan Yan Hesap ile Kardeşlik Yapmak

Yan hesabınız ile kardeşlik yapacağınızda birisi fedakarlık yapıp oyunları Secondary hesaptan oynayacak yeni kendi hesabından oynayamayacak. Bunun işleyişi tamamen sizlere kalmış fakat adil olarak görülebilecek yöntemlerden biri olarak şu örnek verilebilir, hesabı Secondary olarak kullanacak kişi satın alınan oyunların ücretinin %40’ını Primary olarak kullanacak kişi ise %60’ını ödeyebilir.

Umarım sizler için de yeterince açıklayıcı ve detaylı olmuştur uzun bir süredir bu ve benzeri işleri araştıran deneyen birinin tavsiyesini isterseniz, kardeşlik yapacağınız kişinin güvenilir olduğundan emin olmanız olur. Hatta bu kişi, doğrudan bir yakınınız veya arkadaşınız olursa her zaman içiniz daha rahat olur. Ayrıca bu konu ile ilgili doğabilecek bazı sorular da olabilir birkaçının üstünden geçelim:

Ban yer miyim, yasak değil mi bu tür işlemler?

-Hayır yemezsiniz kesinlikle ne kardeşlik ne de farklı ülkelerden hesap açmak bir ban sebebi değildir. Dikkat edebileceğiniz bir olay varsa o da PSN giriş bilgileriniz PSN mesajları üzerinden paylaşmamak.

Amerikan Store’undan satın alınan bu oyunlar sorunsuz çalışır mı?

-Oyunların çalışmasında bir sorun olmaz fakat aldığınız oyunda Türkçe dil desteği varsa Amerikan versiyonunda bu olmaz. 

Oyunu Amerikan hesabından alıp DLC’ler ve oyun içi satın alımları kendi Türkiye hesabımdan alabilir miyim?

-Ne yazik ki böyle bir durum yok DLC’ler çalışamaz bölge kilidi sebebiyle. Oyun içi satın alım konusunda da değişiyor, oynadığınız oyun için ayrı bir şekilde oyunun içinde oyunun kendi serverlarında bir hesap açtıysanız çalışabilir. Bir şey satın alacaksanız sakın storedan direkt olarak değil, oyunu açıp oyunun içinden satın almayı deneyin eğer izin vermiyorsa bu duruma “Store’a bağlanılamadı” gibi hatalar verecektir.

Oyunu ön sipariş ettiğimde Türkiye saatı ile gece 12’de kullanıma açılır mı?

-Ne yazik ki bunun cevabı da hayir, Amerikan serverlarına göre hareket ediyor. Şu sıralarda sabah 8’de açılıyor oyunlar, fakat Amerika yaz saatine geçtiğinde bu sabah 7 oluyor.

Son olarak Amazon’dan PSN Card Satın alabilmenizi için bazı linkler:

$10

$20

$50

$60

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here