İnsanoğlunun kazayla ürettiği “Penisilin, Mikrodalga” gibi buluşlara bir yenisi daha eklendi; “Plastikleri çözülmeye uğratan mutant bir enzim”. Plastik kirliliğinin sonunu getirebilecek potansiyel bir buluş olan bu enzim kazayla bulunmuş olmasına rağmen, bilim insanları bunu dünya için tarihi bir buluş olarak nitelendiriyor.

Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi dergisinde yayımlanan araştırmaya göre yanlışlıkla bulunan  “mutant enzim”in özellikle PET (polyethylene terephthalate) şişeleri çözmede çok başarılı olduğu belirtildi. Bu atılım, ilk kez tam şişe geri dönüşümünü mümkün kılarak küresel plastik kirliliği krizini çözmeye yardımcı olabilir.

Mutant enzimi plastiği parçalamaya başlaması birkaç gün sürüyor. Okyanuslardaki plastik atıkları yok etmek enzimle bile yüzyıllar sürebilir. Ancak araştırmacılar konuya daha iyimser yaklaşarak, enzimi geliştireceklerini ve tepkime sürecini hızlandırabilceklerini belirtiyorlar.

Portsmouth Üniversitesi’nden Profesör John McGeehan  konuya ilişkin açıklamasında, “Enzimi istemeden geliştirdik. Biz de çok şaşırdık. Bu büyük ve gerçek bir buluş” ifadesini kullandı. Bununla birlikte, şu anda geri dönüştürülmüş olan şişeler bile, sadece giysiler veya halılar için opak fiberlere dönüştürülebilir. Yeni enzim, şeffaf plastik şişeleri şeffaf plastik şişelere geri dönüştürmenin bir yolunu gösteriyor ve bu da yeni plastik üretme ihtiyacını azaltabilir.

Bu keşfin, plastik kirliliğiyle mücadelede önemli bir atılım olabileceği belirtiliyor.

Kaynak: https://www.theguardian.com/environment/2018/apr/16/scientists-accidentally-create-mutant-enzyme-that-eats-plastic-bottles

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here