Romantik dönemin en iyi piyanistlerinden ve bestecilerinden biri. Kendi dönemindeki diğer bestecilerden çok daha farklı bir tavır,  şiirsel bir anlatım ve zeka kullanmış; bu sayede hemen ününü kazanmıştır.

Frédéric François Chopin‘in doğum tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, vaftiz kayıtlarına göre 22 Şubat 1810 tarihinde doğmuş olarak gösteriliyor; lakin Chopin’in kendisi ve ailesi doğum tarihini 1 Mart 1810 olarak kullanmışlardır. Frederic’in babası Nicolas Chopin çok küçük yaşlardayken Fransa’dan Polonya’ya göç etmiştir. Polonya’da öğretmenlik yaptığı bir ailenin fakir bir akrabasıyla evlenmiştir. Bu evliliğin ikinci çocuğu olarak Frederic dünyaya gelmiştir. Ondan büyük ablası ve iki küçük kız kardeşi vardı. Babası flüt ve keman, annesi piyano çalıyordu. Frederic, çok hassas bir çocuktu. Küçükken bir çok hastalığa yakalanmıştır. İnanılmaz yetenekli bir çocuktu. Frederic ilk derslerini annesinden almış olabilir fakat onun asıl hocası Çek piyanist Wojciech Zywny’tiydi. Ablası Ludwika da aynı hocadan ders almıştır. O yıllarda Frederic’le birçok defa birlikte çalmışlardır. Henüz 7 yaşındayken açık hava konserleri vermeye başlamış ve bu yıllarda iki tane polonez bestelemiştir. Daha sonra 1821 yılında hocasına adadığı La bemol majör tonundaki polonez, Chopin’in günümüze kadar ulaşan en eski el yazmasıdır. Kasım 1830 isyanından önce doğduğu bu şehri terk ederek Paris’e yerleşmiştir. Babasının Fransız olmasına ve klasik müzik edebiyatında Fransızca ismiyle tanınmasına rağmen onun gönlü hep asıl vatanı olarak gördüğü Polonya’da kalmıştır.

Chopin, piyano müziğine tamamen şiirsel bir biçimde yaklaşmıştır. Bütün eserlerini piyano üzerine yazmış ya da mutlaka piyano içeren besteler yapmıştır. Çok büyük bir armonik üstünlükle eserler bestelemiş, piyanodan farklı tınılar elde etmiş ve şiirsel bir şekilde anlatmıştır. Kendi performansları oldukça iyi ve kalbe dokunur bir şekildeydi. Piyano için yazılan ballad’lar Chopin’le birlikte başlamıştır. 1835 yılında Fransız vatandaşlığını almıştır. 1836 yılında Polonyalı bir kadınla bir yıl nişanlı kalmıştır. Ardından Fransız yazar George Sand’la sıkıntılı bir ilişki geçirmiştir. 1838 yılında Sand’la birlikte gittiği Mayorka ziyareti Chopin’in en verimli dönemi sayılır.  Chopin çocukluğundan bu yana bir sürü hastalığa yakalanmıştır. Bunlardan sonuncusu ise ömrünün son bulmasına neden olan tüberküloz hastalığı oldu. 1849 yılında vatan hasreti içinde Paris’te vefat eden Chopin, ne yazık ki sadece 39 yaşına kadar gelebildi. Daha uzun yaşasa, kim bilir, daha nasıl güzellikte eserler besteleyecekti.

Chopin’in Ölüm Maskesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here